Onko joissain maissa suositeltavaa tai pakollista olla rokotus B-hepatiittia vastaan??
Tarvitsen Afrikan matkalle a-hepatiitti rokotteen eli havrixin. Nyt mietityttää kannattaisko sittenkin ottaa tvinrix jossa on suoja myös b-hepatiittia vastaan?? Ihan siis tulevaisuuden varalle vaikka en sitä nyt tarvitsekaan.
A-hepatiitti leviää ruoan ja juoman välityksellä ja b-hepatiitti sukupuoliyhteyden ja likaisten neulojen/veren välityksellä ( eritteiden?).
Sanokaapa mitä olette mieltä!
Tarvitsen Afrikan matkalle a-hepatiitti rokotteen eli havrixin. Nyt mietityttää kannattaisko sittenkin ottaa tvinrix jossa on suoja myös b-hepatiittia vastaan?? Ihan siis tulevaisuuden varalle vaikka en sitä nyt tarvitsekaan.
A-hepatiitti leviää ruoan ja juoman välityksellä ja b-hepatiitti sukupuoliyhteyden ja likaisten neulojen/veren välityksellä ( eritteiden?).
Sanokaapa mitä olette mieltä!
Vastaukset 21
Vanhimmat
katso KTL.Fi ja matkailijan rokotukset. Itse ehdottomasti ottaisin Twinrixin . Molemmista hyötyä!
B-hepatiitti leviää yleensä verikontaktissa. Sen voi saada esimerkiksi tapaturmassa tai jopa sairaalassa puutteellisen hygienian johdosta, tai vaikkapa verensiirrossa. Jos tiedät ettei sinulle tapahdu mitään Havrix riittää, mutta jos olet normaali kuolevainen, kannattaa ehdottomasti harkita Twinrixiä.
Minä otin Twinrixin.
Ja luin sieltä että tavallinen matkailija tarvitsee aniharvoin b-hepatiitti rokotetta!
Pitänee vielä miettiä... En siis ole menossa työskentelemään vaan ihan lomamatkalle.
B-hepatiitti rokotuksesta ei ole mitään haittaakaan, eikä se lisää otettavien pistosten määrää. Ainoa lisäkustannus tulee mahdollisesta rokotteiden hintaerosta, joten kannattaa tosiaan harkita kumman ottaa.
Twinrixissä joutuu pistään kolme kertaa.
(Havrixissa kahdesti) Täällä maksaa Twinrix 3x56 euroa. Kun taas Havrix on 2x45 euroa.
Ja kun kahdelle joutuu pistään niin hinta ero on reilusti yli sata euroa. Mut mietitään, mietitään!!! :)
mistä saat havrixin 45 eurolla? Itse ostin just aikuiselle ja lapselle kyseiset havrixit ja maksoin niistä lähemmäks 80 euroa. Lapsen on puolet hinnasta, eli toi aikuisen oli kuuden kympin luokkaa.
Voiko niissä olla niin kovia eroja?
Me otettiin siis noi havrixit. Kuulemma verensiirrossa ei edes toi twinrix auta... jos semmoisia miettii. A-hepatiittia vastaan kannattaa ottaa rokotus.
No terveyskeskuksesta sanottiin että havrix maksaa 44.64 euroa, pitää käydä itse ostamassa reseptin kanssa apteekista ja käydä tk:ssa pistättämässä ja pulittaa vielä 9 euroa pistämisestä. eli yli 50 e loppujen lopuksi maksaa.
no ei kai toi paha hinta oman terveyden suojaamiseksi ole. menee sitä rahaa paljon turhempaankin. eikä mitkään lääkevalmisteet ilmaisia ole.
Kysyhän terveydenhoitajalta reseptiä gammaglobuliini-rokotteesta. Suojaa muistaakseni kuukauden hepatiitilta ja vähän muiltakin pöpöiltä ja maksaa n. 10 euroo.
Havrix suojaa 20 vuodeksi, kun rokotus suoritetaan ohjelman mukaisesti (2 rokotusta ½ vuoden välein). Jo ensimmäinen piikki antaa immuniteetin, joka kattaa ainakin tuon puolen vuoden väliajan (muistaakseni pari-kolme vuotta).
Mietin itse gammaglobuliinin ja Havrixin välillä vuonna 2000. Nyt minulla on vielä 16 vuotta suojaa jäljellä...
Kävin rokotettavana Helsingin Auroran sairaalan rokotuspoliklinikalla; rokotteet jouduin noutamaan itse muutaman sadan metrin päässä sijaitsevasta apteekista. Olen sittemmin ollut jostain lukevinani, että tuon poliklinikan olemassaolon jatkuminen olisi ollut vaakalaudalla. Lieneekö mitään perää?
Samaa olen kuullut. No rokotteen voi käydä otattamassa lähimmän terveyskeskuksen hoitajalla. Ei tartte raahautua rokotuspolille.
Suomessahan kaikki luovutettu veri testataan mm. hepatiitin varalta eli Suomessa on varmasti minimaalinen riski saada mitään tautia verensiirron välityksellä jos sellainen tilanne tulee eteen.
Tuo hintaero saattaa johtua ihan vaikka jostain lääkärin/hoitajan ottamasta palkkiosta tms.
Gammaglobuliinia ei kyllä ihan 10 €:lla saa.. Ja se antaa suojan 2-4 kk:ksi, kun taas Havrix suojaa jopa 20 vuotta. Muutenkin gammaglobuliinin antama suoja ei ole yhtä hyvä kuin Havrixin antama.
Otin twinrixin, juuri sen vuoksi kun sen voi saada vaikka sairaalassa tai onnettumuudessa... Keltaisen kortin ja rokotteet sain yksityiseltä TA:lta. Riitti kun kävelin 5 min. matkan pistettäväksi. Twinrixin osuus on todella pieni, jos A maksaa noinkin paljon kuin jäljempnä kirjoitetaan.
JOs päädyn nyt havrixiin niin onko sellaista rokotetta olemassa mikä suojaa pelkältä b-hepatiitilta? Ajan takaa sitä että jos myöhemmin elämässä lähden pitemmälle matkalle/asumaan jonnekin niin voisin rokotuttaa itseni pelkää b-hepatiittia vastaan? A-hepatiitin suojahan minulla jo olisi...
Engerix
vastauksesi oli niin lyhyt ja ytimekäs että jäin miettimään...
Kauanko tuon rokotteen vaikutus kestää? MOntako kertaa pitää piikittää?
Sori lyhytsanaisuuteni...
Kesto muistaakseni vähintään 10 vuotta. Kolme pistosta. Toinen 1 kk ensimmäisestä ja kolmas 6 kk ensimmäisestä.
Nuo kestothan usein muuttuu (yleensä pitenee) sitä mukaa uusia tutkimustuloksia saadaan.
Mä tsekkaan vielä rokotustodistuksen ehtoolla himassa ja viestittelen uudelleen, jos jotakin on toisin kuin ylle raapustin.
Eli hinnaltaan tuo voi olla loppujen lopuksi kalliimpikin? Mutta kysehän on minulla siitä että en välttämättä haluaisi ihan turhaankaan pistää ylimääräistä kun niin lyhyelle matkalle ollaan menossa...sorry kaikille tää spekulointi! :) Ehkä alitajuisesti siirrän koko ajan pohtimalla sitä ensimmäistä rokotuskertaa kun kammottaa ajatus ´piikittämisestä!
Kiitos tuosta lisätiedosta. Hyvä tietää kaikki mahdolliset vaihtoehdot!
Ajattelin että en välitä hinnasta ja onpahan sitten parempi suoja ainakin sen 10 vuotta! Eipä tartte enää miettiä rokotuksia senkun reissaa vaan! :)
http://www.rokotus.fi