Onko kenelläkään ihan oikeaa tietoa, miten mm. harmaan värinen tervu voi pärjätä näyttelyissä? Punaruskeahan on se toivotuin ja toisaalta alkaa olla sellaiset rehellisen värisetn belgit harvassa. Rotutiedoissa lukee, että väreinä myös harmaa mutta sitten toisaalla, että se on virhe värissä.
Paljon olisi nättejä harmaitakin, mutta jos kiinnostaa tuo näyttelypuoli niin onko siellä koskaan mahdollista saada SERTiä vai tuleeko aina EH tms?
Kokemuksia?
Toisekseen kysyisin, mitä kannattaa tarkkailla pentua valittaessa? Jos siis kiinnostaa nimenomaan nyt tervut ja harrastaminen näyttely sekä toko ja mahdollisesti pk puolella?
Kannattaako luottaa vanhempien luonnetesteihin vai millä perusteella pentue voisi olla hyvä?
p.s Ei kiinnosta ollenkaan käyttöpuolen koirat.
Belgien väreistä ja pennun valinnasta
6
340
Vastaukset
- koulutusfani
Luonnetestit pelkkää fuulaa. Niissä parhaiten menestyvät huonot eli vähäviettiset ja degeneroituneet koirat. Aikuisten purutyöskentely kisatasolla kertoo tuhat kertaa enemmän. Katso tarkasti liikkeitä, pidä sylissä, tutki onko liikavarpaita, tutiseeko pää ja vilkaise silmät ja hampaat. Ja sitten testaa taistelutahto. Se belgille välttämätön. Taistelutahdoton koira on sairas tai hakattu. Sellaisia on vaikea kouluttaa.
- hallootaa8
Haloo...kyse on pennusta. Kukaan pentuja hakkaa. kannattaisi kouluttaa itse se yksi koira,niin voi antaa todellisia neuvoja.
- tuksujen tusksuttaja
Miten sininen tai oranssi belgi pärjää näyttelyis. Ois kivaa maalailla.
- tiipii3
Harmaa belgi voi pärjätä näyttelyissä, riippuu hyvin paljon tuomarista. Punaruskeissa liian tummakin on huono.
- justfuktaa
Tässä faktaa: Jos tuomarilla harmaakaihi, niin harmaa tervu voittaa, mutta jos tuomarilla punanenätauti, niin punainen tervu voittaa. Näin yksinkertaista se on oikessa elämässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1266673MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny575763Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.854467NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun944376Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1504193Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.841486- 3841400
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a291308- 811297
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?411084