hämähäkki aloittelijalle

nimimerkki113

Tietäisikö kukaan hämähäkkilajia, joka pärjäisi suurin piirtein huoneenlämmössä, eikä tarvitsisi sumuttaa ihan joka päivä?
Jos vaikka olen joskus pari päivää pois, niin hämähäkki ei kuole ilman hoitoa.
Paljonko kasvattajat yleensä pyytävät eläimestä? Eläinkaupassa kun täytyisi olla valmis maksamaan lähes 100 euroa...Pärjäisikö hämähäkki faunaboksissa, vai karkaako se sieltä? Mitä muita tarvikkeita hämähäkki tarvitsee pitopaikan, juomakupin, pohjamateriaalin ja piilopaikkojen lisäksi?

6

3941

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarantuula

      Tarantuula

    • apostle1

      Hei,

      Tarantulat pärjäävät hyvin huoneenlämmössä - etenkin kesäisin.
      Talven kylmyyttä varten kannattaa hankkia joku lämmitys, mikäli asuntosi on kylmä.Toisaalta, ei tarantula hiukan viileämpäänkään lämpötilaan kuole, mutta sen aktiivisuustaso laskee.

      Monet tarantulalajit ovat hyviä aloittelijalle. Kannattaa miettiä, haluatko puussa elävän vai maassa kaivelevan lajin. Hyviä lajeja ovat mm. Brachypelma albopilosum, Grammostola rosea, Brachypelma smithi ja Avicularia versicolor.
      Nämä lajit ovat hyvin yleisiä ja niistä saa paljon tietoa netistä, kun vain hakee. Oma suosikkini on Brachypelma albiceps. Todella kiltti ja kaunis. Näyttää kahdeksanjalkaiselta omenapiiraalta.

      Hämähäkki on yksi helppohoitoisimmista lemmikeistä. Ei kuole hoidonpuutteeseen, vaikka lähtisit pidemmällekin lomalle. Kannattaa katsoa herppi.netin myynti-ilmoituksia. Saatat löytää kiinnostavan yksilön halvalla. Vauvahämyt ovat halvimpia, mutta myös haastavimpia hoitaa.

      Faunaboksi on todella hyvä. Jos on kunnon lukitus, niin ei karkaa. Monet ovat kyllä kovia yrittämään. Juomakupin, pohjamateriaalin ja piilopaikan lisäksi tarvitset lämpö- ja kosteusmittarit ja juuri ehkä sen lämmityksen talveksi. Älä osta lämpömattoa; se on huono hämähäkille. Tietysti tarvitset myös otolliset olot ruokahyönteisille. Niitä joudut hoitamaan useammin, kuin hämyäsi.;)
      Minullakin torakat ovat niin ahkeria sotkemaan ja syömään, että tuntuu, kuin ne olisivat minun lemmikkejäni. :D Ainiin, ja ruokintapinsetit tarvitset.

      Jos ostat puulajin, tarvitset sen puun, jos taas kaivelijan, niin tarvitset paksusti pohjamateriaalia!

      • taran_ a

        .. ja loppujen lopuksi kaivelija-laji kaivaa itselleen kolon pohjamateriaaliin ja kätkeytyy sinne. Näin esimerkiksi voi käydä mustasametin kanssa (Brachypelma vagans).. Aloittelijalle lienee yksi parhaista lajeista on Grammostola rosea, joka vaeltaa asumuksessaan, tekee joskus raivaustöitä, luo nahkansa maan pinnalla, eikä kaivaudu tai kudo itselleen pesää (kuten puuhämähäkit) josta sitä ei näe viikko, joskus kuukausitolkulla.


    • sairasta1

      herranjumala on sairasta pitää hämähäkkejä lemmikkeinä :'O tuo ei oo enäännormaalia.! hyi kamalaa

      • Garre

        mitä sairast siin on?


      • Anonyymi

        Piipaa sulle 🤣


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      195
      6626
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      106
      5513
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      284
      3544
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      127
      3493
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      116
      2512
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2170
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1976
    8. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      54
      1957
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1793
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      104
      1498
    Aihe