Scottish straight ja maatiainen astuivat,kysymyksiä !

Luonani asustaa päälle 1 vuotias scottis straight sekä 3 vuotias maatiais tyttö.
Muutimme uuteen asuntoon jolloin kissani muuttivat takaisin yhteen (maatiainen asusti hetkellisesti mieheni asunnolla). nartulla oli kiima ja emme voineet
Sitä vielä leikata. Kissat astuivat heti muutettuamme 1.5 ja tätä jatkuu yhä monta kertaa päivässä ! Stressaantuuko narttu? Ja mietin tätä scottilaisuutta uroksella,olisiko mahdollista että tulisi luppakorvaisia pentuja? Luppis kulkee kuitenkin geeneissä.ja entä kun pennut syntyvät,saako uros olla nartun kanssa yhä samassa tilassa? Leikkutamme nartun heti pentueen jälkeen.

17

2562

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xxxxxxxxx

      Kiima-aikana uros yleensä astutetaan monta kertaa naaraan kanssa, eli siinä ei ole mitään vikaa.
      Sinuna olisin käyttänyt kiiman aikana jonkinlaista vaippaa tai käyttänyt kissan ehkäisypillereitä. Olisihan uroonkin voinut leikata [halvempaa].

      Epäilen että ihan suorakorvaisia tulee, mutta en varmaksi voi sanoa.

      • Joo,kiitos vastauksesta :) odotellaan että pennut syntyvät ja sitten pääsee narttu leikkaukseen.


    • luulisin..

      Jos luppakorvaisuus on skottikissoilla dominoiva geeni, periaatteessa perinnöllisyyslakien mukaan puolet pennuista pitäisi olla luppiksia. Kun geenin dominoivuus/resessiivisyys ei tosiaan muutu, vaikka kantajassa muotoa ei näkyisikään :)

      • Joo,kiitos ! :-) olenpa taas hieman viisaampi ;)


      • oikeasti...
        lottakatarinas kirjoitti:

        Joo,kiitos ! :-) olenpa taas hieman viisaampi ;)

        Itseasiassa koska straight on suorakorvainen siltä puuttuu luppakorvaisuuden geeni. Sen jälkeläisille ei tule luppakorvia ellei toinen vanhemmista ole foldi. Siis yhdistelmästä scottish straight maatiainen ei tule luppakorvia.

        Kahden suorakorvaisen yhdistelmä tekee luppakorvia vain jos kyseessä olisi piilevä ominaisuus ja silloinkin sen pitäisi olla molemmilla vanhemmilla. Koska luppakorvaisuuden geeni on dominoiva, on sen oltava näkyvillä toisella vanhemmalla jotta pennuille se tulisi. Eli foldi maatiainen yhdistelmästä voi tulla luppakorvia. Yleensä yhdistelminä käytetään luppakorva suorakorva, jotta vältetään homotsygoottia geeniparia. Vastavaa on hännättömyyden geeni, joka homotsygoottina aiheuttaa sikiöiden kuoleman, koska se ominaisuus on letaali eli tappava kun se tulee molemmilta vanhemmilta. Kasvatuksessa siis pyritään välttämään homotsygootteja geenipareja jos geenillä on haittoja tai siitä ei tiedetä tarpeeksi.


      • väärin...

        Dominoiva geeni on aina näkyvä ominaisuus, resessiivinen (piilevä) on piilossa. Jos kissalla on dominoivan ominaisuuden geeni, se näkyy kissan ilmiasussa. Jos taas kissalla on resessiivinen ominaisuus, on se joko piilossa tai näkyvillä. Resessiivinen tulee pennuilla esille vain jos se saa ominaisuuden molemmilta vanhemmiltaan. Kantaja siitä tulee jos ominaisuus on toisella. Jos pentu saa toiselta vanhemmalta dominoivan ominaisuuden geenin, tulee se ominaisuus näkyviin vaikkei sitä toisella vanhemmalla ole.

