.. On käynyt katsomassa omaa koiraani. Huomasin tämän, kun koirani oli ulkona odottamassa ja katsoi kaipaavasti tielle. Odotin hetken, ja kohta nuori uroskoira kävi koirani luona. Käyttäytyivät kuin vanhat toverit. Mitä teen? En ollenkaan pidä siitä, että irti oleva uroskoira saa käydä vapaasti kiusaamassa omaa, rakasta ajokoiraani. =( Ja minun koirani on siis ulkokoira.
Vapaa koira..
Apua kaipaavainen
15254
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Otat urhon kiinni ja viet löytöeläinsuojaan. Mieluiten toiselle puolelle suomea, niin ei ole ihan heti virattomalla omistajallaan.
Näin minäkin olen aina tehnyt vapaana oleville kissoille. Minulla on kuljetusboxikin sitä varten. Ajellaan sitten kisuliin kanssa parinsadan kilometrin päähän toiseen kaupunkiin, jossa heitän löytöeläintalossa sydäntäsärkevän tarinan hangesta/metsästä/talon alta/roskiksesta/yms löytyneestä yksinäisestä kissaparasta.
Minulla on kissa, joka ulkoilee vain valjaissa valvotusti.
Kissanloukulla loukutan irtokollit ja katit ja vien ne kyllä lähimpään löytöeläinsuojaan (matkaa vain 30 km), mutten usko, että nekään päätyvät koskaan takaisin entisille omistajilleen, sillä kissojaan vapaana pitävät, eivät piittaa lemmikeistään.
Yhden vanhan spanielin olen toimittanut samaan löytöeläintaloon, vaikka sainkin sieltä neuvon, että en ottaisi koiraa kiinni, vaan antaisin sen palata omistajalleen.
Toimittekohan noin ihan vain ilkeyttänne, koska kissahan nimenomaan tarvitsee itsenäisyyttä ja vapaata ulkona olemista? Inhottaa oikein ns. citykissojen pitäjät, jotka luulevat olevansa suuriakin kissanystäviä.
Talvipakkasilla ulkokissat kyllä sopii pelastaa, mutta muuten kissa on maalla ulkona just oikeassa elementissään.
Mutta parempi kissan tietysti on päästä ulos valjaissa kuin ei ollenkaan.
Hyvin toimit kissat ei kuulu luontoon ja tappaa todella paljon lintuja. luonnonsuojeluliitto määrittelee kissan haittaeläimeksi.
Ulkotarha kissalle on hyvä. Ja valjaat minullekin riiitti yhden kissani auton alle ja toiste en halua sitä ja lintujen pesimäaikaan oltava joka tapauksessa kiiinni.
Kilikellokin auttaa niin että kissa ei pääse yllättämään lintuja jos ptää täysin vapaana
Ilkeyttä tuo ei ole vaan vastuuntuntoa.
Loukutan kissat siksi, että asun kaupunkitaajamassa omakotialueella.
Koska meillä itsellä on leikatty tyttökissa se houkuttelee tuoksullaan irtokolleja mouruamaan nurkkiimme. Meteli ei niinkään haittaa, mutta se kusen haju autokatoksessa on hirveä.
Takkapuut haisevat kuselle ja esim. ulos tuulettumaan yksi jätetyt tekstiilit haisevat kuselle, jollet muista nostaa niitä riittävän korkealle. Ei tulisi kysymykseenkään laittaa pyykkiä kuivumaan matalaan pyykkitelineeseen katetulle terassillemme, sillä ne olisi aamulla aromikkaat. Olen joutunut myös pesemään mattoja uudelleen, sen vuoksi kun hölmyyksissäni jätin juuri pestyn maton kuivahtamaan yöksi terassille puutarhatuolien varaan. :(
Eli ilkeyttäänkö ihmiset laskevat kollinsa toisten ihmisten harmiksi vapaana ulos, kun eivät ajattele, mitä ne yön aikaan touhuavat? Mielestäni minulla on oikeus poistaa ne pahanteosta omalta pihaltani. Siinä laki on onneksi puolellani.
Maalla on täysin eri juttu, koska kissan reviiri ei ole kovin suuri, mutta kaupungissa irtokissoja pitävät, eivät näytä tajuavan millainen riesa muille heidän kissansa voi olla. Kaupungissa ei minun mielestäni saisi pitää muita kuin leikattuja tyttökissoja ja niidenkin ulkoilu pitäisi olla aina valvottua jo kissan oman turvallisuuden vuoksi.
Okei, kiitos vinkeistä. :) Katsotaan, saisinko napattua tuon koirasen tuolta! Tosin voisin ensin hieman vilkaista kaulapannasta, olisiko siinä omistajan puhelinnumeroa niin voisin sanoa muutaman valitun sanan..
toimimaan kuten ajattelitkin. Eli ensin soitto omistajalle jos selvillä ja ellei sitten ensivaiheessa lähimpään löytöeläinsuojaan. Ja ellei auta, niin sitten toiselle puolelle maata.
Vahinkoja voi aina tapahtua, mutta niiden ei pitäisi toistua välttämättä edes joka toinen vuosi.
No ei ole kovinvahinko jos sama kissa ensin viikosta toiseen kusee kaiken mahdollisen mit terassilla on . Loukku ja löytäeläintalolle jos sitten tulee vielä pihaan niin omistajalle lähtee korvausvaatimus eläimen tekemistä tuhoista . Poliisi saa varmaan kissan omistajan tiedot sieltä ell talolta .
En tiennyt, että olemassa voi olla noin ilkeitä ihmisiä, jotka piruuttaan tekee muille kiusaa ja vie toisten kissoja toiselle puolelle suomea löytöeläinkotiin. Melkein alkaa oksettamaan. Asian voisi varmasti selvittää jotenkin muutenkin ja niinkuin NotAnAngel83 sanoi, kyse voi olla myös vahingosta...
Ei se 99,99 % tapauksissa ole vahinko, kun kissa on yön ulkona. Päivällä karkuteille päätyneet kissat eivät tee tuhojaan naapureiden pihoilla, autokatoksissa ja terasseilla. Oma, valjaissa ulkoileva kissani on joitain kertoja päässyt päiväsaikaan karkuun ja tuolloin ystävälliset naapurini soittavat ovikelloamme ja palauttavat kissan. Näin minäkin tekisin, jos näkisin päivällä tutun kissan selkeästi karkuteillä.
Irtokissat tekevät pahojaan öiseen aikaan eli silloin, kun en pysty olemaan vahdissa pihallani. Ulos yöksi laitettavat kissat ovat taajamissa oikeasti iso ongelma. Jonkun sohvalla nekin ihan varmasti päivällä nukkuvat, mutta koska kissa on yöeläin ja aktiivisimmillaan öisin, laiskat, paskat omistajat laittavat naapurinsa kärsimään kissan yöaktiivisuudesta.
Järkyty sinä ihan rauhassa nyt tästä millaisia huonoja, itsekkäitä ihmisiä voi kaupungeissa olla olemassa.
aloittajalle.
Miten niin kiusaa koiraasi, kun ensin sanot että käyttäytyvät kuin vanhat kaverit ja koirasi katseli kaipaavasti tielle. Koirat ovat siis ystävystyneet, joten anna ystävyyden jatkua, tosin, selvitä koiran kotipaikka, ei se varmaan kovin kaukaa ole, ja juttele omistajan kanssa. Ties vaikka itsekin saisit ystävän. Koirasi on ulkokoira eli yksinöinen ja kaipaa seuraa. Älä riistä koiraltasi sen ainutta kaveria!
moikka,,missä päin ???
Ihmiset on maailman suurin riesa..