Miten lukea kokeisiin?

Apuja kaivataan

Onko kellään mitään hyviä neuvoja kokeisiin lukemiseen?
Oon lukion ensimmäisellä ja neuvoja kaipailen.

9

2910

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksineuvo

      Kun tietysti olet koko kurssin ajan lukenut kirjaa, tehnyt annetut kotitehtävät, kuunnellut opetusta tarkkaavaisena ja tehnyt muistiinpanoja.

      Niin kokeisiin ei tarvitse kuin kerrata kurssilla opetetut aiheet läpi ja se on siinä! Jos haluaa tehdä jotain enemmän, opiskelee käsitteitä ja tekee itselleen vaikeimmista aiheista esim. käsitekarttoja.

    • herzz

      tunneilla knnattaa kirjoittaa aina kaikki muistiinpanot j jos tulee tylsää niin voi vähän selilla krjaakin. Itse kokeisiinlukemisen aloitan vasta noin viikkoa ennen koeviikon alkua ja lukemista kannattaa vähän organisoida, kuten mitkä aineet on vaikeita, niin niiden lukeminen kannattaa aloittaa jo hyvissä ajoin tai jos koealue on pitkä niin silloin kannattaa myös lukea jonkin verran jo etukäteen. koetta edeltävän päivän ja illan käytän kokonaan seuraavan päivän kokeeseen lukemiseen. ja ei kannata suunntella mitään menoja koeviikko edeltävälle viikolle eikä itse koeviikolle, koska kaikki aik todellkin menee vain lukemiseen.

    • 877878

      Itse luen aina edellisiltana senpäiväisen kokeen jälkeen. Keskityn yhteen kokeeseen kerrallaan. Keskiarvo taitaa olla noin 9,1.

      • seipiii

        En tiiä mitä tää herz höpisee, ainakin minun lukioaikaan kuului koulunkäynnin ohella myös lukuisat harrastukset ja kaverit (??)

        kuten yllä mainittu, keskityin kans edellisenä iltana huomisen kokeeseen, ka tais jäähä 8,7.

        kirjotuksista ämmää ja eetä, eli älä kaveri ressaa. Matikkaa ja fysiikkaa lue eniten ;)


      • Anonyymi
        seipiii kirjoitti:

        En tiiä mitä tää herz höpisee, ainakin minun lukioaikaan kuului koulunkäynnin ohella myös lukuisat harrastukset ja kaverit (??)

        kuten yllä mainittu, keskityin kans edellisenä iltana huomisen kokeeseen, ka tais jäähä 8,7.

        kirjotuksista ämmää ja eetä, eli älä kaveri ressaa. Matikkaa ja fysiikkaa lue eniten ;)

        Miten fysiikka kannattaa lukea kun on tehtäviä ja myös teoriaa? tekemällä tehtäviä vai kertaamalla jo tehtyjä lukemalla... kiitos!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten fysiikka kannattaa lukea kun on tehtäviä ja myös teoriaa? tekemällä tehtäviä vai kertaamalla jo tehtyjä lukemalla... kiitos!

        Jos kokeista saa esim. 7 kantsii lukea ne mitä ei tiennyt!!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos kokeista saa esim. 7 kantsii lukea ne mitä ei tiennyt!!!

        Joo, mutta tarkotin siis kerratessa onko parempi tehdä tehtäviä (vie paljon aikaa ja käsittää pientä aluetta yleensä), vai lukea enemmän ja samalla silmäillä vanhoja tehtäviä:) kiitos vastauksista


    • Anonyymi

      penis

      • Anonyymi

        muistakaa äänestää


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      223
      5901
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      112
      5754
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      214
      4821
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      58
      4123
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4047
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3628
    7. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      11
      3263
    8. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      16
      3092
    9. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      39
      1687
    10. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1490
    Aihe