Oppisopimuksella lääkäriksi

Haluaisin Opiskella oppisopimuksella lääkäriksi Onnistuuko. Meidän tk:ssa ainaki tuntuu olevan porukkaa joka on koulutettu sillai.
72788
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

mistä olet sellaisen käsityksen saanut? Lääkäri vain harjoittelee paljon jo opintojen aikana, ehkä olet sotkenut nämä asiat toisiinsa?

Äänestä
  • Minäkin muistan lukeneeni joskus viime vuonna sanomalehdestä juttua opso:sta ja siinä kysyttiin millaisiin ammatteihin opso:lla on mahdollista opiskella, niin vastattiin että teoriassa melkein mihin vain, ja esimerkkinä mainittiin että on jopa tapauksia joissa on luettu sillä tapaa lääkäriksi. Tarkempaa tietoa asiasta ei siinä mainittu, joten voihan toki olla että kyse oli esim. sairaanhoitajan tai vinkuintialaisen lekurin kouluttautumisesta, jolloin ei aivan nollatilanteesta lähtisi nuo opinnot. Mene ja tiedä.

    Äänestä

  • minäkin kirjoitti:

    Minäkin muistan lukeneeni joskus viime vuonna sanomalehdestä juttua opso:sta ja siinä kysyttiin millaisiin ammatteihin opso:lla on mahdollista opiskella, niin vastattiin että teoriassa melkein mihin vain, ja esimerkkinä mainittiin että on jopa tapauksia joissa on luettu sillä tapaa lääkäriksi. Tarkempaa tietoa asiasta ei siinä mainittu, joten voihan toki olla että kyse oli esim. sairaanhoitajan tai vinkuintialaisen lekurin kouluttautumisesta, jolloin ei aivan nollatilanteesta lähtisi nuo opinnot. Mene ja tiedä.

    Lääkäriksi EI voi kouluttautua oppisopimuksella. Ala vaatii laajat teoreettiset opinnot jo ennen klinikkavaiheeseen pääsyä, ei missään tapauksessa sopisi opparimuotoiseen koulutukseen. Pitäähän se anatomiakin ensin oppia ennenkuin sitä käytännössä voi soveltaa.

    Äänestä

oppisopimuksella voi opiskella ainoastaan toisen asteen ammatteja, ei siis amk- tai yliopisto-opintoja!!! tämä on tieto!

Äänestä

kyseessä sellanen oppari, joka on tarkoitettu sairaanhoitajille? Nehän voi jonkun uuden muutoksen turvin jatkaa koulutustaan ilmeisesti jonkunsortin opparilla lääkäriksi, näin olen kuullut :)
Tavis ihminen ei siis voi opiskella mutta jos oot joku erikoissairaanhoitaja niin sitten voit.

Äänestä
  • sairaanhoitajasta voi edetä lääkäriksi menemällä muuntokoulutukseen. Sillä ei juuri paljoa eroa ole tavalliseen lääkärikoulutukseen; samat prekliiniset teoria-aineet, samat klinikkaopinnot. Joitain hassuja kursseja ovat anteeksi saaneet, mutteivät valmistu kuin puoli vuotta meitä ns. normaalilinjalaisia edellä.

    Äänestä

Taidat miettiä väärää alaa jos et tuollaisia perusasioita tiedä.Tosin ymmärrän jos olet käynyt paljon arvauskeskuksissa ja nähnyt niitä lekureita hommissaan siellä.Niistähän voisi luulla että ovat oppisopimuksella ammattiinsa opiskelleet..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tepa kirjoitti:

Haluaisin Opiskella oppisopimuksella lääkäriksi Onnistuuko. Meidän tk:ssa ainaki tuntuu olevan porukkaa joka on koulutettu sillai.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu