Nuha ja tutti

Iskä

Sanokaa nyt ne kun tiedätte, että kun lapsella (1kk) on nuha niin kannattaako sillä pitää tuttia vai ei ? Äiti lykkää aina tutin suuhun ja sanoo, että kyllä se siitä rauhoittuu ja mun mielestä se tukehtuu kun ei ilma kulje kunnolla nenän kautta.

Ja onko hyviä neuvoja helpottamaan vauvan ilman kulkemista ja tukkoista oloa ?

5

4490

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....

      Luin juuri kirjan tuosta tutin käytöstä muutenkin. Myös itku on lapsen "puhetta", hän yrittää sillä sanoa jotain. Jos aina lykkää tutin suuhun, lapsi oppii jo ennen puheikää, että hänen tarpeitaan ei kuunnella, ja että mitä tahansa hän sanookin, tutista tulee aina. Ja että jos aikuisella on jotain asiaa, ei kukaan hänenkään suuhunsa tunge sukkaa hiljentämään...
      No, meni vähän vierestä, mutta voisi varmaan jokainen nenä tukkoisena kokeilla imeä sitä tuttia, selviäisi, kuinka kivaa se on.
      (Niin ja hei, jos sanoin tutista vähän kärkkäästi, älä ota henkilökohtaisesti, itelläni on kaveri, jota oon seurannut tuon tutin kanssa ja se on aika rasittavaa. Oman vauvani viestintää vaan en kyllä aio tukahduttaa.)

      • tukahduttaja?

        Minä nyt olen aika tavalla eri mieltä tuosta tutin käytöstä ylipäätään.
        Pienellä vauvalla on luonnostaan imemeisen tarve. Toisilla se tyydyttyy rintaa tai tuttipulloa imiessä, toiset tarvitsevat enemmän. Imeminen lohduttaa. Nuhaisena on ikävä ja huono olo, ja vaikka räkäinen onkin yms., tutti lohduttaa.
        Omallani on aina, vauvanakin, ollut tutti, myös nuhaisena. Pienikin vauva lopettaa tutin imemisen, jos on niin tukossa, ettei pysty imememään.
        Nyt ipana on kohta 1 v. Tutti on silloin, kun hän menee nukkumaan. Enää ei siis samanlaista lohdutustuttia tarvita kuin vauva-aikana. Herättyään tutti jää sänkyyn, nakkaa sen itse suustaan sinne.

        Hän on aina pystynyt "puhumaan" , vaikka tutti onkin käytössä ollut. Itkuhan voi muuten tarkoittaa myös: haluan tutin !!


    • Avalanche

      En noin pienelle laittaisi tuttia, kun on nuha. isompi vauva osaa jo sylkäistä tutin pois ja hengittää nenän kautta (yli 6 kk).
      Nuhaa ja tukkoista oloa voi helpottaa seuraavasti:
      - nostaa sängyn päätyä (esim. kirjoja, puh.luettelot tms. jalkojen alle)
      - nukuttaa lasta kyljellään jolloin ilma kulkee helpommin (tukekaa esim. rullatulla pyyheliinalla selän takaa)
      - laittakaa keittosuolaliuos-tippoja nenään
      - rään imeminen nenänniistäjällä (saa apteekista ja isommista marketeista)
      - höyryhengitys (laskekaa kuumaa vetta kylpyhuoneessa, jolloin muodostuu höyryä, sitten vaan höyryyn vaavin kanssa. Kattilalla ei saa höyryttää ettei tapahdu onnettomuuksia)

      Pikaista paranemista!!

    • Maisa

      vauvalle voi hetkeksi antaa tutti suuhun jos se siitä rauhoittuu, mutta älä pidä pitkään jos tuntuu, ettei ilma kulje kunnolla.

      Osta apteekista nenä-Friida (nenä-niistäjä), pikuniistäjät eivät ole järin tehokkaita.
      Voit päikkäreden ajaksi laittaa vauvan sängyn viereen kattilallisen kuumaa höyryävää vettä (höyryhengitystä..)
      Nosta vauvan pääpuolta ylöspäin n. 15-20cm (esim kirjoja pinniksen jalkojen alle). Nukuta kevyessä vaatetuksessa, jos vaikuttaa kuumeiselta.

      Osta kylpyveteen laitettavaa Natusanin Baby Bad:ia (avaa hengitysteitä) Osta apteekista keittosuolatippoja, jolla saa rään tulemaan tehokkaasti ulos. Anna suppoja jos vaikuttaa, että esim. kurkku on kipeä tai on kuumetta.

      Anna paljon vettä tai maitoa, ettei kuivu.
      Toivottavasti paranee pian.

    • Iskä

      Arvasinkin, että mielipiteet menee ristiin tutin käytössä. Löysin tällaisen netistä:

      "Tuoreessa amerikkalaisessa Pediatrics-lehdessä julkaistussa tutkimuksessa kerrotaan, että tutin imeminen vaikuttaa nielunpaineeseen ja korvan tuuletukseen, ja aiheuttaa nuhaisen lapsen korvaan tulehduksen.

      Oulun yliopistossa tehdyssä tutkimuksessa oli mukana yli 400 vauvaperhettä, joista tutin käyttöä rajoittaneiden vauvoilla oli kolmannes vähemmän korvatulehduksia kuin tuttia rajoittamatta lutkuttaneilla."

      Edelleenkin riitelen vaimoni kanssa tutin käytöstä. Hän ei usko tutkimuksiin, tuttia suuhun vaan niin rauhoittuu.

      Muuten noi vinkit nuhan helpottamiseen oli hyviä, kiitos niistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      40
      3691
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      33
      3264
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      69
      2888
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      91
      2730
    5. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1758
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      81
      1709
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      1559
    8. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      28
      1517
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      29
      1489
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1484
    Aihe