PakkoKYTKY

Soneraan kytketty

Sain sonera asiakkuuden vuoksi 20e etusetelin. Sonerakaupassa oli asha300 96e hinnalla ostin ashan maksoin 76e käteisellä. Samalla muutettiin liittynä Sopiva liittymäksi. Kun kotona luin mitä sopiuaan kuuluu niin selvisi että käteisellä maksamastani puhelimesta oli tehty laitesopimus 24kk ajaksi eli vielä puolitoista vuotta soneran vankina yritin purkaa sopimusta mutta ei voinut kun olin allekirjoittanut sopimuksen ilman että olisin lukenut sen ensin. Eli kannattaa olla tarkkana jos ostaa puhelimen soneralta.

1

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Morjesta,

      Näin se on että puhelin laitesopimuksen kera on sitova sopimus, siksi niihin otetaan asiakkaan allekirjoitus. Eikö siitä ollut mitään puhetta, myyjä ei maininnut tästä yhtään mitään?

      Laitesopimuksen pointti on se että sen avulla laitteen saapi edullisemmin kuin ilman liittymäsopimusta kylmällä rahalla ostaen. En tiedä että paljon puoli vuotta sitten tuollainen Asha olisi maksanut, mutta veikkaan että enemmän kuin 96eur.

      Laitesopparia voi maksaa erissä, tai kuten tässä sinun kohdalla kertamaksulla, mutta pointti tosiaan että ilman sopparia hinta olisi ollut suurempi.

      Saakos kysäistä, että miksi haluaisit purkaa sopparin? Vinkkinä voisin kertoa että voit muokata liittymääsi Omilla Sivuilla esimerkiksi pakettien osalta.

      Jos kyse on jostain muusta niin kerrothan tässä, katsotaan että voinko auttaa asiassa :)

      Tero@SoneraPartio

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      467
      4144
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1732
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      117
      1557
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1494
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1428
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      60
      1395
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      52
      1346
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1265
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      45
      1119
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      34
      1098
    Aihe