Tulee oleen koko kesä ihan hanurista tuon tietyömaan rakennusmelun vuoksi. Kuka
älyn jättiläinen keksi, että sen on Tikan koulun kohdalla mentävä jättimäisen kallion
läpi?!
Pum pum ja naku naku nak 14 tuntia päivässä..huoh, olis jo syksy.
älyn jättiläinen keksi, että sen on Tikan koulun kohdalla mentävä jättimäisen kallion
läpi?!
Pum pum ja naku naku nak 14 tuntia päivässä..huoh, olis jo syksy.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Ei kuulu melu onneksi Lutakkoon.
Paroni on vaihtanut sukupuolta. No, sitä kehäväylää kannattaa tiedustella M. Pekkariselta.
Niin, lutakkolaisilla on muuta meteliä ihan tarpeeksi, autot, juopot ja örveltäjät. Mutta meillä täällä Samulinniemessä livertelee linnut ja tuuli henkäilee mukavasti että pääsee purjehtimaan Päijänteelle. Ah, tätä ihanuutta, harmittaa vähän lutakkolaisten puolesta kun joutuvat asumaan kaatopaikalla. Yäk, haju leviää varmaan ainakin sateisina aikoina.
Toivottavasti tikkalaiset kestätte vielä vähän aikaa, kaunis paikkahan se on kuitenkin ja Päijänne siinä vieressä. Lutakkolaiset on vaan kateellisia kun ne asuu kaatopaikalla ympärivuotisessa ja ympärivuorokautisessa metelissä ja hajussa.
Totta. Se uimarantakin on vitsi, koska kuka viitsii mennä uimaan p****iseen Jyväsjärveen! Todellinen Riviera!
Hyvä Aira Samuli!
Etkö tiennyt, että se vanha kaatopaikka oli Mattilanniemessä, EI Lutakon maaperällä!!
Onhan se sitten upeaa ajaa jylhien kallioleikkausten keskeltä..
Haluaako joku oikeasti asumaan siihen väylän viereen rakennettaviin kerrostaloihin? Siinä kivasti aivot sädettyy korkeajännitelinjan äärellä.
Jyväskylän tiedotuslehdessä sanottiin, että räjäyttelytyö olisi valmis kesäkuun puoliväliin mennessä. No just. Vastahan ne on saaneet sen kallion etuhelman nakutettua, isoin kallionjötikkä on koskematon. Kyllä nyt on lähdettävä pitkälle lomareissulle tai päästä kuuluu prii.
kehäväylän suunnittelijana on kaupungin liikennesuunnittelijat, niin sitten sen tehtävä on vain haitata sujuvaa liikennöintiä sillä suunnalla.
Mitenköhän tämä jyväskylän liikenne on noin takkuista, kuin on.
Tiettyyn aikaan päivästä seisoo puolen kilometrin autojonot liikennevaloissa ja vain muutama ehtii mennä, kun valot vaihtuvat vihreiksi... toki siinä järjestyksessä vielä, että takaa valot alkavat päästää autoja ja edessä mollottaa vielä monet punaiset valot. Risteykset ruuhkautuvat juurikin tuosta syystä.
kyllähän tuon rakentamisesta ihan selkeää hyötyä on, nykyään kuokkala-keljo välillä runsas liikenne mutta huonot liikenneyhteydet, ja tulee kasvamaan tulevaisuudessa entisestään... joten ihan perusteltua
Tässä ei nyt vastustettukaan itse tietä vaan sen rakentamista kallion läpi. Tie olisi ihan hyvin voitu rakentaa vanhan Pohjantien paikalle ja säästää puoli milliä verorahoja. Ja hermoja siinä sivussa.
Tähän vielä perusteluna se, että minä tiedän kaikesta kaiken, joten mielipiteeni on aino oikea totuus.
Näin on!
no tuo on kyllä hyvin paljolti totta. tosin aika paljon oikaisee tuo uusi linjaus, mutta onko rahan arvoista? ehkä isona hyötynä se että nyt varmaan laittavat 60km/h rajoituksen kun ei tule juuri risteyksiä, toisin kuin jos oltaisiin vedetty pohjantietä pitkin... aika näyttänee oliko viksu ratkaisu
Nariskaa nyt sillä hetken tuo työmaa vain kestää . joudutte vielä elämänneaikana keksimään uutta valittamisen aihetta . Yhteiskuntia rakennetaan aina , miten jonkun elämä voikaan sortua tuollaiseen jokapäiväiseen arkiseen elämään ?
Se on ihan oikein että sortuu persrunkkareiden elämä.
Eikö sun viestejäs ole jo aiemmin poistettu? Jotkut ei koskaan opi.
Kehäväylä rulettaa!!!! Samoin m. Andersson ja jyväskylän pohjaton lompakko. Myös sataman kannen yhteydessä olevan lutakon aukion nimi pitäisi olla anderssonin aukio.
Mitäpä veikkaatte, valmistuuko komeus vuoden loppuun mennessä? Itseäni ihmetyttää, ettei asvaltointia ole edes aloitettu, eikös ne työt pidä tehdä kesäisin? Vaikka tänäänkin on messevä ilma, voi lumi olla maassa jo kuukauden päästä.
Ei valmistu tuo tämän vuoden puolella. Näyttä siltä, että siellä on helkkarin paljon maansiitokoneita jotka suurimman osan päivästä ovat paikallaan. Ei tuollaista parin kilsan pätkää saada puolessatoista vuodessa tehtyä. Miten kummassa aikoinaan Lahti- Helsinki moottoritie valmistui samassa ajassa?
Anderssonin tarttee päästä suorinta reittiä keljon lidliin ostamaan vissyä. Tiesittekö mutten että kaupungin johtajan tytöllä on läheiset välit näihin uus-natsi kokoomus nuoriin. Joten eiköhän tää mamu ja muu sosiaalipummi osasto saada kerralla reilaan kunhan kokoomus saa oikean ideologisen enemmistöhallituksen
Eiköhän tuokin raha olisi kannattanut laittaa avaamaan Seppälän sumppu. En ole koskaan nähnyt Keljon suunnalla sumppua. Vaan kun pistetään nyt parit ympyrät tuohon ja tie keskelle viimeistä viihtyisää metsäaluetta joka oli lenkkeilijöiden suosiossa, niin johan saadaan sumppu.
Kaupunginisät vastuuseen tällaisesta rahojen tuhlaamisesta. Tuolla rahalla olisi saanut monta potilasta hoidettua, ja monen hampaat hoidettua...
Samaa mieltä! Oisivat tehneet tien, jota olis voinu painaa talla pohjassa, jos kerran parempia yhteyksiä ja sujuvampaa liikennöintiä haluttiin. Vaan ei, kiertoliittymiä parinsadan metrin välein...
Kehäväylä maksaa kaupungille puolet siitä mitä lutakon putki, ja molempian hakkeita voi kuvata samalla sanalla . JÄRJETÖNTÄ
Kehäväylän alitse on samalla rakennettu 3-kaistaista kevyenliikenteenväylää. Siltakin on hulppean reippaasti mitoitettu. http://puu.sh/7J3Fy.png