Älymonofiaskon aiheuttajasta vastaehdokas Vuorelle

viksi suttuun

divide et impera = hajoita ja hallitse
Hiihtoliiton pj-pelissä kaikki keinot käytössä!
Seinäjoella kysymys joko mäkihypyn tai päävalmentajan tulevaisuudesta!

vanhat koetut lääkkeet käytössä Hiihtoliiton pj-pelissä.
Mäkihyppyväen oma ehdokas J-P Vuori saikin yllättäin kilpailevan ehdokkaan ihan yliopistotasolta - ja mäkihyppyporukan toimesta! Lauri Kettunen on aiemmin touhunnut kalliiksi tulleessa älymonokokeilussa. Ilmeisimmin soppaa hämmentää mäkihypyn päävalmentaja, joka ei Sundbergin vetäydyttyä voi olla varma siitä, että pesti jatkuisi kovinkaan pitkään mikäli Vuori valittaisiin Hiihtoliiton puheenjohtajaksi. Näin päävalmentajan oma etu vaatii toimenpiteitä mäkihypyn edun kustannuksella!
"älytön mono"-proffa Kettusen saavutuksia mäkihypyn saraltahan on jo mm. puolen miljoonan euron heittäminen kankkulan kaivoon. Hyvä kun tuli mies esiin, niin voi mäkiporukka tentata mihin nekin rahat hävisivät. Ja Tampereelle varmaan saavat nyt Hervantaan muovimäen myös siihen isompaan n. 50 m mäkeen?
vieläkö joku muistaa suurella metelillä hehkutetun älymonokokeilun?
http://yle.fi/uutiset/alymono_auttaa_makihyppaajia_ja_katsojia/5734243

Nythän siihen kokeiluun voidaan upottaa muidenkin hiihtolajien miljoonat! Jatkossa hiihtoliiton puheenjohtajan ansiosta esim. laskettelumonot tekevät itse käännökset ja pujottelijan pitää vain koettaa pysyä kyydissä!

Ihmetyttää, kun mäkihyppyväellä olisi ollut mahdollista saada oma mies Hiihtoliiton johtoon, niin omat koirat purevat ja haukkuvat. Olisi Vuori ansainnut ainakin mahdollisuuden yrittää, vaikka mäkihypyn osalta ehti hädin tuskin selvittää tilannetta, niin on kai pyrkinyt tuomaan tilanteen rehellisesti esiin?

Ikävää, että mäkihyppykenttä on jakautunut muutamaan sisäänpäinlämpiävään kuppikuntaan, joissa kussakin vedetään härskisti kotiinpäin.
Samaan aikaan seuroissa yritetään viedä eteenpäin juniorityötä, johon ei lajiliitolta ole vieläkään saatu mitään tukea, vaikka sitä puheissa aina luvataan. Eivät lajiliiton herrat vaivaudu suurten mäkihyppypaikkakuntien ulkopuolelle. Niinpä Suomen hyppyrimäet saavat ihan rauhassa lahota ja seuratoiminta nuutua - laji voidaan pikkuhiljaa unohtaa.

1

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mattinykä

      Yhdyn edelliseen. Turhia johtajia kapinetit täynnä. Ei tarvitse olla insinööri että tajuaa mäkihypyn näivettyvän pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1702
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1538
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      993
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      899
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      861
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      826
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      768
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      760
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      758
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      730
    Aihe