Estonian Air on onnistunut vähentämään tappioitaan jopa 40 prosentilla vuoden ensimmäisen neljänneksen aikana. Liikevaihtoa syntyi 16,2 miljoonaa euroa tappion ollessa 4,9 miljoonaa euroa.
Estonian Air on tehnyt suuria järjestelyjä vuoden 2012 tappioden jälkeen ja yhtiö keskittyy lentämään vain sille tärkeisiin kovan kysynnän kohteisiin.
Estonian Air on tehnyt suuria järjestelyjä vuoden 2012 tappioden jälkeen ja yhtiö keskittyy lentämään vain sille tärkeisiin kovan kysynnän kohteisiin.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Teksti on ilmeisesti kopioitu sivulta
http://www.lentoposti.fi/uutiset/uudelleenjarjestely_tuottaa_tulosta_estonian_air_kesalla_nollatulokseen
mutta otsikko on TLINNin itsensä keksimä ja osoittaa, että on kopioitu ymmärtämättä sisältöä.
Mitä ihmeen tasapainoa on sellainen, jossa tulos on tappiollinen niin, että tappiota tulee lähes kolmasosa liikevaihdosta? Ei tätä muuta tasapainoksi se, että aiemmin tuli vielä tolkuttomammin tappiota.
Ilmaus "vähentämään tappioitaan jopa 40 prosentilla" on sekin raskasta kaunistelua. Siinä vertaillaan absoluuttista tappion määrää. Eikä juttu edes kerro, mistä 40 % oikein on laskettu.
Kun toimintaa on ajettu alas kovalla kädellä, on absoluuttinen tappio tietysti pienentynyt liikevaihdon pienentymisen myötä, vaikka toiminta ei olisi yhtään tehostunut.
Julkistetuista tiedoista selviää, että vuoden 2012 tappio oli 39 % liikevaihdosta, kun kertaeriä ei lasketa mukaan. Ilmoitettu vuoden 2013 ensimmäisen neljänneksen tappio on 30 % liikevaihdosta, eli pienemmässä määrin katastrofaalinen, mutta tasapainoon on vielä matkaa. Ja 40 %:n lasku tappiossa lienee laskettu Stetsonin–Harrisonin menetelmällä. (Vedetään luku hatusta. Harrison on mukana vain tekemässä nimi vaikuttavamman näköiseksi.)