Elikkäs mitä sanotte nimestä Pipsa? Itse tykkään nimestä tosi kovasti, minusta se on persoonallinen, pirteä ja suloinen sopii myös vanhemmalla iällä.
Olen kuitenkin tosi epävarma nimestä, herättääkö negatiivisia mielikuvia/onko se teistä naurettava? Muistan kun yli 10 vuotta taakse päin, yläasteikäisenä, pidin Pipsaa maailman naurettavimpana nimenä, koska kuulosti pi m psalta ja oli muutenkin ihan typerä. En silloin olisi ikinä' uskonut, että harkitsisin sitä joskus lapselleni ihan tosissaan! PLEASE HELP, kertokaa mielipiteenne!!
Toiset nimet tulisi mahdollisesti olemaan Elli Orvokki. Elliä ei olla vielä lyöty lukkoon, joten sen tilalle saa ehdotella muitakin jos haluaa/jaksaa/viitsii.
...ja tytön L.A. on kesäkuussa. Vanhemmat lapset:
Loviisa Inka Tuulikki, 11
Heini-Mari Josefiina, 9
Vilho Onni Luukas, 5
Fanni Aino Adalmiina, 4
Roope Juho Sakari, 1
PIPSA?
17
1879
Vastaukset
- jenna.
Pipsa on minustakin semmoinen reipas ja pirteä nimi ja sopii oikeen hyvin sisarusten nimiin :) tässä kuitenkin vielä joitakin nimi ehdotuksia jos nyt niitä kaipasit :)
Mandi
Aili
Jenni
Siiri
Elmi
Tilda
Ninni
Tara
Meeri
Minttu
toisia nimiä:
Taika Orvokki
Säde Orvokki
Rosa/Roosa Orvokki
Ida/Iida Orvokki
Iris/Iiris Orvokki
Iisa Orvokki
Maia Orvokki
Vera/Veera Orvokki
Ada/Aada Orvokki
Alina Orvokki- Anonyymi
Vain lässyhumanisti, jolla hädintuskin on kykyä ajatella itse, voi antaa lapselleen nimen, josta voidaan vetää alatyylinen sana!
- Seppo Taalasmaa
Ihan kuten sanoit, haiskahtaa pahasti Pimpsalta.
- hei-idiootti
Ja sullahan on varmaa iha vitusti kokemusta eikö vaan
- Anonyymi
hei-idiootti kirjoitti:
Ja sullahan on varmaa iha vitusti kokemusta eikö vaan
Et siis tykännyt mielipiteestä? Etkö tajua, että ihmisellä on mielikuvitusta, ja kyky vetää tietyistä nimistä lähellä oleva sana?
Ja lapselle on paree valita hyvä nimi, ettei se joutuisi kiusatuksi koulussa!
- Täti
Pipsa sopii erinomaisesti sisarussarjaanne, ja se on reipas ja pirteä nimi.
Pipsa Helmi Orvokki
Pipsa Sini Orvokki
Pipsa Usva Orvokki- Anonyymi
Oletko kaksonen tai kenties kiinalaisessa hevonen?!
Miltä kuulostaa läheltä liippaava sana pimpsa?
Miten ei osata ajatella?!
- naksi
Minusta Pipsa on oikein söpö nimi, ja Orvokki käy oikein hyvin toiseksi nimeksi sen kanssa :)
Edellisen ehdottama Pipsa Helmi Orvokki olisi ihana!
Myös Meeri, Siiri, Tilda, Tilde, Sinna, Siina tai Nelli voisi sopia...- Anonyymi
Aha. Ja siinä seuraava kaksonen, joka ei ymmärrä nimien ja läheltä liippaavien sanojen päälle. Kun ihanteellisuudesta on kysymys, kaksosen pää sekoaa.
Pipsa on yllättävän lähellä sanaa Pimpsa. Mutta jos älykkyysosamäärä on alle 100...
- Yrjö Urpola
Pipsa Pimppi Pilluriina
- vihaaja69
ja mikäs ite oot joku Yrjö Yrjöävä Yrjöhousu
- Gundula_Mäkelin
Pimpsa Pimppi Pilluriina sopii paremmin nimeksi XD
Pimpsa Kaloriina Vakiina on kanssa hyvä - Yrjö_Urpola
vihaaja69 kirjoitti:
ja mikäs ite oot joku Yrjö Yrjöävä Yrjöhousu
Ja sinä olet Jäätävä Hiekkapillu
- Anonyymi
Vidu oon melkein sama mieltä. Paitsi että se pimpsa olisi ollut parempi.
Hyvin huomaa miten ihmiset ei paljoa ajattele, ja kun hädintuskin ovat tietoisia omasta luonteestaan, niin antavat sitten sen mukaisia nimiä.
- Anonyymi
Mä tota voisin tykätä sillä nella nimestä ja toiseks nimeksi se orvokki on kiva mutta helmi vois olla se toinen toisista nimistä
- Anonyymi
Ois kiva.. on kiva...
Hankkikaa jumankauta elämä! Lehmät navetassa sanoo muu!
Minun mies opetti, että lehmät on navetassa!
- Anonyymi
Mun nimi on Pipsa eikä siinä oo mitään väärää jos laitat sun lapsen nimeksi Pipsa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2697067Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat643789Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2573072SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden521829Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä11297Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,31182Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr51047- 101993
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja40952Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.0921