Tietäisikö kukaan hämähäkkilajia, joka pärjäisi suurin piirtein huoneenlämmössä, eikä tarvitsisi sumuttaa ihan joka päivä?
Jos vaikka olen joskus pari päivää pois, niin hämähäkki ei kuole ilman hoitoa.
Paljonko kasvattajat yleensä pyytävät eläimestä? Eläinkaupassa kun täytyisi olla valmis maksamaan lähes 100 euroa...Pärjäisikö hämähäkki faunaboksissa, vai karkaako se sieltä? Mitä muita tarvikkeita hämähäkki tarvitsee pitopaikan, juomakupin, pohjamateriaalin ja piilopaikkojen lisäksi?
hämähäkki aloittelijalle
6
3868
Vastaukset
- tarantuula
Tarantuula
- apostle1
Hei,
Tarantulat pärjäävät hyvin huoneenlämmössä - etenkin kesäisin.
Talven kylmyyttä varten kannattaa hankkia joku lämmitys, mikäli asuntosi on kylmä.Toisaalta, ei tarantula hiukan viileämpäänkään lämpötilaan kuole, mutta sen aktiivisuustaso laskee.
Monet tarantulalajit ovat hyviä aloittelijalle. Kannattaa miettiä, haluatko puussa elävän vai maassa kaivelevan lajin. Hyviä lajeja ovat mm. Brachypelma albopilosum, Grammostola rosea, Brachypelma smithi ja Avicularia versicolor.
Nämä lajit ovat hyvin yleisiä ja niistä saa paljon tietoa netistä, kun vain hakee. Oma suosikkini on Brachypelma albiceps. Todella kiltti ja kaunis. Näyttää kahdeksanjalkaiselta omenapiiraalta.
Hämähäkki on yksi helppohoitoisimmista lemmikeistä. Ei kuole hoidonpuutteeseen, vaikka lähtisit pidemmällekin lomalle. Kannattaa katsoa herppi.netin myynti-ilmoituksia. Saatat löytää kiinnostavan yksilön halvalla. Vauvahämyt ovat halvimpia, mutta myös haastavimpia hoitaa.
Faunaboksi on todella hyvä. Jos on kunnon lukitus, niin ei karkaa. Monet ovat kyllä kovia yrittämään. Juomakupin, pohjamateriaalin ja piilopaikan lisäksi tarvitset lämpö- ja kosteusmittarit ja juuri ehkä sen lämmityksen talveksi. Älä osta lämpömattoa; se on huono hämähäkille. Tietysti tarvitset myös otolliset olot ruokahyönteisille. Niitä joudut hoitamaan useammin, kuin hämyäsi.;)
Minullakin torakat ovat niin ahkeria sotkemaan ja syömään, että tuntuu, kuin ne olisivat minun lemmikkejäni. :D Ainiin, ja ruokintapinsetit tarvitset.
Jos ostat puulajin, tarvitset sen puun, jos taas kaivelijan, niin tarvitset paksusti pohjamateriaalia!- taran_ a
.. ja loppujen lopuksi kaivelija-laji kaivaa itselleen kolon pohjamateriaaliin ja kätkeytyy sinne. Näin esimerkiksi voi käydä mustasametin kanssa (Brachypelma vagans).. Aloittelijalle lienee yksi parhaista lajeista on Grammostola rosea, joka vaeltaa asumuksessaan, tekee joskus raivaustöitä, luo nahkansa maan pinnalla, eikä kaivaudu tai kudo itselleen pesää (kuten puuhämähäkit) josta sitä ei näe viikko, joskus kuukausitolkulla.
- sairasta1
herranjumala on sairasta pitää hämähäkkejä lemmikkeinä :'O tuo ei oo enäännormaalia.! hyi kamalaa
- Garre
mitä sairast siin on?
- Anonyymi
Piipaa sulle 🤣
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 573803
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.463187Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1532959Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,442850SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.752426Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s621931Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a241915Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1281796- 891239
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai681190