Tietäisikö kukaan hämähäkkilajia, joka pärjäisi suurin piirtein huoneenlämmössä, eikä tarvitsisi sumuttaa ihan joka päivä?
Jos vaikka olen joskus pari päivää pois, niin hämähäkki ei kuole ilman hoitoa.
Paljonko kasvattajat yleensä pyytävät eläimestä? Eläinkaupassa kun täytyisi olla valmis maksamaan lähes 100 euroa...Pärjäisikö hämähäkki faunaboksissa, vai karkaako se sieltä? Mitä muita tarvikkeita hämähäkki tarvitsee pitopaikan, juomakupin, pohjamateriaalin ja piilopaikkojen lisäksi?
hämähäkki aloittelijalle
6
3792
Vastaukset
- tarantuula
Tarantuula
- apostle1
Hei,
Tarantulat pärjäävät hyvin huoneenlämmössä - etenkin kesäisin.
Talven kylmyyttä varten kannattaa hankkia joku lämmitys, mikäli asuntosi on kylmä.Toisaalta, ei tarantula hiukan viileämpäänkään lämpötilaan kuole, mutta sen aktiivisuustaso laskee.
Monet tarantulalajit ovat hyviä aloittelijalle. Kannattaa miettiä, haluatko puussa elävän vai maassa kaivelevan lajin. Hyviä lajeja ovat mm. Brachypelma albopilosum, Grammostola rosea, Brachypelma smithi ja Avicularia versicolor.
Nämä lajit ovat hyvin yleisiä ja niistä saa paljon tietoa netistä, kun vain hakee. Oma suosikkini on Brachypelma albiceps. Todella kiltti ja kaunis. Näyttää kahdeksanjalkaiselta omenapiiraalta.
Hämähäkki on yksi helppohoitoisimmista lemmikeistä. Ei kuole hoidonpuutteeseen, vaikka lähtisit pidemmällekin lomalle. Kannattaa katsoa herppi.netin myynti-ilmoituksia. Saatat löytää kiinnostavan yksilön halvalla. Vauvahämyt ovat halvimpia, mutta myös haastavimpia hoitaa.
Faunaboksi on todella hyvä. Jos on kunnon lukitus, niin ei karkaa. Monet ovat kyllä kovia yrittämään. Juomakupin, pohjamateriaalin ja piilopaikan lisäksi tarvitset lämpö- ja kosteusmittarit ja juuri ehkä sen lämmityksen talveksi. Älä osta lämpömattoa; se on huono hämähäkille. Tietysti tarvitset myös otolliset olot ruokahyönteisille. Niitä joudut hoitamaan useammin, kuin hämyäsi.;)
Minullakin torakat ovat niin ahkeria sotkemaan ja syömään, että tuntuu, kuin ne olisivat minun lemmikkejäni. :D Ainiin, ja ruokintapinsetit tarvitset.
Jos ostat puulajin, tarvitset sen puun, jos taas kaivelijan, niin tarvitset paksusti pohjamateriaalia!- taran_ a
.. ja loppujen lopuksi kaivelija-laji kaivaa itselleen kolon pohjamateriaaliin ja kätkeytyy sinne. Näin esimerkiksi voi käydä mustasametin kanssa (Brachypelma vagans).. Aloittelijalle lienee yksi parhaista lajeista on Grammostola rosea, joka vaeltaa asumuksessaan, tekee joskus raivaustöitä, luo nahkansa maan pinnalla, eikä kaivaudu tai kudo itselleen pesää (kuten puuhämähäkit) josta sitä ei näe viikko, joskus kuukausitolkulla.
- sairasta1
herranjumala on sairasta pitää hämähäkkejä lemmikkeinä :'O tuo ei oo enäännormaalia.! hyi kamalaa
- Garre
mitä sairast siin on?
- Anonyymi
Piipaa sulle 🤣
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?1125160Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1292816- 282517
- 2012255
PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w4422223- 1781677
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1161359Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.361182Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha72996Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?82940