kansion oikeuden muuttaminen

Osaisiko joku antaa yksinkertaisen komennon, jonka avulla saisi KANSION, jonka omistaa root, oikeudet muutettua niin, että sille tulisi normikäyttäjän oikeudet?
Kun ei millään noista monimutkaisista pikkutarkka selityksistä googlessa vaan tajua ja onnistu.
Siis root pois ja käyttäjä tilalle.
9536
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

chown käyttäjä kansio

katso myös:
man chown
man chgrp
man chmod

Äänestä

Sun pitää olla root-oikeuksilla antaessasi noita komentoja.
Joko sudo su tai vaan su, riippuu sun jakelusta.

Äänestä

Kiitoksia!
Jos joku haluaa, niin muillekin infoksi, voi pistää vielä komennon, jolla kansion sisällön oikeudet muuttuu myös samalla käskyllä. Noita ei siellä kansiossa ollut montaa, muutin nekin nyt yksitellen. Jotkut asiat ei tahdo mennä perille, tämä oli yksi niistä, kiitos vielä.

Äänestä
  • Et näköjään sitten lukenut tuota aiemmin ehdotettua:
    man chown

    Sieltä nimittäin löytyy juuri etsimäsi esimerkki:
    chown -hR root /u

    missä -h tarkoittaa, että sybolisia linkkejä ei seurata (eli muutetaan vain linkin käyttäjätiedot jos se on mahdollista, mutta ei tiedoston, mihin linkki osoittaa, -R rekursiota (eli käydään läpi kansion sisältämät tiedostot ja alikansiot, root on käyttäjä, jolle oikeudet siirretään ja /u on kansio, jota komento koskee.

    Äänestä

  • lue joskus help tai man sivu. chown -R hakemisto ja kaikki sen alla vaihtuu. Jos symbolisia linkkejä niin niille oma vipu.

    Äänestä

  • 3+12 kirjoitti:

    lue joskus help tai man sivu. chown -R hakemisto ja kaikki sen alla vaihtuu. Jos symbolisia linkkejä niin niille oma vipu.

    Hyvin neuvoitte, hyvä neuvo on joskus parempi kuin huono lukija, ja hyvä neuvo on yksinkertainen. Kun ei ehdi aina lukea...

    Äänestä

"Suojauksien (oikeuksien) asettaminen on helppoa. Komentona käytetään jo joillekin ehkä ennestään tuttua UNIX/Linux-komentoa 'chmod'. Komennon syntaksi on chmod . Suojaukset voidaan asettaa kirjaimilla tai numeroilla. Tässä lista mahdollisista vaihtoehdoista:
u käyttäjä
g ryhmä
o muut
a kaikki (sama kuin ugo)

= asettaa suojauksen annetuksi
lisää oikeuksia jossei niitä ole
- poistaa oikeuksia jos niitä on

r lukuoikeus
w kirjoitusoikeus
x ajo-oikeus

http://www.zerodistance.fi/ohjeet/chmod.php

Äänestä

ei onnistu voisiko joku laittaa ihan esimerkin miten saan kaikki oikeudet kaikille. Ihan perseestä tälläinen liiallinen salailu kun ei ole mitään salattavaa. Helkatti kun menee puolet työpäivästä siihen että jakelee oikeuksia itselleen tallentaa usb- tikulle.

pitajayhdistys@Linux-mint:/media/usb0 > sudo chmod a rwx
chmod: virheelliset oikeudet: ”a”
Try 'chmod --help' for more information.
pitajayhdistys@Linux-mint:/media/usb0 >

Äänestä
  • Alusta tikku NTFS tai FAT muotoon, niin ei tarvitse kirjoitus oikeuksia antaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kmotti kirjoitti:

Osaisiko joku antaa yksinkertaisen komennon, jonka avulla saisi KANSION, jonka omistaa root, oikeudet muutettua niin, että sille tulisi normikäyttäjän oikeudet?
Kun ei millään noista monimutkaisista pikkutarkka selityksistä googlessa vaan tajua ja onnistu.
Siis root pois ja käyttäjä tilalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu