Aluksi haluan sanoa, että tämä viesti on tarkoitettu ilmoitusluonteiseksi, mutta samalla asiallisesti sekä vakavasti otettavaksi.
Jos olet Oululainen (viesti koskee siis ainoastaan Oululaisia eli jos olet jostain muualta, voit lopettaa lukemisen tähän :-) ) ja olet kiinnostunut itsepuolustukseen liittyvistä asioista ja/tai väkivallan ehkäisemiseen liittyvistä asioista ja/tai olet parhaillaan kiusaamisen/jonkinlaisen väkivallan uhri, voisit olla yhteydessä sähköpostiosoitteeseen: jepulista (at-merkki) hotmail (piste) com.
Jos otat yhteyttä, kerro kummassa asiassa olet liikkeellä (jos olet avuntarvitsija, kerro hieman millaisessa tilanteessa olet ja mikä on päällimmäinen ongelma ja jos taas olet kiinnostunut asioista, kerro hieman taustastasi asioihin liittyen). Tiedoksi myös, että vaikka olenkin alan ammattilainen, toiminta lähtee vapaaehtoispohjalta.
Tämän viestin idea on se, että sellaisella kiusaamisen/väkivallan uhrilla, joka ei syystä tai toisesta ole vielä tähän mennessä saanut apua kiusaamis- / väkivaltaan liittyviin ongelmiin, olisi mahdollisuus saada henkilökohtaisesti räätälöityä apua apu on hänelle ilmaista (nykymaailmassa kaikkeen tarvitaan rahaa mutta tämä asia on täysin ilmaista) kynnys avun hakemiseen madaltuisi (koska ei tarvitse olla yhteydessä mihinkään viralliseen tahoon eikä mistään asioista jää mihinkään rekistereihin minkäänlaisia merkintöjä ja yhteyttä voi ottaa myös anonyymisti). Luultavasti erityisen hyvin tämä soveltuu niille, joiden tilanne ei ole mennyt vielä äärimmäisyyksiin vaan joiden tilanteelle voidaan vielä tehdä jotakin.
Toisaalta viestin tarkoitus olisi myös löytää ne henkilöt, jotka olisivat kiinnostuneita itsepuolustukseen liittyvistä asioista ja/tai väkivallan ehkäisemiseen liittyvistä asioista ja jotka voisivat alkaa myös konkreettisesti tekemään asioille jotakin. Tämä ei tietenkään tarkoita mitään ammattilaisten töitä (poliisi tai sosiaalihuolto tai turva-alan yritykset) vaan kaikki lähtee puhtaasti vapaaehtoispohjalta ja toiminta liikuisi niissä puitteissa, joissa vapaaehtoispohjalta voi liikkua.
itsepuolustuksesta ja väkivallasta Oululaisille
auttamishaluinen
1
167
Vastaukset
- auttamishaluinen
Otin myös tämän nimimerkin käyttöön eli yhtettä voi ottaa myös minun suomi24 sähköpostiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell482298Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1451853Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.571851Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1071436- 241221
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,541130- 681055
Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.761028Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗54857Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd102851