Datasiirron esto vai mitä?

data5

Hei te tietävämmät!

Kannattaako Sardinian-matkalle estää ulkomaan datasiirto mahdollisten suurten puhelinmaksujen varalta?
Haluan kuitenkin lukea e-mailit, lukea uutisia ja hoitaa mahdollisesti pankkiasioita. Toistaiseksi olen mennyt nettikahviloihin ja maksanut siellä pari euroa puolelta tai yhdeltä tunnilta.
Miten te muut matkalijat toimitte muutaman viikon matkoillanne - kokonaan esto, vai jokin kompromissi?

2

1297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jkljkljkljkljklöj

      Minulla on Nokia Lumia ja siinä on oletuksena puhelimessa itsessään estää
      datasiirto verkkovierailussa (= muissa kuin omassa verkossaan). Jos haluan lukea mailit, käyn asetuksista laittamassa tuon eston pois päältä, luen postit ja laitan eston takaisin.

      Katsopa oman puhelimesi asetuksia.

    • Lanni W

      Datasiirto kannattaa estää kokonaan eli operaattorin nettipalvelussa vaan ruksi. Nettiasiat voi hoitaa kahviloiden wlan-yhteydellä. Yleensä tätä yhteyttä kutsutaan WiFiksi ja kahvilat mainostavat sitä. Joskus yhteys toimii ilman salasanaa ja joskus taas kahvilasta saa tarvittavan salasanan. Hotelliksi kannattaa valita sellainen joka tarjoaa ilmaisen tai edullisen wlanin jos on kova into surffailla hotellilla. Ulkomailla vaikkapa tuo 60 euroa kuluu hetkessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      179
      9703
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      126
      4191
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      113
      3959
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      424
      3706
    5. 60
      3477
    6. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      46
      2764
    7. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      18
      2142
    8. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      1979
    9. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1571
    10. Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat

      KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu
      Kemijärvi
      10
      1391
    Aihe