jeps mun kaiuttimen impedanssi on 8ohm ja tehokesto 60/80w. Minkä lainen vahvistin ois hyvä hankkia ja mistä sellasia sais halvalla? kiitoksii vastauksista :)
mikä vahvistimeksi????
11
301
Vastaukset
- versio2
Paljonko voit sijoittaa ja mikä kaiutin merkki /malli?
- salolaane
50-100€ ja merkil ny ei oo niin kauheest väliä
- salolaane
siis kaiuttimen merkkiä/mallia en ite tiä kun tilasin vaan osat ja tein sen itse
- versio2
Tuolla rahalla on aika vaikea löytää mitään kunnolla toimivaa tai kovin kummoista. Torista ketsele.
- salolaane
kiitos, mutta onko vahvistimenkin oltava 8ohm?
- mielellään kyllä
Hyvähän se olisi olla.
Tosin joillekin vahvistimille kelpaa suurikin impedanssihaitari kaiuttimissa. Merkitty vahvistimen taakse. - hiffisti69
Vahvistimen impedanssi saa olla pienempikin. Itse asiassa parempi niin. Sehän tarkoittaa vain, että vahvistin pystyy antamaan virtaa vaikeampaankin kuormaan.
Kaiuttimien impedanssi ei siis saa olla pienempi kuin vahvistimen sallittu kaiutinimpedanssi. Toisinpäin käy kyllä, tällöin vahvistin vain pääsee helpommalla.
- tietäjä.
8ohm kaiuttimille käy kaikki vahvistimet. Hakemalla joutuu hakemaan sopimatonta, tuskin löytyy sittenkään.
- salolaane
jeps kiitos enköhän nyt osaa ostaa oikeen :)
- creek brit
Minulla on ollut yli kymmenen erilaista vahvistinta ja noin 15 paria kaiuttimia. Koskaan ei ole mennyt mitään rikki impedanssin takia. Vaikka on luukutettukin.
- hiffisti69
Kun kaiuttimen impedanssi on liian alhainen ja yrittää luukuttaa liian kovalla, ei vahvistimen virranantokyky riitä. Todennäköisesti tämä tekee äänestä niin hirveän kuuloista, että käännät volumea hiljaisemmalle ennen kuin vahvistin kärähtää.
On myös hyvin mahdollista, että tuossa tilanteessa hajoaa ensin kaiutin, eikä vahvistin. Kun vahvistimen rajat tulevat vastaan, äänisignaali leikkautuu. Leikkautunut siniaalto sisältää hyvin korkeita taajuuksia, eli kaiuttimen diskanttielementille (joka on herkin ja heikoin) menee liian suuri osa tehosta, ja se kärähtää. Yleensä kaiuttimet rikotaankin liian heikkotehoisella vahvistimella, eikä liian suuritehoisella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1204010SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p763335Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.671947SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2191401Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1171312Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2251049Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49765- 62716
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall20706Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?
Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,6695