PakkoKYTKY

Soneraan kytketty

Sain sonera asiakkuuden vuoksi 20e etusetelin. Sonerakaupassa oli asha300 96e hinnalla ostin ashan maksoin 76e käteisellä. Samalla muutettiin liittynä Sopiva liittymäksi. Kun kotona luin mitä sopiuaan kuuluu niin selvisi että käteisellä maksamastani puhelimesta oli tehty laitesopimus 24kk ajaksi eli vielä puolitoista vuotta soneran vankina yritin purkaa sopimusta mutta ei voinut kun olin allekirjoittanut sopimuksen ilman että olisin lukenut sen ensin. Eli kannattaa olla tarkkana jos ostaa puhelimen soneralta.

1

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Morjesta,

      Näin se on että puhelin laitesopimuksen kera on sitova sopimus, siksi niihin otetaan asiakkaan allekirjoitus. Eikö siitä ollut mitään puhetta, myyjä ei maininnut tästä yhtään mitään?

      Laitesopimuksen pointti on se että sen avulla laitteen saapi edullisemmin kuin ilman liittymäsopimusta kylmällä rahalla ostaen. En tiedä että paljon puoli vuotta sitten tuollainen Asha olisi maksanut, mutta veikkaan että enemmän kuin 96eur.

      Laitesopparia voi maksaa erissä, tai kuten tässä sinun kohdalla kertamaksulla, mutta pointti tosiaan että ilman sopparia hinta olisi ollut suurempi.

      Saakos kysäistä, että miksi haluaisit purkaa sopparin? Vinkkinä voisin kertoa että voit muokata liittymääsi Omilla Sivuilla esimerkiksi pakettien osalta.

      Jos kyse on jostain muusta niin kerrothan tässä, katsotaan että voinko auttaa asiassa :)

      Tero@SoneraPartio

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      110
      2719
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1724
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      16
      1718
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      267
      1606
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      10
      1557
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      27
      1268
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      26
      1135
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1062
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      81
      1015
    Aihe