Puuhakerho Vantaalla

Puuhakerhoon

Hei!
Olemme kaksi 13 v. tyttöä, jotka ajattelivat alkaa pitämään ns. Puuhakerhoa! :)
Kerho olisi suunnattu noin 3-6 vuotiaille tytöille ja pojille.
Me molemmat olemme kokeneita lasten hoidosta, ja jos apua tarvitsisimme, niin meillä olisi aikuisen apua saatavilla.
Kerhossa mm. Askarreltaisiin, ulkoiltaisiin, retkeiltäisiin yms. Hauskaa tekemistä, niin että kukaan ei jää yksin, ja, että kaikilla on hauskaa!

Kerho maksaisi n. 2-3 euroa / 1½ - 2 tuntia.
Kerhossa tarjottaisiin pieni väipala, joten eväitä ei tarvitse mukaan.

^^ Olisiko tuo teidän mielestä hyvä idea, sisätilat meillä olisi jo valmiina. Joten vain lapset puuttuisivat. :)

KAIKKEA SAA KYSYÄ!
Eli siis kysykää vapaasti, me vastaamme.

8

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puuhakerhoon

      Toivoisimme teidän mielipiteitä! :)

    • sind

      On oikein hyvä idea. Ihana kun nuoret suunnittelevat tuollaista. Olette kovin nuoria, mutta onko se este laillisesti kerhon pitämiselle? Kerholaiset olisivat niin pieniä.

      • Puuhakerhoon

        Medän puolesta se ei ollenkaan olisi este, kokemusta on.
        Mutta muuten en kyllä tied :(


    • ikärasismia?ei

      Sovinko mukaan?n 50v leikkisä tytteli etsii päivätoimintaa.Olen kiltti ja kaikkiruokainen.

      • Puuhakerhoon

        Häh?


      • Rane55.
        Puuhakerhoon kirjoitti:

        Häh?

        Minäkin tahtoisin mukaan puuhakerhoon. Voin maksaa enemmän kuin 3e tunnilta. Olen rikas. Ja myöskin leikkisä ja kaikkiruokainen. Ja mulla on 15centtinen.


    • joopsista1

      Hei tytöt!
      Voi olla hiukan hankala saada täysin vieraiden perheiden lapsia kerhoon, joka ei ole minkään järjestön tms tiloissa/järjestämä. Olisiko tuttavapiirissänne sopivia lapsia, joiden kanssa touhuta? Parin edellä olevan pervon kirjoituksetkin jo osoittavat, että omaa lastaan ei uskalla nykypäivänä antaa kenelle tahansa kaitsettavaksi.

      Jos tuttuja lapsia ei ole, ja kuitenkin kerhotoiminta kiinnostaa, on muitakin vaihtoehtoja. Itse olen ohjannut aikoinani (tosin teitä vanhempana, n.16-vuotiaana) seurakunnan puuhakerhoa, ja suosittelenkin teitä ottamaan yhteyttä lähiseurakuntiin. Luulen kyllä, että olette vielä liian nuoria seurakunnan kerhonohjaajiksi, mutta aina kannattaa yrittää! Tsemppiä teille!

      T: entinen puuhakerhonohjaaja/isonen/lasten liikuntakerhojen ohjaaja, nykyinen luokanopettaja :-)

      • Ei pervoilulle

        Paljon myös aikuisia päivähoitopaikoissa.Eikö näitä voisi yhdistää?Kaikenikäiset oppisivat toisiltaan.Ohjaajat toki valvovat ettei pervoiluja tapahdu.Pervotkin oppivat olemaan kuten kunnon ihmiset.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      26
      3328
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      77
      1640
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      80
      1149
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      146
      1086
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      951
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      46
      904
    7. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      178
      895
    8. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      892
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      846
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      139
      785
    Aihe