kyläkoulut suljettava

Janakkalan valtuusto päätti äänestyksen jälkeen lakkauttaa Löyttymäen koulun.Äänestystulos oli selvä: 33 kannatti kunnanhallituksen esitystä koulun lakkauttamisesta, ja kahdeksan oli sitä vastaan.
896
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Vähikkälän kyläkoulua ei suljeta ikinä

Äänestä

sulkea Vähikkälän koulun jo kahteenkin kertaan, mutta vähikkäläläiset ovat kunniakkkaasti tastelleet koulunsa puolesta.

Viimeisin sulkuyritys sujui siten, että ennen joulua ilmotettiin kaikille, että joulun jälkeen ei Vähikkälän koulua voi enää käyttää kun siellä on niin paljon hometta.

Vaan kyläläisetpä kutsuivat paikalle jonkun tosi pätevän tarkastajan, joka tutki koko koulun lattiasta kattoon ja totesi,ettei hän ole koskaan nähnyt näin hyväkuntoista, kuivaa ja homeetonta hirsitaloa.

Kunta perui uhkauksensa. Koulu remontoitiin tosi kauniiksi ja on tänäkin päivänä varmasti Janakkalan viehättävin opinahjo.

Onneksi olkoon, vähikkäläläiset.

Äänestä

HYVÄ HYVÄ VÄHIKKÄLÄ. SUOMEN PARAS KYLÄ ON VÄHIKKÄLÄ. VÄHIKKÄLÄ ELÄKÖÖN IKUISESTI.

Äänestä
  • HOMETTA EI OLE. SUOMEN PARAS ASIANTUNTIJA ANTOI LAUSUNNON. ALLEKIRJOITTI PAPERIN.

    Äänestä

Täällä on vallalla sellainen vika, että täällä ei ymmärretä sulkea homekouluja.
Joskus pitäisi tajuta se, että pitäisi mennä eteenpäin ja rakentaa uuttakin. Hienoa ja edustavaa. Toimivaa ja turvallista. Kun pitäsi olla hyvä paikka olla ja elää. Näin sanottiin jossain.

Vaan ei. Aina ollaan rystyset valakiana jarrukahvassa kiinni.

Mittään ei saaha. Ei jäähallia, ei kauppakeskusta, ei pelastulaitosta, ei hotellia, ei uusia kouluja, ei yhtään mittään.

Joku ajattele että taas valitusta....no täähän on fakta. Ja kuka näistä päättää. Kato peiliin.
Mieti ketä äänestät ens vaaleissa.
Jarrumieslobbareita vai ihan aitoja kotikunnan kehittäjiä.

Äänestä
  • Kuka taihe ketkä on jarrumiehiä/naisia? Pääasia on kuiteski ketkä valtuustossa ajelee vaan omaa kokkariasiaansa läpitte rastinkankahalla.

    Äänestä

Jäähalli on mahdollista saada jos ei jumiuduta historiaan ja tekohengitetä homeisia kouluja. Nyt olisi siirryttävä eteenpäin ja katsottava tulevaisuuteen. Rahavirrat suljetaan kyläkouluilta ja sijoitetaan uusiin rakennuksiin.

Äänestä
  • Tervakosken ja Turengin kansakouluista. Kiinni vaan. Homessa ovat. - Kuten muutamien aivotkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyyläkoulu kirjoitti:

Janakkalan valtuusto päätti äänestyksen jälkeen lakkauttaa Löyttymäen koulun.Äänestystulos oli selvä: 33 kannatti kunnanhallituksen esitystä koulun lakkauttamisesta, ja kahdeksan oli sitä vastaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu