Chao!
Ollaan kesäkuussa menossa Vietnamiin. Koneen vaihto on pariisissa. Sitä ennen niin mites se lähtöselvitys nykyään on? Viimeksi lentokoneella matkusteltiin n.15v sitten, ja silloin lentoliput vielä olivat tiketteinä ja lähtöselvitys ja matkalaukkujen selvitys tehtiin tiskillä. Nyt vaan saatiin A4 kokoisen paprun jossa lähtö- ja paluuajat, e-lipun numero ja sun muut jutut.
Onko lähtöselvitys nykyään pakko tehdä netin kautta, ja minne laukut roudataan siellä lentokentällä? Mistä saadaan ne boardin liput?
E-lippu ja lähtöselvitys. Ei osaa
3
244
Vastaukset
- reissureetta
Lähtöselvitys aulassa on semmoiset siniset tietokonejutut, jossa lähtöselvitys tehdään. Siinä hailuu ainan Finavian tai jonkun firman neitejä opastamassa lähtöselvitysautomaatin käyttöön.
SE ON HELPPOA JA TOSI KÄTEVÄÄ: ALkuun syötätte vain varaustunnuksen ja siitä eteenpäin kone ohjaa automatttisesti etiäpäin.
Se kone tulostaa teille teidän Boarding-passit.
Siiten laukut jätätte Drop-in tiskille :)
Ja NEUVONTA -pisteen nimi ei ole harhaanjohtava, vaan sieltä saatte neuvoja myös :)
Hienoa reissua! - Huh huh
Kannattaa mennä ajoissa kentälle, lipun tulostaminen helppoa ihan, mutta sitten, kun jonotat laukkujen laitto jonossa niin jopas vie aikaa...huh huh ja kun kävelelet lähtöportile, jos on siellä pitkällä niin aikaa vie. Viimeeksi olimme 2 h ennen lähtöikaa ja 15 min jäi aikaa, ennenkuin koneeseen kutsu tuli.En ole yleensä mikään valittaja persoona, mutta nyt harmitti kyllä pitkä jonotus.
- HEL-CDG
Harvemmin Pariisin lennon portti kovin kaukana turvasta on. Max 5 min kävelymatka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2383609- 573313
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I892807Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk412615Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve972312Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro331999Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1001995Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva421865Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1031775Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691113