Voiko konetta etäkorjata?

nainen ihmeissään

Ihmettelen, kun kone lagasi ja seuraavana päivänä, kun olin eräälle miehelle asiasta valittanut, niin kone alkoi toimimaan taas. Että korjasiko tämä mies koneeni etänä vai mitä hittoa tapahtui? :D Ei hänellä mitään salasanoja ole tähän koneelleni, mutta jotain hänen on täytynyt tehdä!

11

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Palstan nörtit

      Onko kyseessä duunikone?

      • ap.

        Ei vaan koti.


    • Konetta ei voi käyttää etänä ellei siihen ole asennettuna etähallinta ohjelmistoa kuten Teamviewer.

      • ap.

        Voiko vain vakoilla etänä, mutta ei hallita?


      • Urho Gekkonen

        Äläs nyt höpötä :DDDDD
        Vähäiset on vapusen tietotaidot jos tarttee Teamviewerin etähallintaa varten


      • oi sitä aikaa!

        Joskus 90-luvun lopussa tai 2000 luvun alussa oli kai Messengerissä jokin sellainen juttu, jolla pystyi joku ottamaan koneen haltuunsa. Vai olisiko ollut itse koneessa. Tuohon aikaan en oikein vielä ymmärtänyt tietokoneista, joten se ei oikein jäänyt mieleen. Joka tapauksessa minun piti hyväksyä, että poikani otti koneen haltuunsa. Näin myös mitähän teki koneelle. Koska en silloin itse osannut, tuo oli todella kätevä juttu. Varmaan jossain ohjelmassa on vieläkin tuo etämahdollisuus. Mutta ei kukaan sitä voi ottaa haltuun, jos ei koneen omistaja annan lupaa. Nyt ei enää ole tullut käytettyä sitä, osaan ratkaista ongelmat muutenkin. Jos jotain tarvitsee kysyä, kysyn puhelimessa ja ymmärrän neuvot.


    • Voi kumpiakin jos koneelle on asennettu/päässyt sellainen ohjelma.

    • ====

      Puhdas sattuma.

    • voi ja margariini
    • logiikkaa peliin

      Eiköhän se sammuttaminen ja uudelleenkäynnistys korjannut tuon vian eikä kukaan henkilö.

    • Ei korjannut!

      Olitko välillä katkaissut virtoja?

      1.Yhdelläkään ammattiauttajalla ei ole oikeutta hakkeroitua koneellesi, ja todellakaan kukaan ammatinharjoittaja ei tätä tekisi ilman kirjallista lupaa.
      2. Tuskin kerkesit edes ip-osoitettasi kertomaan, muuten on täysin mahdotonta löytää juuri sinun koneesi noilla tiedoilla: etunimi, sukunimi.
      3. "Eräs mies" =? Autokorjaamon jannuko?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      26
      19355
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      75
      6342
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      28
      5976
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      95
      5815
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      43
      5659
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      99
      5544
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      4983
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      43
      4657
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      57
      3996
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      49
      3635
    Aihe