Meidän tyttö kutsuu itseään koko ajan akaksi.
Akka ottaa, akka hyppää, akka syliin... Puhetta tulee paljon ja pitkiä lauseita, on todella fiksu lapsi. Tunnistaa ja tietää nimensä, mutta ei koskaan sano itseään nimeltä.
Olen tuntenut pientä häpeää ihmisten ilmoilla ja syytän kovasti itseäni, kun tuli häntä sanottua pikku-akaksi jossain vaiheessa. En ole pitkään aikaan käyttänyt moista nimitystä ja ärsyttää kun tuli sitä edes käytettyä.
Missä iässä lapsi alkaa kutsumaan itseään oikealla nimellä tai sanomaan edes minä? Kai tuo akka nimi joskus häviää jos sitä ei käytä? Onko kellään kokemuksia?
2v kutsuu itseään akaksi.
latinalainenöö
2
223
Vastaukset 2
- Persoonapronomit
Meillä lapset ovat oppineet puhumaan lauseita 1v 5 kk - 1v 7 kk iässä ja he ovat käyttäneet itsestään alusta asti yksikön 1. persoonaa.
Tämä johtunee siitä, että olemme puhusessamme heille käyttäneet persoonapronomineja, eikä etunimiä. - hyv jatkoa
Lapset voipi olla aika huvittavia.Ei kai kannata hävetä ja ei kai akka nyt niin paha sana ole?Jos muuten viksu lapsi,ei kai tarvis olla huolissaan?Kaipa se aikanaan jää pois,ja tavallaan jos siihen ei hirveästi kiinnitä huomiota?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1771570
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.103782En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203598- 48546
- 126546
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50528- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510- 25493