Elikkäs otsikko. Ollaan harkittu tyttärelle ko. nimeä, mutta sanotteko tuon niin kuin Nelly vai Nelli? Vastauksia kaipaillaan...
Kuinka lausutte nimen Nelly?
11
1945
Vastaukset
- Täti
Nellyn lausuisin niinkuin se kirjoitetaankin > NELLY.
- -ada-
Ihan miten ks.hlö toivoo. neli yhdel l-kirjaimel tai nelly kuten kirjoitetaankin. Jos haluaa nimen lausuttavan nelli kirjoittaisin myös Nelli.
- tätykkä
Sen verran kielipuoli olen että sanoisin Nelli , tosin suomenkielisenä kirjoittaisin samoin. Sama koskee mielestäni kaikkia muitakin samantapaisia kuten Jenny ja Fanny ....
- niinpä niin
Lausuisin sen myös "nelli" ja minusta Nelly on nätimpi kirjoitusasu kuin Nelli. Sanoisin samaa kuin edellinen että myös Jenny ja Fanny kuuluvat samaan sarjaan, eli lausuisin "jenni" ja " fanni". Tunsin yhden tytön jonka nimi oli Heidy, aika outo, mutta lausuttiin "heidi" ja eipä siinä mitään sen kummempaa ollut!
- &&&&
Nelly lausutaan Suomessa Nelly.
- hdjdkdkhcdsaeykdbf
Lausuisin Nelly, niinkuin Venny on Venny ei Venni, Jenny on Jenny ei Jenni. Fannya tosin pidän poikkeuksena, johtunee siitä että a ja y ei soinnu yhtä hyvin kuin e ja y.
- NellY!
Olen itse Nelly ja ihan y:llä on aina lausuttu. Opettajat kyllä ala-asteella Nelliksi tuppasi kutsua, mutta reippasti aina korjasin, että se on Nelly. Kaikki ovat minua oppineet Nellyksi y:llä kutsumaan ja tykkään nimestäni kun ei ole mikään perus Nelli.
- nellyonnelly
Nelly
- Starlene
Lausun suomalaisten nimet niin kuin ne kirjoitetaan, eli Nelly on Nelly ihan y:llä. Toivottavasti annoitte tyttärelle nimen, joka äännetään samalla tavalla kuin kirjoitetaan.
- Nelli ensin...
Sanon että Nelli, jos ei etukäteen tiedetä että nimi toivotaan lausuttavaksi y:llä.
Rinnastan Nellyn tässä Jennyyn. Yksi opiskelukaverini oli nimeltään Jenny. Täysin suomalainen tyttö. Hänen nimensä kuului myös lausua y:llä eli Jenny. Jos joku sanoi vahingossa Jenni, niin siitä tuli aina sanomista, ja ihan eri nimiltähän ne ainakin hänen tapauksessaan tuntuivatkin. Jenny mikä Jenny, ja sukunimi oli ihan tavallinen -nen-päätteinen. Ei tuntunut loppujen lopuksi ollenkaan kummalliselta yhdistelmältä ainakaan hänen kohdallaan.
Nelly tai Jenny joutuu kuitenkin korjaamaan aika usein nimensä lausumista, koska monet sanovat sen varmasti i:llä haluttiin sitä tai ei, ja samallekin ihmiselle voi joutua sanomaan asiasta monta kertaa. Itse pidän kyllä jotenkin enemmän noista y-versioista, myös lausuttuna, vaikka se ensilausumalta menisikin väärin oletettaessa, että Suomessa kuuluu sanoa i:llä joten sitä ensin tulisi kai tarjottua? - Anonyymi
Olen Nelly nimeltään ja haluan myös että se lausutaan suomalaisittain niinkuin se kirjoitetaankin. Minua sanotaan kyllä aika usein "Nelli".Tiedän kyllä että tässä on makuasia ja tiedän että minua tarkoitetaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2333449- 623042
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I642641Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk342547Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve802081Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä851909Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro191865Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401832Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.911702Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691053