Oon 11 vuotta täyttänyt tyttölapsi. Älkää sanoko mua liian nuoreks yms, mutta mun jokapäiväiseen melkeinpä rutiiniin kuuluu oksentaminen monta kertaa (1-5) päivässä. Tänää taitaa olla nyt 3. Painan 33,5 kg ja olen 152 cm pitkä. Onko mulla bulimia? tunnen itseni turhaksi ja olen viillellyt myös saksilla... Olen vain läski ja ruma.
en hae huomiota vaan apua.
en hae huomiota vaan apua.
Vastaukset 5
Vanhimmat
en osaa auttaa. hankkiudu hoitoon.
Hmm, puhu vaikka aikuiselle? se auttaa.
Puhu jollekin aikuiselle, et todellakaan oo läski ja oot varmaan ihan nättiki. Hae apua, mitä pikemmin sen parempi ;) TSEMPPIÄ KOURALLINEN
kyllä sulla näyttäs olevan bulimia. Ja näyttäisi että olisit hieman masentunutkin, kun viiltelet.
Sun kannattaa ehdottomasti hakea apua! Vaikka koulunterkkarilta, jos et uskalla vanhemille puhua.
tsemppiä!
Moi.
Hienoa että rohkenit kirjoittaa tänne ja hakea apua. Olet kyllä todella laiha pituuteesi nähden ja tuo päivittäinen oksentelu on kyllä huolestuttavaa. Merkit viittaisivat kyllä siihen, että sinulla voi olla bulimia ja mahdollisesti myös masennus. Tekstistäsi ei selvinnyt oksennatko tarkoituksella vai tuleeko se "luonnostaan". Oli niin tai näin, niin apua sinun olisi kyllä saatava. Ensimmäinen askel voisi olla esimerkiksi koulun terveydenhoitajalla käynti. Tai voisit puhua tästä jollekin aikuiselle, joka osaisi ohjata sinut eteenpäin.
Jos ajattelet olevasi lihava, se on myös merkki syömishäiriöstä, sillä painosi kertoo aivan muuta. Syömishäiriö vääristää omaa käsitystä kehosta ja vaikka kuinka olisi hoikka, syömishäiriöinen ei näe sitä. Mene vaan rohkeasti juttelemaan jollekin luotettavalle aikuiselle asiasta, sillä sinun oma hyvinvointisi ja terveytesi tulisi olla etusijalla. Muistathan että olet arvokas ihminen siinä missä kuka tahansa, eikä avun pyytämisessä ole mitään väärää. Olet kaikkea muuta kuin turha, ja sinulla on oikeus saada apua.
Toivomme Sinulle kaikkea hyvää ja parempaa oloa jatkossa. Tsemppiä!
Terveisin NettiSaapas-päivystäjät Jyväskylästä.