Eipä timpureille kelpaa työ, vaikka kysellyt jo toista kuukautta. Mutta eiköhän se joku vielä erehdy töihin noin kuukaudeksi pienen mökin sisähommien tekoon kun jatkaa kyselyä. Onhan tässä kesää jäljellä. Nyt ei ole edes kyse että jättäisin palkat maksamatta tms.
Joten sillä alalla ei ainakaan työttömyyttä.
Ihmettelen vaan
7
235
Vastaukset
- E kaikki aina kelpaa
Taitaa olla kyse saneeraushommista. Ne tahtoo nämä saneeraustyöt olla näin kesäaikaan niitä hommia, joita otetaan tehtäväksi vasta, kun muut vaihtoehdot loppuvat. Niissähän joutuu purkamaan vanhaa, kantamaan pölyistä purkujätettä pois ja toteuttamaan sellaista, mistä ei saa hyvää lopputulosta, vaikka kuinka yrittäisi.
Usein yksityisillä on lisäksi se tilanne, että siellä ei ole aputyövoimaa, ei ainakaan ammattitaitoista tarjolla, joten kaikesta mahdollisesta joutuu tämä yksi palkattu huolehtimaan.Tähän sisältyy myös aiantuntija-apu rakennustarvikkeiden hankinnasta. Läheskään kaikkien luonteelle tällainen jokapaikan höylänä toimiminen ei sovi.
Lisäksi, jos kyse on yksityisen mökin lyhytkestoisista saneeraushommista, ovat ne timpurin hommina niitä ammattistauksen kannalta kaikkein huonoimmin arvostettuja töitä. - N -59
Uusi kohde, kontion täyspuuosatoimitus. Naulat ja ruuvit vaan puuttuu, kun ei ole uskaltanut ostaa. Ei voi tietää millaisia naulaimia timpurilla. Joten ei ole purkuhommia. Väliseinät tehty harkoista, muuraustyöt tehty. Tunnustan toki, että itse en kauheasti ymmärrä rakentamisesta. Mutta onhan minulla rakennusmestari valvojana:)
- voistehdäkin
missäpäin mökki on
- N -59
voistehdäkin kirjoitti:
missäpäin mökki on
Huomenna alkaa mökin sisätyöt ja muurarikin töissä, annoin työn urakalla. Jippii...
- kirvesmies5
Kyllä meitä työttömiä ja ahkeria työmiehiä löytyy, tosin puhuit timpurista ja nyt siellä on muurari töissä? Muuraustyöthän piti olla tehty?
p.s. Tämä on väärä paikka hakea työmiehiä.- N -59
En hakenut työmiehiä tätä kautta, ihmettelin vaan. Kun puhutaan että rakennusalalla työttömyyttä. Muutama joita kysyin tiedän että ovat lomautettuina, mutta eivät lähteneet lomautuskorvauksen vuoksi kai töihin. Kaksi timpuria töissä työmaalla tälläkin hetkellä, muurari viimeisteli muuraushommat eilen. Ja sähkärikin tänään asentaa kaapelit. Tarpeeksi sinnikäs kun on, niin kyllä ne timpurit 1,5 kk:n hakemisella vihdoin löytyi.
- raksa työmies.
Mulle olis vaan kelvannut saneeraushommat tai mikä homma vaan. Olen tehnyt kaikkea paitsi vesieristys hommia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2754699Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343040Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442877Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k302855Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761811Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061664Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601429
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151190