Parasta olis tyytyä vähempään.
Silleen on paljon onnellisempi.
Parasta olis
9
496
Vastaukset
- Angiina
Ajatuksesi on jotenkin ihan liikuttava, kun sen asettaa meidän nykyajan ihmisten hokemaa mantraa vasten: minulle-heti-kaikki. Luulen ymmärtäväni, mitä tarkoitat.
- Hoikka tyttö
olisi vähemmän elopainoa, kuin runsaampimuotoisissa kanssasisarissani.
Jos näin vähään tyytyisit, saattaisit olla paljon onnellisempi.- Angiina
No, mikäli "Veikon" viestiin voi tälläisen näkökulman ottaa, niin nyt saattaisi olla miehellä vientiä, sillä minäkin olen enempi taskukokoa (154 cm ja 45 kg). Tosin oikeassa elämässä olen edelleen vakavasti varattu.
- Repe
tyydyit vähempään osaasi kun älliä jaettiin, Pelle, MNP
- Ellu
itse voi mitään minkälaiset, miten heikot eväät saa matkaan lähtiessään, kuten olet itsestäsikin huomannut ja antanut muidenkin huomata.
- amiliina
mutta vähempään mihin? Omaltani osaltani sanoisin kuitenkin, että vaikka olen elämäni aikana löytänyt kaikenlaista, naurua, itkua, iloa, pettymystä, surua, tuskaa, niin en vieläkään ole lakannut toivomasta jotain muuta, vaikkapa sitä onnea. Ihminen kun vaan on sellainen !:)
- Kyllikki
Toivottavasti tätä uskoa ei meiltä kukaan vie.....
- Angiina
Vaikka täysin ymmärrän, mitä onnen tavoittelulla tai sen odottamisella tarkoitat (sillä kukaanhan meistä ei toivo itselleen tai läheisilleen onnettomuutta); haluan esittää seuraavan Martin Buberin ajatuksen: "Usko minua, elämän kruunu ei ole onnellisuus, vaan mahdollisuus olla tosi."
Minusta olisi mukava kuulla, mitä Buber näin kirjoittaessaan on sinun mielestäsi/teidän mielestänne tarkoittanut? - amiliina
Angiina kirjoitti:
Vaikka täysin ymmärrän, mitä onnen tavoittelulla tai sen odottamisella tarkoitat (sillä kukaanhan meistä ei toivo itselleen tai läheisilleen onnettomuutta); haluan esittää seuraavan Martin Buberin ajatuksen: "Usko minua, elämän kruunu ei ole onnellisuus, vaan mahdollisuus olla tosi."
Minusta olisi mukava kuulla, mitä Buber näin kirjoittaessaan on sinun mielestäsi/teidän mielestänne tarkoittanut?mutta tulkitsen tuon ajatuksen jotenkin niin, että parasta on kun ihminen saa elää, voi elää tai pystyy olemaan ja elämään elämänsä omana aitona oikeana itsenään, niin voi ehkä olla tai tulla onnelliseksi ilman onneakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi433856Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal393446- 693058
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak912900- 351898
Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no851894- 241729
- 291671
- 321663
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231624