Nissan Cherryn arvo?

NissanJorma

Mitä kannattaa maksaa tai pyytää 1984 bensa 1,3-iitraisesta 2-ovisesta Nissan Cherrystä? Peruskuntoinen 160 000 km ajettu auto. Hitsaamista tai paikkuuta löytyy melkein joka vuosi mutta muuten ok käyttöauto. Näitä ei ole oikein tarjolla joten vertailuhintaa on vaikea saada netistä.

7

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 200-500e katsastuksesta riippuen.

    • Korkeintaan ne

      Pullakahvit.

    • KORKEINTAAN

      Se Kossupullo.

    • jfoejgierojrio

      Onko alkuperäinen vai facelift Cherry? Sehän sai mm. isommat muovipuskurit vuonna 1984 kun alkuperäisessä oli ohuemmat, myös nurkkalyhdyissä oli alunperin oranssi kaistale ja faceliftissä muuttui kokonaan kirkkaaksi. Sivuikkunoiden kehykset taitaa olla myös maalattu mustaksi aina takaluukun reunaan asti faceliftissä.

      Onko pellit suorat vai lommoiset, etu- ja takahelmat on usein ajettu ruttuun näistä kun ne ovat ohutta peltiä, vaikka olisi suoratkin niin monesti maalattu jollain mustalla mönjällä vaikka alunperin olivat korinvärisiä. Semmoiset suttumaalaukset näyttää törkeältä ja alentavat arvoa.

      Harvoin näkee enää siistejä Cherryjä, ensimmäiset oli vedelty mustalla paskamaalilla puoleen kylkeen saakka jo kymmenen vuotiaaksi mennessä.

      Tavallisen nuhjuinen Cherry ei varmaan ole paria satasta arvokkaampi, sen sijaan uudenveroisessa kunnossa oleva siisti Cherry voi olla vähän ajettuna tonnin arvoinen.

      Itse pidän eniten siitä alkuperäisestä Cherrystä 1982-84, se oli kaunis ja tavallaan linjakkaan menevästi muotoilut auto. Soikeat mittarit, keskikonsolista avattavat takasivulasit ja yksipuolainen ratti oli myös erikoisia ratkaisuja, hieman Citroenia kopioitu varmasti.

    • pidä aarteesi

      Älä anna tuollaista kukkasta pois, ainakaan vähään rahaan. Nykyautot ovat varsinaisia "paeskoja" verrattuna Cherry -herkkuun.

    • AjaNissanilla

      "Peruskuntoinen" olisi varmaan siinä 300-600e- Jos siistimmän puoleinen niin satasen tai pari enemmän.
      Hyviä autoja nuo Cherryt, vain ajoa vaille.Ruostuuhan ne, mutta yhtälailla ruostuu muutkin autot kun on yhtälailla pellistä tehty. Itselläni vm. -85 1.5 jolla olen ajellut reilu pari vuotta ilman mitään ongelmia. Nissan kestää.

    • ♥♥♥♥♥♥

      Ois upeeta.omistaa.cherry.turbo ja cherry 1.3

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      190
      6889
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4592
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      35
      3923
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      67
      3145
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1935
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1666
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1640
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1563
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1429
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1197
    Aihe