Hok-elantolaiset, kokemuksianne kaivataan:)

Emm_ Esk_

Kertokaapa ihmiset kokemuksia Hok-elannon ravintoloista, salin puolen töistä, tarjoilija/vuoropäällikkö/ravintolapäällikkö? Voiko Hok-elantoon luottaa? Ettei oteta vaan koeajalle ja heivataan heti ennen kuin 4 kk tulee täyteen? Hok-elannolla näyttää olevan useaan eri keskustan ravintolaan vuoropäällikön ja tarjoilijan paikkoja auki, eikö niissä viihdytä vai onko myynnit niin nousussa että lisää ihmisiä tarvitaan? Kiitos vastauksista : )

4

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MH69

      Ihmiset lähtee inhimillisempiin firmoihin töihin paremman palkan perässä

    • lilyy1

      Jos itse Hok-Elannolle pääset töihin niin sitten sulla tulee menemään varmasti ihan hyvin! Koska Hoki käytttää paljon vuokratyöntekijöitä ravintoloissaan ja heidän kohtelu ei taas aina ole niin tasapuolista ... itse olen kiertänyt extralaisena monessa eri mestassa ja tullut tulokseen , että yleisesti näissä ketjuravintoloissa on ihan hyvä meininki. Hokilla on omille työntekijöilleen myös hyvät työterveyspalvelut!

    • hokkilainen

      Mun mielestä vakituinen työpaikka hokilla on ihan mukava. Turvallinen työnantaja, mahdollisuus tarvittaessa vaihtaa ravintolaa sisäisellä siirrolla, ravintolat hyvillä sijainneilla ja taatusti reilumpi kohtelu kuin just esim. vuokratyöntekijöitä kohtaan (hokkilaiset saa kaikki sunnuntaitunnit eikä meitä ensisijaisesti lähetetä kotiin kesken päivän jos on hiljaista).
      En ole ikinä kuullut että ketään olisi irtisanottu vaan sen takia, että koeaika on loppumassa. Vaikka varmaan toimipaikkojen välillä on isojakin eroja koska esimiehellä on kuitenkin aika iso rooli työssä viihtymisessä.

    • Tyytyväinen

      Turvallinen työnantaja, sekä eritäin hyvät henkilöstöedut ja terveyspalvelut. Koska uudet työntekijät perehdytetään ja koulutuksia järjestetään ei olisi kovin järkevää irtisanoa heitä koeajalla. Työtahti on tietenkin kova, mutta ravintola-alalla sehän on enemmän sääntö kuin poikkeus. Omasta mielestäni paras työnantaja jolla olen ollut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      312
      3655
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      29
      2016
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1646
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1491
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      96
      1280
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      144
      1191
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1074
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      95
      1032
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      212
      867
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      787
    Aihe