Seagate 1.5TB Barracuda

kinnitän tän kovon http://www.jimms.fi/tuote/ST1500DM003 koneeseeni. tuohon http://www.asus.com/Motherboards/M5A97_R20/ emolevyyn mutta ei saa yhteyttä uusi kovoni ei näy tietokone valikossa mitäteen
475
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Entä näkyykö se ollenkaan biossissa? Onko sen piuhat riittävän tiukassa ja oikealla paikalla?

Äänestä

koneessanin on 6 sata3 paikkaa eikös se ole ihan sama mihinkäniistä sen johdon laittaa. pitääkö minun hankkia 6Gb sata johto että toimisi ja katsoin niin biosissa einäyttäis näkyvän

Äänestä

S-ata johdot ovat alaspäin yhteensopivia, eli sata3 liitin toimii sata2 väylässä. Sata liitin irtoaa helposti, joten tarkista että ne ovat (myös virta) kunnolla kiinni. Emolevyllä ei ole väliä missä liittimessä levy on kiinni, sen pitäisi näkyä joka tapauksessa. Oletko tarkistanut, että levy pyörii? Levy tärisee heikosti pyöriessään, joten sen tuntee sormella.

Jos mikään näistä ei auta, niin joko levyssä, emossa tai johdossa on vikaa. Paitsi jos käytät Win XP:tä, jossa sata levyt eivät toimi ilman säätämistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


apuaaloittelijalle kirjoitti:

kinnitän tän kovon http://www.jimms.fi/tuote/ST1500DM003 koneeseeni. tuohon http://www.asus.com/Motherboards/M5A97_R20/ emolevyyn mutta ei saa yhteyttä uusi kovoni ei näy tietokone valikossa mitäteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu