Äiti hoiti isää...

Kela vetkutteli papereitten kanssa...

Loputulos, äitee saa 3v. ajalta omaishoidontukea takautuvasti vain ½ vuodelta.

MITEN TÄÄ VOI OLLA MAHDOLLISTA?
10252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Onkohan nyt mennyt vellit ja puurot sekaisin? Puhut omaishoidontuesta, mutta sitä ei suinkaan maksa KELA vaan kotikunta.

Kunnan maksama omaishoidontuki taas on harkinannanvarainen asia - on siis kunnan sosiaalitoimen päätettävissä - ja riippuu kunnan taloudellisista resursseista.

Monet köyhät kunnat tietoisesti alibudjetoivat sosiaalitoimen määrärahat, jotta voivat sanoa esimerkiksi omaishoidontukea hakeville ettei kunnalla yksinkertaisesti ole rahaa maksaa omaishoidontukea, vaikka anoja olisi siihen oikeutettu. Näin kävi meillekin.

Äänestä
  • Saattaa olla, sitten vellit ja puurot sikinsokin.. ...Kelan papereita on täytellyt ja täytellyt ja täytellyt...asioita hoidetaan monessa Kelassa . Nyt pitäisi olla paperiasiat kunnossa , eikä mitään enää tarvi täytellä.
    Siitä äiti sanoi, että nyt ne on täytetty ja , että 3vuotta siihen meni ja takautuvasti vain ½ vuotta maksaavat.
    Johtuisko sitten, että laittoi isän laitoshoitoon jotain 3vuotta sitten...
    Lapsillehan ei pruukata tommosia kertoo..oli vaan niin kierroksilla , kun totes, että vanhaa ihmistä juoksutetaan...

    Koitin perehtyä Kelan sivuilla , muuta pdfää 127 sivua asiantuntijoille joo....

    Äänestä

  • Ettäsapettaa... kirjoitti:

    Saattaa olla, sitten vellit ja puurot sikinsokin.. ...Kelan papereita on täytellyt ja täytellyt ja täytellyt...asioita hoidetaan monessa Kelassa . Nyt pitäisi olla paperiasiat kunnossa , eikä mitään enää tarvi täytellä.
    Siitä äiti sanoi, että nyt ne on täytetty ja , että 3vuotta siihen meni ja takautuvasti vain ½ vuotta maksaavat.
    Johtuisko sitten, että laittoi isän laitoshoitoon jotain 3vuotta sitten...
    Lapsillehan ei pruukata tommosia kertoo..oli vaan niin kierroksilla , kun totes, että vanhaa ihmistä juoksutetaan...

    Koitin perehtyä Kelan sivuilla , muuta pdfää 127 sivua asiantuntijoille joo....

    Ainiin tais tua sanoo, että 2 vuoden päästä taas...

    Äänestä

Ei omaishoidontukea makseta takautuvasti,ainakaan lappeenrannassa,mie kun muutama vuosi sitten sain tuen,niin elokuun alussa aloitin ,ja siitä alkae maksettiin se tuki.Tuen tarve arvioidaan siitä hetkestä kun hoidettavalle laskettu ne rava-pisteet.

Äänestä

Kelan tukea voi saada puoli vuotta takautuvasti, en ole kuullut että omaishoidontukea saisi.
Olen ollut omaishoitaja kauan äidilleni ja nyt miehelleni. Tämä on rankempaa kuin olisin uskonut, äiti oli kevyt kuin höyhen, nyt on 85 kiloinen mies käänneltävänä. Pelkään pahoin että en pysty enkä jaksa kauan.

Äänestä
  • Äiti sai isää jonnekkin ..olikohan kahtena päivänä kuukaudessa hoitoon..
    Hän keräs semmosia viikon pätkiä, mutta oli se kuitenkin äärimmäisen rankkaa.

    Eikös niiden pidä etsiä hoitopaikka, jos omainen ei jaksa?
    Hoitopaikassa sitten saakin usein juosta. Äiti ei suostunut 50€ kynsien leikkuuseen, joten käy itse leikkaamassa.
    Hoitsut soittelee, että isällä ei ole vaatteita..äitee joutuu 100kilsaa matkusteleen, et hakee vaatehamsterin kaapista nimellä merkatut vaatteet takas isän kaappiin...ym kivaa.

    Voimia sinulle !

    Äänestä

Paree kun ei naimisiin mene, joutuu vielä tollaseen ikeeseen vanhana. Pysytään kaikki sinkkuina ja omissa osoitteissa! Sillon ei ole pelkoa moisesta. Miten on avoparien kanssa, lankeaako silloin omaishoitonakki, jos puoliso halvaantuu? Jos lankeaa, niin ikuna en ota ukkoa kattoni alle.

Äänestä
  • Ei ole pakko alkaa omaishoitajaksi vaikka olisi naimisissa. Siihen ei voi ketään pakottaa.
    Pitää vain kieltäytyä jyrkästi, sanoa että en halua, jksa enkä pysty....
    Paikka on pakko löytyä.

    Äänestä

Jaa-a... mutta kun niitä paikkoja ei ole, vaan jonoon pitää mennä. Sitten kun siinä sinnittelee odotellessa niin kyllä kummasti joutuu hoitamaan kuitenkin. Kun ei sitä puolisoa voi kadullekaan heittää. Ehkä vois ajatella että kärrää päivystykseen ja jättää sinne. Tosin sitten tulevat heti tuomaan takasin kotiin. Toteavat, että hyvinhän te siellä kotona pärjäätte.

Äänestä

NIIJKKÖ

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ettäsapettaa.. kirjoitti:

Kela vetkutteli papereitten kanssa...

Loputulos, äitee saa 3v. ajalta omaishoidontukea takautuvasti vain ½ vuodelta.

MITEN TÄÄ VOI OLLA MAHDOLLISTA?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu