hämähäkki aloittelijalle

nimimerkki113

Tietäisikö kukaan hämähäkkilajia, joka pärjäisi suurin piirtein huoneenlämmössä, eikä tarvitsisi sumuttaa ihan joka päivä?
Jos vaikka olen joskus pari päivää pois, niin hämähäkki ei kuole ilman hoitoa.
Paljonko kasvattajat yleensä pyytävät eläimestä? Eläinkaupassa kun täytyisi olla valmis maksamaan lähes 100 euroa...Pärjäisikö hämähäkki faunaboksissa, vai karkaako se sieltä? Mitä muita tarvikkeita hämähäkki tarvitsee pitopaikan, juomakupin, pohjamateriaalin ja piilopaikkojen lisäksi?

6

3893

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarantuula

      Tarantuula

    • apostle1

      Hei,

      Tarantulat pärjäävät hyvin huoneenlämmössä - etenkin kesäisin.
      Talven kylmyyttä varten kannattaa hankkia joku lämmitys, mikäli asuntosi on kylmä.Toisaalta, ei tarantula hiukan viileämpäänkään lämpötilaan kuole, mutta sen aktiivisuustaso laskee.

      Monet tarantulalajit ovat hyviä aloittelijalle. Kannattaa miettiä, haluatko puussa elävän vai maassa kaivelevan lajin. Hyviä lajeja ovat mm. Brachypelma albopilosum, Grammostola rosea, Brachypelma smithi ja Avicularia versicolor.
      Nämä lajit ovat hyvin yleisiä ja niistä saa paljon tietoa netistä, kun vain hakee. Oma suosikkini on Brachypelma albiceps. Todella kiltti ja kaunis. Näyttää kahdeksanjalkaiselta omenapiiraalta.

      Hämähäkki on yksi helppohoitoisimmista lemmikeistä. Ei kuole hoidonpuutteeseen, vaikka lähtisit pidemmällekin lomalle. Kannattaa katsoa herppi.netin myynti-ilmoituksia. Saatat löytää kiinnostavan yksilön halvalla. Vauvahämyt ovat halvimpia, mutta myös haastavimpia hoitaa.

      Faunaboksi on todella hyvä. Jos on kunnon lukitus, niin ei karkaa. Monet ovat kyllä kovia yrittämään. Juomakupin, pohjamateriaalin ja piilopaikan lisäksi tarvitset lämpö- ja kosteusmittarit ja juuri ehkä sen lämmityksen talveksi. Älä osta lämpömattoa; se on huono hämähäkille. Tietysti tarvitset myös otolliset olot ruokahyönteisille. Niitä joudut hoitamaan useammin, kuin hämyäsi.;)
      Minullakin torakat ovat niin ahkeria sotkemaan ja syömään, että tuntuu, kuin ne olisivat minun lemmikkejäni. :D Ainiin, ja ruokintapinsetit tarvitset.

      Jos ostat puulajin, tarvitset sen puun, jos taas kaivelijan, niin tarvitset paksusti pohjamateriaalia!

      • taran_ a

        .. ja loppujen lopuksi kaivelija-laji kaivaa itselleen kolon pohjamateriaaliin ja kätkeytyy sinne. Näin esimerkiksi voi käydä mustasametin kanssa (Brachypelma vagans).. Aloittelijalle lienee yksi parhaista lajeista on Grammostola rosea, joka vaeltaa asumuksessaan, tekee joskus raivaustöitä, luo nahkansa maan pinnalla, eikä kaivaudu tai kudo itselleen pesää (kuten puuhämähäkit) josta sitä ei näe viikko, joskus kuukausitolkulla.


    • sairasta1

      herranjumala on sairasta pitää hämähäkkejä lemmikkeinä :'O tuo ei oo enäännormaalia.! hyi kamalaa

      • Garre

        mitä sairast siin on?


      • Anonyymi

        Piipaa sulle 🤣


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      90
      8326
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      42
      4728
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4391
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      45
      2595
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      98
      1478
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1296
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1246
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1152
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1150
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      167
      1090
    Aihe