Nissan Cherryn arvo?

NissanJorma

Mitä kannattaa maksaa tai pyytää 1984 bensa 1,3-iitraisesta 2-ovisesta Nissan Cherrystä? Peruskuntoinen 160 000 km ajettu auto. Hitsaamista tai paikkuuta löytyy melkein joka vuosi mutta muuten ok käyttöauto. Näitä ei ole oikein tarjolla joten vertailuhintaa on vaikea saada netistä.

7

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 200-500e katsastuksesta riippuen.

    • Korkeintaan ne

      Pullakahvit.

    • KORKEINTAAN

      Se Kossupullo.

    • jfoejgierojrio

      Onko alkuperäinen vai facelift Cherry? Sehän sai mm. isommat muovipuskurit vuonna 1984 kun alkuperäisessä oli ohuemmat, myös nurkkalyhdyissä oli alunperin oranssi kaistale ja faceliftissä muuttui kokonaan kirkkaaksi. Sivuikkunoiden kehykset taitaa olla myös maalattu mustaksi aina takaluukun reunaan asti faceliftissä.

      Onko pellit suorat vai lommoiset, etu- ja takahelmat on usein ajettu ruttuun näistä kun ne ovat ohutta peltiä, vaikka olisi suoratkin niin monesti maalattu jollain mustalla mönjällä vaikka alunperin olivat korinvärisiä. Semmoiset suttumaalaukset näyttää törkeältä ja alentavat arvoa.

      Harvoin näkee enää siistejä Cherryjä, ensimmäiset oli vedelty mustalla paskamaalilla puoleen kylkeen saakka jo kymmenen vuotiaaksi mennessä.

      Tavallisen nuhjuinen Cherry ei varmaan ole paria satasta arvokkaampi, sen sijaan uudenveroisessa kunnossa oleva siisti Cherry voi olla vähän ajettuna tonnin arvoinen.

      Itse pidän eniten siitä alkuperäisestä Cherrystä 1982-84, se oli kaunis ja tavallaan linjakkaan menevästi muotoilut auto. Soikeat mittarit, keskikonsolista avattavat takasivulasit ja yksipuolainen ratti oli myös erikoisia ratkaisuja, hieman Citroenia kopioitu varmasti.

    • pidä aarteesi

      Älä anna tuollaista kukkasta pois, ainakaan vähään rahaan. Nykyautot ovat varsinaisia "paeskoja" verrattuna Cherry -herkkuun.

    • AjaNissanilla

      "Peruskuntoinen" olisi varmaan siinä 300-600e- Jos siistimmän puoleinen niin satasen tai pari enemmän.
      Hyviä autoja nuo Cherryt, vain ajoa vaille.Ruostuuhan ne, mutta yhtälailla ruostuu muutkin autot kun on yhtälailla pellistä tehty. Itselläni vm. -85 1.5 jolla olen ajellut reilu pari vuotta ilman mitään ongelmia. Nissan kestää.

    • ♥♥♥♥♥♥

      Ois upeeta.omistaa.cherry.turbo ja cherry 1.3

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1488
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      255
      961
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      195
      948
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      830
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe