Kenellä on kokemuksia Olympus Camedia C-765 Ultra Zoom digikamerasta?
Olympus C-765
7
5162
Vastaukset
- Omistaja
Mä ostin tollasisen kameran n. 2 kk sitten ja olen ollu tosi tyytyväinen siihen. Peruspaketti on kyllä vaatimaton, koska mukana tulevalla muistikortilla ei tee oikeastaan mitään l. on liian pieni 16Mb. Jouduin myös ostamaan kunnollisen laukun, sekä pari kappaletta lisäakkuja. Kamerassa on 1090mAh:n akku, joka kestää n. 1h.
Zoomi-toiminnot ovat hyvät.- JPQ
Minäkin olen harkinnut ja steves-digicamsia katselleena sanon ainoa joka tulee sallitussa hinta luokassa mun käytössä kyseeseen.
- juhis
JPQ kirjoitti:
Minäkin olen harkinnut ja steves-digicamsia katselleena sanon ainoa joka tulee sallitussa hinta luokassa mun käytössä kyseeseen.
Mulla on C760. Olen ollut siihen tyytyväinen. Sillä saa hyviä makrokuvia ja zoomaa pitkälle. Akun kesto tässä mallissa on huomattavasti pidempi kuin 1 h.
- JPQ
juhis kirjoitti:
Mulla on C760. Olen ollut siihen tyytyväinen. Sillä saa hyviä makrokuvia ja zoomaa pitkälle. Akun kesto tässä mallissa on huomattavasti pidempi kuin 1 h.
Tuo akunkesto onko se enempi kuin ilmoitettu eli jos on sanottu että tunnin kestää niin kestää yli tunnin ? tuohon C-765 kait sanottu että kestäisi tunnin.
- sepi
JPQ kirjoitti:
Tuo akunkesto onko se enempi kuin ilmoitettu eli jos on sanottu että tunnin kestää niin kestää yli tunnin ? tuohon C-765 kait sanottu että kestäisi tunnin.
Kyllä kamera on hyvä ja monipuolinen toiminnoiltaan. Mahtava zoomi ja kun siihen lisää täyden resoluution ja digizoomin niin kuvaa voi tutkia eriitäin tarkasti.
Minulla on kuitenkin ongelma sen Gamedia-ohjelman kanssa. En osaa polttaa sillä suoraan kuvia CD-lle, enkä lähettää sähköpostissa niitä.Onko siinä nämä toiminnot? Jos joku teistä tietää nää metkut niin olisin tiedosta kiitollinen.Mikähän olisi hyvä ja helppo suomenkielinen kuvienkäsittelyohjelma? Akut (4kertaa1700mA) kestää kymmenien kuvien ottamiseen.Olin Saksassa juuri ja otin siellä lähes 400 kuvaa kolmella akkujen latauksella! Eihän kameraa pidetä tuntikausia päällä turhaan (on automaattinen poiskytkentä)ja zoomihan kuluttaa eniten virtaa akuista. Sen harkitulla käytöllä säästetään akkuja. - jarlu
sepi kirjoitti:
Kyllä kamera on hyvä ja monipuolinen toiminnoiltaan. Mahtava zoomi ja kun siihen lisää täyden resoluution ja digizoomin niin kuvaa voi tutkia eriitäin tarkasti.
Minulla on kuitenkin ongelma sen Gamedia-ohjelman kanssa. En osaa polttaa sillä suoraan kuvia CD-lle, enkä lähettää sähköpostissa niitä.Onko siinä nämä toiminnot? Jos joku teistä tietää nää metkut niin olisin tiedosta kiitollinen.Mikähän olisi hyvä ja helppo suomenkielinen kuvienkäsittelyohjelma? Akut (4kertaa1700mA) kestää kymmenien kuvien ottamiseen.Olin Saksassa juuri ja otin siellä lähes 400 kuvaa kolmella akkujen latauksella! Eihän kameraa pidetä tuntikausia päällä turhaan (on automaattinen poiskytkentä)ja zoomihan kuluttaa eniten virtaa akuista. Sen harkitulla käytöllä säästetään akkuja.siitä löytyy myös 14x optinen zoomi vakiona,
se vain pitää ottaa käyttöön mahtava.
MIksi käytät camediaa? itse käytän resurssien hallintaa järjestelyyn, neroa polttamiseen ja sähköpostiin haen kuvat normaalisti liitteeksi.
Koska kuvatiedostot ovat vain normaaleja
tiedostoja.akut kestää yllättävän hyvin.riippuu siitä kuinka paljon haluat kuvia muokata, netistä freeware ohjelmia löytyy hyvin (ei välttämättä suom.), kunnon softa on yleensä ostokamaa. - enska
jarlu kirjoitti:
siitä löytyy myös 14x optinen zoomi vakiona,
se vain pitää ottaa käyttöön mahtava.
MIksi käytät camediaa? itse käytän resurssien hallintaa järjestelyyn, neroa polttamiseen ja sähköpostiin haen kuvat normaalisti liitteeksi.
Koska kuvatiedostot ovat vain normaaleja
tiedostoja.akut kestää yllättävän hyvin.riippuu siitä kuinka paljon haluat kuvia muokata, netistä freeware ohjelmia löytyy hyvin (ei välttämättä suom.), kunnon softa on yleensä ostokamaa.Eiköhän tuollaisella XnView-kuvankäsittelyohjelmalla pääse alkuun.Löytyy maksuttomana Kompuutterin- rompuilta tai osoitteesta http://www.xnview.com Saa myös suomenkielisenä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit365264Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3994531Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483819KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1423019Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku112510Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182048Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511992- 1231910
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241459