Kuka on vielä koliikki vauva?

mielikuvitus laukkaa

Vauvaikä on ihmisen ensimmäinen ikäkausi. Vauvaikää on ihmisen ensimmäinen elinvuosi, jolloin hän kasvaa ja kehittyy enemmän kuin myöhemmässä elämässään koskaan samassa ajassa. Tässä vaiheessa lapsi on täysin muiden avun varassa. Tarpeensa ja tunteensa hän esittää itkemällä ja myöhemmin jokeltelemalla. Vauvalla saattaa olla hiuksia jo syntyessään, mutta joillekin hiukset kasvavat vasta yhden vuoden iässä.

Aluksi lapsi ei osaa liikkua itse. Ensiksi hän opettelee kääntymään, myöhemmin ryömimään ja konttaamaan sekä nousemaan istuma- ja seisoma-asentoon sekä lopulta kävelemään. Syöminen etenee pelkästä äidinmaidosta soseisiin ja myöhemmin kiinteämpiin ruokiin. Vauvaikää seuraa leikki-ikä.

Naapurissa on siis lapsi joka osaa jo kävellä, mutta onkohan lapsella vielä koliikki kun itkee milloin huvittaa, useimmiten illalla. Heräsin yöllä 02.15 naapurin pikkupenskan kovaan kirkuvaan itkuun ja jota kesti täyttä putkeen 15 min. Lapsen äiti siellä huutaa jossain vaiheessa että "mitä sä huudat". Kyseessä on pariskunta perhe 1 lapsi, joka jo osaa reippaasti pihassa kävellä, mutta ruokailu ei taida vielä itse onnistua. Se on jo yli 0,5 vuotta itkenyt äänekkäästi, ilmeisesti koliikki itkua. Viimeöistä itkua kuulin vasta ekan kerran, tosin kun lapsi kasvaa niin äänikin jossain vaiheessa voimistuu iän myötä, yhtä huutavaksi kuin äitinsä. Jätän vanhempien oman ajoittaisen häiriökäyttäytymisen kertomati tässä yhteydessä.
Tuli mieleen, soittaakko poliisi vai ambulanssi! Yläkerran naapurin kantapää-äänetkin rupes kuuluun että oli myös heränyt lapsen itkuhuutoon. Lopussa kuulu alhaalta lattiaan kolaus (ajattelin että putosko lapsi lattialle pää osuen siihen) itku lakkas mutta alko hetken päästä uudelleen vähäksi aikaa. Talon ulko-oven eteen tuli taksi, en nähnyt lähtikö joku vai tuliko joku taloon. Missä vaiheessa lapsen koliikki on ohi ja huuto liittyy johonkin muuhun? Mielikuvitus laukkaa, mutta jos onkin tosi kyseessä on helpompi ihmisten päivitellä jälkikäteen että kukaan ei tehnyt asian eteen mitään.

1

445

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KVG60

      Puhutaan ns. kolmen kuukauden koliikista. Koliikki menee ohi, kun lapsi oppii liikkumaan, kääntyilemään jne. eli kun vatsan seudun lihakset kehittyvät niin, että se tukee ruuansulatusta. "Se ei ole vahingollinen lapselle ja häviää itsestään noin kolmen kuukauden iässä."

      Tätä vanhempien lasten itkut johtuvat muusta kuin koliikista. Jos lapsen motorinen kehitys on normaalia hitaampaa, voi käsittääkseni koliikki-itkukin jatkua hieman 3 kk pidempään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2024
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      128
      895
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      701
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      626
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      597
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      537
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      533
    10. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      66
      527
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      526
    12. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      36
      492
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      470
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      106
      447
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      437
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      10
      412
    Aihe