Espoossa kauppojen määrä puolestaan oli lähes viidenneksen pienempi kuin edellisvuonna, samoin Helsingissä kauppoja tehtiin noin yhdeksän prosenttia vähemmän viime vuoteen nähden.
Asuntokaupan kevät jatkui huhtikuussa edelleen hiljaisena. Ennakkotietojen mukaan kauppoja tehtiin lähes kymmenen prosenttia viimevuotista vähemmän.
http://www.asuntojenhinnat.fi/
http://www.kauppalehti.fi/etusivu/asuntokauppa hyytyi - pankit syypaana/201305419193?utm_source=iltalehti.fi&utm_medium=boksi&utm_content=Versio4&utm_campaign=Boksi
Asuntokaupan kevät jatkui huhtikuussa edelleen hiljaisena. Ennakkotietojen mukaan kauppoja tehtiin lähes kymmenen prosenttia viimevuotista vähemmän.
http://www.asuntojenhinnat.fi/
http://www.kauppalehti.fi/etusivu/asuntokauppa hyytyi - pankit syypaana/201305419193?utm_source=iltalehti.fi&utm_medium=boksi&utm_content=Versio4&utm_campaign=Boksi
Vastaukset 10
Vanhimmat
siis, että viidennes tarkoittaa jäätävää 20% rommausta.
Ja kun lukee Kauppalehden artikkelin loppuun, niin taas on omistaja vaurastunut ja vuokratuhnun unelma omasta karannut kauemmas.
riittää muuttamaan kaiken positiiviseksi velkamuulin kannalta. Sitten tulee epätoivo ja masennus.
Kun et näköjään osaa lukea Kauppalehden sivulta, niin:
"”Etelä-Karjalassa, Etelä-Savossa, Pohjanmaalla sekä Satakunnassa keskineliöhinnat nousivat noin 5-6 prosenttia. Keski-Suomessa nousua tapahtui jopa 11 prosenttia, ja Etelä-Pohjanmaalla, Kainuussa sekä Pohjois-Savossa noin 7-8 prosenttia”, Sarlin kertoo.
Vantaalla vanhojen kerrostaloasuntojen hinnat nousivat Asuntoverkon mukaan noin neljä prosenttia ja Helsingissä kolme prosenttia. Espoossa nousu jäi yhteen prosenttiin."
Eli voittoa tuli. Paitsi jos asuntosi on allamainituilla alueilla:
"Kymenlaaksossa sekä Pohjois-Karjalassa vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinnat laskivat noin 8-9 prosenttia ja Pirkanmaalla noin viisi prosenttia. Hienoista laskua tapahtui myös Hämeessä, Itä-Uudellamaalla sekä Päijät-Hämeessä."
Omani ei ole.
Nykyään vaaditaan omarahoitusosuutta 10%. 400€ kuussa, niin siihen menee 3-5 vuotta, että kässärit on kasassa. Jotkut ei tänä päivänä kuulemma pysty säästämään ollenkaan? Kummalta tuntuu, jos totta on. Ehkä se on parempi että sellainen ei toivottu aines karsitaan heti alkuunsa pois asuntomarkkinoilta. Näistä pa-heeboista ne luottotappiot tulee, jos on tullakseen. Kuitenkin se on taudellisen elämän kulmakiviä, että kaikki ei mene elämiseen, vaan osa jää säästöön.
päälle reilusti paisuneet lainamarginaalit - jos lainaa ylipäätään saa. Asuntokaupat taitaa tosiaan olla nyt jäissä, mutta hinnat eivät laske vielä pitkään aikaan, kiitos supermatalien korkojen.
luulo. 15% omarahavaatimus tekee gutaa kuplahinnoille ja siinä ei auta muulin itkuinen roikkuminen jossain nollakorossa.
olet valmis myymään omaisuutesi pilkkahintaan, vaikka ei olisi pakko. Valtaosa ihmisistä ei kuitenkaan toimi näin. Suurin osa asuntolainoista on otettu naurettavan halvalla marginaalilla ja siihen naurettavan alhainen korko päälle, niin ei paljon lainan hinta päätä huimaa. "Muulittelusta" päätellen olet tyfnerö. Jaksamista odotteluun, joskin se homma taitaa olla jo niin tuttua, että on tainnut muodostua jo elämäntavaksi.
"mutta hinnat eivät laske vielä pitkään aikaan, kiitos supermatalien korkojen. "
??????????????? Miltä tämä alla oleva sitten näyttää????
Kyllä ne nyt putoaa
-2.89 %
Koko maa
Maaliskuu » Huhtikuu
-2.48 %
Koko maa
Huhtikuu 2012 » Huhtikuu 2013
jossain Salossa tai Äetsässä hinnat tulevatkin alas. Minä puhun pk-seudusta, eli sivistyneiden ihmisten asuinpaikasta. Jätetään se banaani-suomi keskustelun ulkopuolelle.