Puusaavista pöytä

putsaus

Kyselin samaa asiaa Puutösitä, mutta siellä ei toistaiseksi tullut mitään vastauksia, joten laitan nyt änne vaikkei olekaan ihan huonekalusta alunperin kyse.
Minulla on ehkä 100-vuotias iso puusaavi tai millä sitä nimitetäänkään. Ja haluaisin vain sen putsata käyttökuntoon. Eli siinä on aiemmin pidetty syksyisin teurastettuja sikoja suolassa. Joten se on kyllästetty suolalla. Sitä ei ole käsitelty koskaan millään muulla eli on ihan puun värinen. Ja tehty kaarevista puu/lautaosista, jotka kiinnitetty yhteen puuvanteella ympäriinsä ja pohjassa yhtenäinen puukappale. Nuo vanteet ovat pudonneet mutta tallessa ja 'laudat' ovat järjestyksessä, joten kuntoon sen toki saa helpostikin. Siinä on yläreunassa kaksi kahvaa tai paremminkin pidennetyt lauat, joista sitä voi kantaa.
Kysymys kuuluu, miten sen kannattaa pestä tai putsata, jotta voisin ottaa sen pöytäkäyttöön. Teettäisin siihen lasista pöytälevyn ja laittaisin sisään jotain kivaa nähtävää.
Ja myöskin, miten sen vanteen kannattaa kiinnittää mahdollsimman vähän varsinaista puuta vaurioittaen? Mutta kuitenkin niin, ettei se taas putoasi.

1

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pippuri

      Näin yhdessä Huvila ja huussi -ohjelmassa mainittavan, että joku maalaamaton puuhuonekalu oli pesty vain mäntysuovalla ja harjalla. Se ei kaiketi vahingoita puuta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7515
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4153
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3655
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3160
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2846
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      56
      2426
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2368
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2309
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2288
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2256
    Aihe