Bluetooth -yhteydet ohjelmoinnissa ?

Bluetooth -sovellus?

Mitenkähän käytännössä sujuu bluetooth -yhteyden luonti ja käyttö omatekoisessa ohjelmassa ?

Kokeilin esim. tätä:

http://people.csail.mit.edu/albert/bluez-intro/c404.html

Tuo esimerkkiohjelma tosiaan listaa ympäristössä olevat bluetooth -laitteet, eli näyttää jokaiselle 48 -bittisen koodin (vastaava kuin verkkokorttien MAC -osoite, joka on myös 48 -bittinen), sekä kullekin laitteelle myös ns. selväkielinen nimi (tämän voi usein asettaa itse laitteesta.

Mutta sitten, kun olisi tarkoitus luoda toimiva bluetooth -yhteys, niin tuota ei saakaan ihan helposti toimimaan!

Kokeilin fedorassa olevaa valmisohjelmaa rfcomm bluetooth -yhteyden luontiin, vastaparina Sony Ericsson K600i, jossa bluetooth kytketty päälle ja julkiseksi (ko. puhelimessa on myös vaihtoehto sille, että bluetooth on toiminnassa, mutta puhelin on piilotettu, eli näkyy vain niille laitteille, jotka on etukäteen hyväksytty ko. puhelimen pariksi).

K600i toi näytölle tällaisen "tuntematon laite yrittää ottaa bluetooth -yhteyttä. Hyväksy / hylkää ?".

Valitettavasti en löytänyt keinoa, jolla rfcomm saataisiin ilmoittamaan itse asettamani laitenimi bluetoothin kautta puhelimelle, jotta puhelin näyttäisi kyselyssään itse asettamani laitenimen tuon "tuntematon laite" -sijaan.

Ja vaikka tuon hyväksyisi, en silti saanut yhteyttä syntymään.

No, tuo rfcomm oli lähinnä kokeilu, joka osoittaa, että yhteyden fyysinen puoli on ilmeisesti kunnossa, vaikka en silti saanutkaan toimivaa yhteyttä syntymään.

Tuon lisäksi siis olen kokeillut myös lähdekoodista kääntämiäni:

hcitool.c
simplescan.c

mutta vaikka simplescan näyttää puhelimen nimen ja 48 -bittisen koodin, muuta se ei sitten osaakaan tehdä.

hcitool.c en saanut edes kääntymään:

hcitool.c:46:22: vakava virhe: textfile.h: Tiedostoa tai hakemistoa ei ole
compilation terminated.

tuota simplescan.c vastaavan toiminnallisuuden sain rakennettua itse myös freepascal lazarus -yhdistelmällä.

Mutta lazarukseen tuleva bluetooth -paketti on hieman outo, siellä on joku wiimote -niminen systeemi !? Olisiko ko. paketin tekijä halunnut yhteyden bluetooth -Nintendo Wiihin ?

wiimote -modulin lähdekoodia tutkimalla ja siitä kopioimalla sain tosiaan myös freepascal -ohjelmasta bluetooth -laitteet listatuksi, mutta yhteydenotto ei olekaan ihan niin helppo.

Yhteys ilmeisesti luodaan funktiolla hci_create_connection(...)

Mutta löytyykö jostain ymmärrettävässä muodossa selitys siitä, mitä parametreja tuolle hci_create_connection(...) -funktiolle tulee antaa, jotta yhteys saataisiin muodostumaan ?

Ilmeisesti, jos funktiolle osaisi antaa oikeat parametrit, niin yhteys muodostuisi, ja sen jälkeen funktion palauttamaa arvoa voisi kohdella kuten socket -kahvaa, eli siitä eteepäin ohjelmointi sujuisi samoin kuin esim tcp -sockettien yhteydessä on totuttu.

Jotain dokumenttia löytyy täältä:

http://people.csail.mit.edu/albert/bluez-intro/

mutta tuolla olevasta dokumentoinnnista en saanut selvää, mitä parametreja

hci_create_connection(...) -funktiolle tulee antaa.

Ilmeisesti ainakin nämä tiedot tulisi oikeassa muodossa antaa:

1. 48 -bittinen laiteosoite bluetooth -laitteelle, johon yhteys halutaan ottaa.
2. se laitenimi, joka halutaan näkyvän laitteelle, johon yhteys halutaan ottaa. esim. "oma tietokone (tuotemerkki ja malli)".

3. bluetooth -turvakoodi "pin" (laitoin sulkuihin, koska kyseessä on eri PIN -koodi kuin esim. SIM -kortin PIN.) Ideana siis se, että puhelimelle voi ilmeisesti määrittää bluetooth pin -koodin, ja jos se on määritetty, tulee tietokoneelta tulevassa bluetooth -yhtedenottopyynnössä olla sama pin kuin puhelimeen on määritetty, muuten yhteys epäonnistuu (turvallisuussyistä).

AConn := hci_create_connection(device_sock, @scan_info[i].bdaddr, ...

tuossa on nyt 2 ensimmäistä parametria ilmeisesti oikein.

Mutta hci_create_connection on freepascal / lazarus -yhdistelmässä määritelty näin:

function hci_create_connection(

dd: cint;
bdaddr: Pbdaddr_t;
ptype: cuint16;
clkoffset: cuint16;
rswitch: cuint8;
handle: pcuint16;
to_: cint

): cint; cdecl; external;

Eli yhteensä 7 parametria, joista 2 ensimmäistä uskon ymmärtäneeni oikein. Mutta mitä noihin loppuihin 5:een laitetaan ?

0

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

        kuka kaipaa ja ketä ?
        Ikävä
        176
        11185
      2. Pieni häivähdys sinusta

        Olet niin totinen
        Ikävä
        54
        5318
      3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

        r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
        NATO
        46
        2555
      4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

        Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
        Ikävä
        37
        2246
      5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

        Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
        Kemijärvi
        13
        1771
      6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

        Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
        Nurmes
        42
        1674
      7. Tiedän kuka sinä noista olet

        Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
        Ikävä
        31
        1310
      8. Känniläiset veneessä?

        Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
        Nurmes
        35
        1256
      9. Tulemmeko hyvin

        Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
        Ikävä
        6
        1076
      10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

        Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
        Luterilaisuus
        103
        995
      Aihe