Nissan Cherryn arvo?

NissanJorma

Mitä kannattaa maksaa tai pyytää 1984 bensa 1,3-iitraisesta 2-ovisesta Nissan Cherrystä? Peruskuntoinen 160 000 km ajettu auto. Hitsaamista tai paikkuuta löytyy melkein joka vuosi mutta muuten ok käyttöauto. Näitä ei ole oikein tarjolla joten vertailuhintaa on vaikea saada netistä.

7

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 200-500e katsastuksesta riippuen.

    • Korkeintaan ne

      Pullakahvit.

    • KORKEINTAAN

      Se Kossupullo.

    • jfoejgierojrio

      Onko alkuperäinen vai facelift Cherry? Sehän sai mm. isommat muovipuskurit vuonna 1984 kun alkuperäisessä oli ohuemmat, myös nurkkalyhdyissä oli alunperin oranssi kaistale ja faceliftissä muuttui kokonaan kirkkaaksi. Sivuikkunoiden kehykset taitaa olla myös maalattu mustaksi aina takaluukun reunaan asti faceliftissä.

      Onko pellit suorat vai lommoiset, etu- ja takahelmat on usein ajettu ruttuun näistä kun ne ovat ohutta peltiä, vaikka olisi suoratkin niin monesti maalattu jollain mustalla mönjällä vaikka alunperin olivat korinvärisiä. Semmoiset suttumaalaukset näyttää törkeältä ja alentavat arvoa.

      Harvoin näkee enää siistejä Cherryjä, ensimmäiset oli vedelty mustalla paskamaalilla puoleen kylkeen saakka jo kymmenen vuotiaaksi mennessä.

      Tavallisen nuhjuinen Cherry ei varmaan ole paria satasta arvokkaampi, sen sijaan uudenveroisessa kunnossa oleva siisti Cherry voi olla vähän ajettuna tonnin arvoinen.

      Itse pidän eniten siitä alkuperäisestä Cherrystä 1982-84, se oli kaunis ja tavallaan linjakkaan menevästi muotoilut auto. Soikeat mittarit, keskikonsolista avattavat takasivulasit ja yksipuolainen ratti oli myös erikoisia ratkaisuja, hieman Citroenia kopioitu varmasti.

    • pidä aarteesi

      Älä anna tuollaista kukkasta pois, ainakaan vähään rahaan. Nykyautot ovat varsinaisia "paeskoja" verrattuna Cherry -herkkuun.

    • AjaNissanilla

      "Peruskuntoinen" olisi varmaan siinä 300-600e- Jos siistimmän puoleinen niin satasen tai pari enemmän.
      Hyviä autoja nuo Cherryt, vain ajoa vaille.Ruostuuhan ne, mutta yhtälailla ruostuu muutkin autot kun on yhtälailla pellistä tehty. Itselläni vm. -85 1.5 jolla olen ajellut reilu pari vuotta ilman mitään ongelmia. Nissan kestää.

    • ♥♥♥♥♥♥

      Ois upeeta.omistaa.cherry.turbo ja cherry 1.3

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6414
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3833
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3210
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1736
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1340
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      979
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      966
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      890
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      869
    Aihe