Mikä laki pykälä sanoo, että saa myydä yksi annos alkoholia per henkilö. Jäi vaivaamaan tämä asia, kun törmäsin tähän Hartwall Areenalla.
Yksi annos alkoholia per henkilö
3
575
Vastaukset
- 31v alalla
Kaikkien ravintola-alan anniskelua työkseen tekevien on suoritettava anniskelupassi.se on alkon määräys ja siitä löytyy kaikki tarkat määräykset.
- wefwe
1.10 Perusannokset anniskelussa
Anniskelupaikassa on oltava saatavana riittävä valikoima mietoja alkoholi- juomia sekä kohtuuhintaisia alkoholittomia juomia (AlkoL 25 §).
Alkoholijuomaa saadaan anniskella kerrallaan vain yksi annos (perusan- nos). Aterian yhteydessä saadaan anniskella samanaikaisesti useaa eri alkoholijuomaa. Anniskelu seurueelle on sallittu pulloittain tai muissa myyntipakkauksissa. (AlkoA 24 § 1 mom.)
Väkevien alkoholijuomien perusannos on 4 senttilitraa, mutta niitä on an- niskeltava myös 2 senttilitran annoksina. Hotellihuoneen minibaareissa perusannos voi olla 5 senttilitraa, jos juoma on pakattu tämän kokoiseen pienoispulloon. (AlkoA 24 § 2 mom.) - baarimestari200022
Kyllä se on alkoholilaissa (ei mitenkään liity ALKOON, vaan alkoholiLAKIIN), niinkuin yllä olevassa tekstissä tulee ilmi. On erittäin vaikea monen asiakkaan sitä ymmärtää, mutta tarjoilija saa tosiaan myydä 1 annos /asiakas kerrallaan. Eli et voisi teoriassa ostaa vaikka 10 shottia ja viedä prikalla pöytään. Tämä on laitonta touhua.
Ravintolalta voi mennä anniskeluluvat, jos ko. lakia ei noudateta, ja siitä jää alkoholitarkastajalle kiinni itse tilanteessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit375280Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3994541Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483829KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1443039Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku122514Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182048Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511992- 1231910
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241469