        Kissa ei siis koskaan kanna dominoivaa ominaisuutta, vaan se on AINA esillä jos se kissalla on. Esimerkkinä valkoinen väri, joka on dominoiva, kissa ei koskaan kanna valkoista väriä, vaan jos sillä on valkoisen värin geeni on sillä tuo geeni ilmiasussa näkyvillä. Valkoinen värinä on vieläpä sellainen, että se peittää alleen myös kaikki muut värit, myös muut dominoivat. Jos valkoisella kissalla molemmat valkoisen värin geeniparin geenit on W eli se on WW, on kissa homotsygootti valkoinen, eikä tee muita kuin valkoisia jälkeläisiä. Jos se on Ww on sillä jokin muu väri perimässä niin, että toisen samanlaisen kanssa se voi tehdä muun värisiä pentuja. Silloin osa pennuista saa tuon W ja ovat valkoisia, osa taas saa w ja ovat muun värisiä. Jos taas molemmat vanhemmat on Ww, osa pennuista on WW eli homotsygootteja, tätä pyritään välttämään kuurouden vuoksi, eli valkoisia kissoja ei yhdistetä keskenään.


    • huoh1

      Toivottavasti rotuelukan kasvattaja on tietoinen tilanteesta.

      • huohottaja4

        Se ei varmaan sille kuulu, kun kissa ei ole hänen omaisuuttaan.


      • Kurrnaus

        Skotti ei ole Suomessa (Fife kattojärjestö) sallittu rotu eli ei rotu lainkaan. Luppakorvaisuus on merkki rustosairaudesta. Kuka haluaan kivuliaasti sairaan kissan?


    • 9+7

      Tuskin hän on myynyt kissaa jalostukseen.

      • 5+7

        Kissan on kuitenkin myynyt ja se on omistajan oikeus päättää käyttääkö sitä jalostukseen vai ei.


      • tiedätämä
        5+7 kirjoitti:

        Kissan on kuitenkin myynyt ja se on omistajan oikeus päättää käyttääkö sitä jalostukseen vai ei.

        Nyt ei ole kyse jalostuksesta, vaan vahinkopentueesta.


    • oppinut

      Hei! Sairaita pentuja tulee... Me ostettiin sellainen pentu ja vuoden ikäisenä selvisi että kissalla on synynnäinen sydänvika... Syötetään hiton kalliit lääkkeet ja katsomme kuinka kissa on kuolemassa vain viisivuotiaana. Älkä tehkö sellaista virhettä!!!!

      • Scottish

        Sama täällä! Meidän kissa kuoli juuri toissapäivänä (vähän yli vuoden ikäisenä) synnynnäiseen sydänvikaan josta myyjä ei ollut kertonut meille. Siis vastuuta tohon jalostukseenkin/pentutehtailuun!!!!


      • idiooottti
        Scottish kirjoitti:

        Sama täällä! Meidän kissa kuoli juuri toissapäivänä (vähän yli vuoden ikäisenä) synnynnäiseen sydänvikaan josta myyjä ei ollut kertonut meille. Siis vastuuta tohon jalostukseenkin/pentutehtailuun!!!!

        Ja sinä idiootti huutelet täällä yli 3v vanhaan ketjuun!


      • paraskinpuhumaan
        idiooottti kirjoitti:

        Ja sinä idiootti huutelet täällä yli 3v vanhaan ketjuun!

        Scottish vastasi tuohon sydänvikakommenttiin, ei aloitukseen. Jos johonkin kommenttiin on sopivasti omiakin kokemuksia, niin ei siihen mitään aikarajaa ole asetettu. Jos joku täällä on täysi idiootti, niin sinä huutelija.


    • Jokusalainen

      Tietääkseni on kyllä mahollista. Meilläkin on tämmönen puolivuotias scottilainen uros. Äiti oli luppakorvainen, mutta meilläkin on kyllä pystykorva. Eli mun mielestä niitä voi tulla molempia..?

      Mullakin ois vielä tähän scottilaisjuttuun liittyvää:
      Voiko meidän scottilaisen pystykorvat muuttua vielä luppakorviksi? Jotenkin vähän siltä näyttää, mutta kuulostaa vähän epätodennäköseltä :D Ja kuten sanoin, tää on jo puolivuotta vanha!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      170
      2071
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      37
      1455
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      132
      1154
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      902
    5. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      846
    6. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      250
      814
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      782
    8. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      735
    9. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      713
    10. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      198
      634
    Aihe