PakkoKYTKY

Soneraan kytketty

Sain sonera asiakkuuden vuoksi 20e etusetelin. Sonerakaupassa oli asha300 96e hinnalla ostin ashan maksoin 76e käteisellä. Samalla muutettiin liittynä Sopiva liittymäksi. Kun kotona luin mitä sopiuaan kuuluu niin selvisi että käteisellä maksamastani puhelimesta oli tehty laitesopimus 24kk ajaksi eli vielä puolitoista vuotta soneran vankina yritin purkaa sopimusta mutta ei voinut kun olin allekirjoittanut sopimuksen ilman että olisin lukenut sen ensin. Eli kannattaa olla tarkkana jos ostaa puhelimen soneralta.

1

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Morjesta,

      Näin se on että puhelin laitesopimuksen kera on sitova sopimus, siksi niihin otetaan asiakkaan allekirjoitus. Eikö siitä ollut mitään puhetta, myyjä ei maininnut tästä yhtään mitään?

      Laitesopimuksen pointti on se että sen avulla laitteen saapi edullisemmin kuin ilman liittymäsopimusta kylmällä rahalla ostaen. En tiedä että paljon puoli vuotta sitten tuollainen Asha olisi maksanut, mutta veikkaan että enemmän kuin 96eur.

      Laitesopparia voi maksaa erissä, tai kuten tässä sinun kohdalla kertamaksulla, mutta pointti tosiaan että ilman sopparia hinta olisi ollut suurempi.

      Saakos kysäistä, että miksi haluaisit purkaa sopparin? Vinkkinä voisin kertoa että voit muokata liittymääsi Omilla Sivuilla esimerkiksi pakettien osalta.

      Jos kyse on jostain muusta niin kerrothan tässä, katsotaan että voinko auttaa asiassa :)

      Tero@SoneraPartio

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      47
      2974
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      92
      2808
    3. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      61
      2666
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      71
      2611
    5. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      95
      2590
    6. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      106
      2163
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      52
      2039
    8. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      142
      1890
    9. Joskus tulee niin

      Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk
      Ikävä
      61
      1832
    10. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      22
      1715
    Aihe