Onko kellään mitään kokemusta Boliviasta?
Olisi kiinnostusta matkustaa sinne joskus tulevaisuudessa. :)
Puma Punku olisi paikan nimi, jonne olisin halukas matkustaa.
Bolivia
7
2148
Vastaukset
- relluhellu
Puma Punkusta ennoo kuulukkaa mut ite en tykäny Boliviasta hirveesti... Kaunis maa ja edullinen mut liian kehitysmaa mulle. Uyunin suola-aavikko on tietty käymisen arvoinen paikka
- Perdone
Miksei melko suuri paikkakin; Santa Cruz. Siellä voi jopa törmätä suomalaisiin.
Löytyy sieltä jotain uimakelpoista jokeakin.
En myöskään tiedä vielä Puma Punku-paikkaa. - Perdone
Täytyy korjata edellinen moka; olen kuulluut raunioista, mutta en tajunnut että nimi on sama jonne joku tahtoo mennä. Ei siellä voi olla kuin senverran, että näkee ne muinaiset jäännökset.
Ovat kyllä todella erikoiset. - Perdone
No niin, kiinnostuin ihan katsomaan karttaa: paikka on Tiwanakun kylän lähellä La Pazista länteen satakunta? kilometriä.
Ehkä Tiwanakusta löytyy majapaikkaa? - kerranelamassa.fi
Tiwanaku on yli tuhat vuotta vanha rauniokaupunki, jossa on yksinkertaisinta vierailla päiväreissulla La Pazista. Taitaapa läheltä löytyä majapaikkojakin. Jos rauniot kiinnostavat, suosittelen piipahtamaan myös Titicaca-järvellä.
Omasta mielestäni Boliviassa on kyllä kiinnostavampaakin nähtävää, sillä maa on todella seikkailullinen. Turistikin pääsee vierailemaan vuoren sisään louhitussa hopeakaivoksessa Potosin kaupungissa, ajamaan täysjousitetulla maastofillarilla alas "Kuoleman tietä", ja ihmettelemään alkuperäisväestöön kuuluvien naisten vapaapainiotteluita! Kirsikkana kakun päällä on Salar de Uyuni, todella upea suola-aavikko.
Bolivian hintataso on todella edullinen, ja maa sopii mainiosti omatoimimatkailuun. Kaksi viikkoa on minimiaika, ei siinäkään ehdi nähdä kuin murto-osan kaikesta kiinnostavasta.
Jos Bolivian seikkailut kiinnostavat, täältä löytyy tarkempaa tietoa:
http://kerranelamassa.fi/category/bolivia/ - Anonyymi
MIKSEI YLIPÄÄTÄÄN BOLIVIASTA PUHUTA MITÄÄN EDES KANSAINVÄLISESTI.. MAASSA ON UPEA LUONTO
- Anonyymi
OIS KIVA ASUU JOSKUS BOLIVIASSA. ECUADORISSA JNE
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045251Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325996SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32515677Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011203Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17110805Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858488Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236491