Elikkäs mitä sanotte nimestä Pipsa? Itse tykkään nimestä tosi kovasti, minusta se on persoonallinen, pirteä ja suloinen sopii myös vanhemmalla iällä.
Olen kuitenkin tosi epävarma nimestä, herättääkö negatiivisia mielikuvia/onko se teistä naurettava? Muistan kun yli 10 vuotta taakse päin, yläasteikäisenä, pidin Pipsaa maailman naurettavimpana nimenä, koska kuulosti pi m psalta ja oli muutenkin ihan typerä. En silloin olisi ikinä' uskonut, että harkitsisin sitä joskus lapselleni ihan tosissaan! PLEASE HELP, kertokaa mielipiteenne!!
Toiset nimet tulisi mahdollisesti olemaan Elli Orvokki. Elliä ei olla vielä lyöty lukkoon, joten sen tilalle saa ehdotella muitakin jos haluaa/jaksaa/viitsii.
...ja tytön L.A. on kesäkuussa. Vanhemmat lapset:
Loviisa Inka Tuulikki, 11
Heini-Mari Josefiina, 9
Vilho Onni Luukas, 5
Fanni Aino Adalmiina, 4
Roope Juho Sakari, 1
PIPSA?
17
1911
Vastaukset
- jenna.
Pipsa on minustakin semmoinen reipas ja pirteä nimi ja sopii oikeen hyvin sisarusten nimiin :) tässä kuitenkin vielä joitakin nimi ehdotuksia jos nyt niitä kaipasit :)
Mandi
Aili
Jenni
Siiri
Elmi
Tilda
Ninni
Tara
Meeri
Minttu
toisia nimiä:
Taika Orvokki
Säde Orvokki
Rosa/Roosa Orvokki
Ida/Iida Orvokki
Iris/Iiris Orvokki
Iisa Orvokki
Maia Orvokki
Vera/Veera Orvokki
Ada/Aada Orvokki
Alina Orvokki- Anonyymi
Vain lässyhumanisti, jolla hädintuskin on kykyä ajatella itse, voi antaa lapselleen nimen, josta voidaan vetää alatyylinen sana!
- Seppo Taalasmaa
Ihan kuten sanoit, haiskahtaa pahasti Pimpsalta.
- hei-idiootti
Ja sullahan on varmaa iha vitusti kokemusta eikö vaan
- Anonyymi
hei-idiootti kirjoitti:
Ja sullahan on varmaa iha vitusti kokemusta eikö vaan
Et siis tykännyt mielipiteestä? Etkö tajua, että ihmisellä on mielikuvitusta, ja kyky vetää tietyistä nimistä lähellä oleva sana?
Ja lapselle on paree valita hyvä nimi, ettei se joutuisi kiusatuksi koulussa!
- Täti
Pipsa sopii erinomaisesti sisarussarjaanne, ja se on reipas ja pirteä nimi.
Pipsa Helmi Orvokki
Pipsa Sini Orvokki
Pipsa Usva Orvokki- Anonyymi
Oletko kaksonen tai kenties kiinalaisessa hevonen?!
Miltä kuulostaa läheltä liippaava sana pimpsa?
Miten ei osata ajatella?!
- naksi
Minusta Pipsa on oikein söpö nimi, ja Orvokki käy oikein hyvin toiseksi nimeksi sen kanssa :)
Edellisen ehdottama Pipsa Helmi Orvokki olisi ihana!
Myös Meeri, Siiri, Tilda, Tilde, Sinna, Siina tai Nelli voisi sopia...- Anonyymi
Aha. Ja siinä seuraava kaksonen, joka ei ymmärrä nimien ja läheltä liippaavien sanojen päälle. Kun ihanteellisuudesta on kysymys, kaksosen pää sekoaa.
Pipsa on yllättävän lähellä sanaa Pimpsa. Mutta jos älykkyysosamäärä on alle 100...
- Yrjö Urpola
Pipsa Pimppi Pilluriina
- vihaaja69
ja mikäs ite oot joku Yrjö Yrjöävä Yrjöhousu
- Gundula_Mäkelin
Pimpsa Pimppi Pilluriina sopii paremmin nimeksi XD
Pimpsa Kaloriina Vakiina on kanssa hyvä - Yrjö_Urpola
vihaaja69 kirjoitti:
ja mikäs ite oot joku Yrjö Yrjöävä Yrjöhousu
Ja sinä olet Jäätävä Hiekkapillu
- Anonyymi
Vidu oon melkein sama mieltä. Paitsi että se pimpsa olisi ollut parempi.
Hyvin huomaa miten ihmiset ei paljoa ajattele, ja kun hädintuskin ovat tietoisia omasta luonteestaan, niin antavat sitten sen mukaisia nimiä.
- Anonyymi
Mä tota voisin tykätä sillä nella nimestä ja toiseks nimeksi se orvokki on kiva mutta helmi vois olla se toinen toisista nimistä
- Anonyymi
Ois kiva.. on kiva...
Hankkikaa jumankauta elämä! Lehmät navetassa sanoo muu!
Minun mies opetti, että lehmät on navetassa!
- Anonyymi
Mun nimi on Pipsa eikä siinä oo mitään väärää jos laitat sun lapsen nimeksi Pipsa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175053Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/912276- 1351968
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481848Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171620"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551246Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu110865Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48821Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.297799Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24644