Digikameran kenno rikki

Mummeli

Missä voi korjauttaa vai voiko missään?
Canon PowerShot A470. Ostin kyllä pari uudempaa versiota mutta ne ei toimi netissä siis Movie maker ei tunnista niitä eikä hae niitä, samoin Mediapalyer:in kautta näkee vaan vaaleanpunaisia ja vihreitä palkkeja filmillä. (kameroissa ei ole vikaa ihka uusia.)
Oon aatellut siis korjauttaa vanhan digikamerani koska uusilla kameroilla en tee mittään ellei uusi tietokone sitten auttaisi asiaa jossa olisi Windows 8? vai auttaisiko sekään? Eikö kukaan ole törmännyt tällaiseen ongelmaan ettei tietokone tunnista todellakaan uusilla kameroilla filmattuja video otoksia. Kuvat kyllä tunnistaa mutta videoiden käyttö Moviemakerilla ja kuvien heittely sinne päälle sekaan on kivempaa. Olenko ainoa idiootti maailmassa. Tietsikka firmassa suositeltiin uutta tietokonetta kannettavaa tms. Kamera liikkeessä suositeltiin mikrotukihenkilöä!

7

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilmsesti uudemmat kamerasi tekee MEG4/MOV-formaattia. Videoformaatteja voi toki muutta haluamakseen. Korjauttaminen ei kannata. Käytettyjä saa halvalla. Esimerkiksi tässä on A570 IS:

      http://www.huuto.net/kohteet/canon-powershot-a570is/266835307

      Minä sanon: ratkaise ne ongelmat,joita uusien kameroiden videoissa on, äläkä katso taaksepäin.

    • Ongelman ratkaisu
    • Digi Digi

      Käsittääkseni JAS tekniikka on niitä harvoja suomalaisia firmoja jotka saattaisivat jotain kameran päälle ymmärtää.

      Mutta kuten yllä mainittu, myös minä suosittelen hankkimaan uudemman videon editointi ohjelmabn.

      Ainakin täälläpäin on kansalaisopistolla hyviä videon editointi kursseja, jossa voi opiskella ja kysellä videon tekoon liittyvissä pulmissa. ja he myös kertovat eri tiedostomuotojen viidakossa.

      Tai toinen tapa on mennä vaikkapa youtubeen ja etsiä sanalla "tutorial" Tosin silloin tulee lontoon kieoltä. (voi olla että löytyy jotain suomeksikin)

    • jkshghh

      Se on sitä microsoft orjuutta. Kaiken pitäisi toimia vain microsoftin ohjelmilla, mutta Canon onkin kiusallaan valinnut Applen videoformaatin.
      Yksinkertaiset leikkaukset voi tehdä kameran mukanan tulevilla ohjelmilla, tai sitten ladata ne Canonilta.
      Suuremmat toimenpiteet vaatii kunnollisen editorin.

      • Katsotaan2

        Kiitos vastauksista. En kyllä tullut noista huskaammaksi. Syksyllä mahdollisuus työväenopistoon kun kurssit taas alkavat. Maksullista editointiohjelmaa en ihan heti tänään hanki, Ja olisi löydettävä sellainen ohjelma jonka idioottikin oppisi. Movie maker on ilmeisemmin ollut sellainen.


      • PinnacleStudioHD
        Katsotaan2 kirjoitti:

        Kiitos vastauksista. En kyllä tullut noista huskaammaksi. Syksyllä mahdollisuus työväenopistoon kun kurssit taas alkavat. Maksullista editointiohjelmaa en ihan heti tänään hanki, Ja olisi löydettävä sellainen ohjelma jonka idioottikin oppisi. Movie maker on ilmeisemmin ollut sellainen.

        Idiootista en tiedä mutta itselleni PinnacleStudioHD on suomenkielisenä ollut yhtä helppo käyttää kuin moviemaker.


      • Yritetään
        PinnacleStudioHD kirjoitti:

        Idiootista en tiedä mutta itselleni PinnacleStudioHD on suomenkielisenä ollut yhtä helppo käyttää kuin moviemaker.

        Täytyy alkaa opetella sitten sitä, vierähtää tämä kesä opetelessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      26
      11029
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      42
      8347
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      127
      5290
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      143
      3656
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3588
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3544
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3167
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2539
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2041
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1796
    Aihe