Mitkä on kiinnostavimpia ja parhaimpia taiteellisia ideoita nyt?

Mitkä on kiinnostavimpia ja parhaimpia taiteellisia ideoita nyt tänään? Ja miksi?

A. Taide uskontona, spektaakkelina
- Anish Kapoor (http://anishkapoor.com), Damien Hirst (http://www.damienhirst.com).

B. Irtonaiset poliittiset ja filosofiset siteeraukset kuvataiteessa
- Thomas Hirschhorn, Jonathan Meese (http://www.jonathanmeese.com).

C. Poptaide ja kulutustavara taiteena
- Jeff Koons (http://www.jeffkoons.com), Andy Warhol, INSA (http://www.insaland.com).

D. Ekspressionismi
- Jean-Michel Basquiat, Jonathan Meese.

E. Joku muu.

7

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • H. Surrealismi
      - Salvador Dalí, Marcel Duchamp.

    • prokuraattori

      K. Jälkistruktruralismi / postmodernismi
      - Kaikki nykyään toimivat taiteilijat. Kaikki käy, kaikesta saa lainata, kaikkea saa käyttää. Ironia on tärkeintä ja feministinen diskurssi.

      • Tämä pätee melkein kaikkeen Kiasma taiteeseen, mutta se mistä maailmalla maksetaan rahaa ja vouhkataan on eri taidetta, miksi?

        Cindy Sherman ja Tracey Emin poikkeuksena mutta nekin eroaa Kiasman kuivemman taiteen suuntauksista. Tietenkin se taide mistä vouhkataan eniten maailmalla on liian kallista Kiasmalle.


    • Kaikissa noissa on..

      ...omat- vahvat puolensa. Peesaan hiukan prokuraattoria tossa; "kaikkea saa käyttää"- ja varioida omissa ideoissaan.
      Kunhan vältellään noita sanahirviöitä "vertailla" ja "parempi"- kun on kysymys sentään taiteesta. Kannattaa vain muistaa että jotkut pitävät ja jotkut eivät pidä. Niistä ei kannata edes yrittää suodattaa mitään yleispätevää. Taide on taidetta.

      • suositumpi ja arvostetumpi - tämä kaikki on tietenkin populismia, markkinoita ja brändejä ja asiantuntija- ja instituutiovaltaa. Mutta on SE yleispätevää mikä löytyy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      260
      9077
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      312
      6299
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      66
      1380
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1311
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1111
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      79
      1005
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      61
      889
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      788
    9. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      311
      708
    10. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      696
    Aihe