Joku pyytää apulassa rekisteröimättömistä westien pennuista 850 euroa! Kamalaa, ostetaanko niitä tuolla hinnalla?
rekisteröimättömät pennut
piija
12995
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Missä rekisteröimättömistä pyydetään tuollaisia summia? Älkää hyvät ihmiset vaan maksako!
lemmikkipalstat.net/apula
On hänellä chihujaki, miksei koirat ole rekisterissä
Jossakin on oltava jotakin vikaa. Eli vaihtoehtoja on
a. hän on rekisteröintikiellossa, syy mm. liian tiheä pennuttaminen
b. vanhemmat eivät ole rekisterissä
c. vanhemmat eivät täytä pevisan vaatimuksia.
Lisää syitä kertokoon ne, jotka niitä tietävät. nämä tulivat akana mieleen.
Totisesti toivon ettei kukaan tietämätön häneltä pentua osta. Hinnat kun ovat jo paperillisten luokkaa.
Tää on ihan Doberille, olen lukenu sinun kirjoituksia täältä ja tunnut tosiaan tietävän eri näkökulmista asioita. Tässäkin asiassa mainiota, että laitat "tietosi likoon". Kritiikkiä tunnut saavan, mutta silti, totuushan sattuu;)
Joten elä lopeta kirjoittamista, monet(kuten itsekin) mielellään haluaa tietää asioista lisää:) JA muutakin kuin mutu-juttuja.
puhumaan se kasvattaja niin varmaan saa myytyä,rek.pentuja ei varmaan ole niin paljon kun on kysyntää,mutu-tuntu.
Miten joku kehtaa tuollaisia summia pyytää X-rotuisesta koiran pennusta?
Valitettavasti tällaisia kasvattajia löytyy paljon. Niillä ei ole yhtään järkeä päässä kun käytäytyvät tuollain.
Älkää hyvät ihmiset ostakoo mitään tällaisilta kasvattajilta, teillä ei ole minkäänlaisia takuita että saatte terveen pennun!
Tällaiset kasvattajat pitäis panna jalostus kieltoon!
Taitaa olla se ilmoitus provo. Kysyin s-postilla pennuista ja vastaus oli "valitettavasti yhtään pentua ei ole enää vapaana".
Tuskimpa ne nyt näin nopeasti menevät tuohon hintaan.
Niin, en siis missääntapauksessa pentua oisi ottanut, kunhan vaan uteliaisuudesta kyselin. Mulle kelpaa vain ja ainoiastaan rekisteröity rotukoira TAI vahinkoseropi, ei mikään muu.
Ja kaiken huippu, pennut menevät kuin kuumille kiville
Hinta on aina asia, joka puhuttaa. Kysymys on siitä mitä haluaa. Isoja "SAKEMANNI- ROTTIS ym. pentueita saa varmasti halvalla. Kyseessä on kuitenkin kääpiökoira, jonka hinta määtäytyy kysynnän mukaan. Oma tosi pieni , valkoinen ja terveeksi todettu uros on nyt saatavissa jalostukseen h, 1000e. Silmät, polvet tutkittu, kaikki ok. Paperit nähtävillä. Onhan myös Sinun koirasi tutkimukset päivitetty?. Koiralla on yht 5 pentuetta, 3 inseminaatiolla ja 2 luonn. ast..
ihan oikeasti kirjoittamaasi tekstiä??
Seropista tuollaisia hintoja - huhhuh, anna mun kaikki kestää! Kennelliitto voisi olla mielissään ilmoituksesta - mitä olet mieltä?
Ei kukaan maksa astutuksesta 1000 euroa, kyllä se haaveeksi jää
Tahtoisin tietää lisää uroksestasi, eli voisitko kertoa lisää koirasi terveystuloksista? Missä nämä tutkimukset on tehty?? Ja kääpiökoirathan tekevät yleensä 2-5pentua/pentue, ja hintana ei kannata ottaa yli 200e, koska kennelliiton määritelmä on 100e. Joten miinukselle jäisin ja pahasti. Mites koirasi näyttelytulokset? Onko koirallasi paperit? Miksi et hae koirallesi samanrotuista narttua? Ja kai olet verottajalle ilmoittanut ylimääräisistä tuloistasi?