sopiva koirarotu (papillon)

18+6

Olen hankinnut koiran hankkimista rivitalokaksioon jossa pieni terassi/piha, hyvät lenkkeilymaastot, taajama alueella asustelen, kaupungin laidalla. Työpäivän ajan koiran pitäisi jaksaa olla yksin, joten semmoinen rotu joka aikuisena jaksaa pidätellä pissaa 8h työpäivän ajan. Itselläni ei ole lapsia eikä koiria, mutta koiran olisi siedettävä lapsia ja kestettävä lapsien ääniä, sillä lapsia asuu naapurustossa.
Ihanne rotuni olisi cavalier, mutta niillä on niin paljon sairauksia, että en uskalla cavalieria ottaa, toki muutkin koirat voivat sairastella, tuo cavalierien syringomyalgia vaikuttaa vain melko pahalta sairaudelta, en halua, että koira kärsii pajon.
Koiran pitäisi jaksaa lenkkeillä melko reippaita 5-8 km lenkkejä. Ammulla veisin koiran 20-30min lenkille, työpäivän jälkeen sitten pidempi lenkki ja pieni iltalenkki, tai vaihtoehtoisesti vaikka 5km päivällä ja toinen 5km illalla. Haluaisin kuitenkin, että koira jaksaisi esim. reippaan 7-8km lenkin, niinä päivinä voisi sitten muut lenkit olla lyhyempiä. Kesällä on mahdollisuus käyttää koiraa uimassa. Koirapuistossa haluaisin käydä välillä, joten koira ei saisi olla aggressiivinen muille koirille. Koirapuisto on niin kaukana, että sinne olisi mentävä autolla. Pienikokoinen koira olisi varmaan helpompi ottaa mukaan autoon, autoni ei myöskään ole kovin iso, eli sinne ei iso koira välttämättä mahdu, vaikka isoista koirista pidänkin.
Arvostan koirassa sitä, että koira on miellyttämisen haluinen ja helppo kouluttaa. En halua trimmattavaa rotua, jonka turkissa on paljon töitä. Ihanne olisi, että koiran turkki tarvitsisi harjausta 1-2 kertaa/vko ja pesu silloin kun on likainen tai 1-2 kertaa vuodessa.
Mikä olisi sopiva rotu? Voisiko papillon sopia noihin kriteereihin?
Jos jollain on kokemuksia papilloneista niin olisi kiva kuulla, että jaksaako papillon reippaita yli 5km lenkkejä. Ja jaksavatko olla työpäivän yksin kotona, ja oppivatko sisäsiisteiksi kuinka nopeasti, ja kuinka pitkään jaksavat pissaa pidätellä?
Saa ehdotella muitakin rotuja, kuin papillonia.

4

634

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koirakolmikko+emu

      Itselläni on nykyisin kolme "yöperhosta" eli phalenea, joka on alkuperäinen perhoskoira, ainakin rodusta saamieni historiikki tietojen mukaan.Aiemin oli yksi 15 v ystävänäni yksikseen.Nykyiset olleet 9 v.
      Perhoset (papillon ja phalene) ovat vilkkaita,iloisia ja liikkuvia koiria. Ainakin sopii kuvailemiisi lenkki suunnitelmiin.Perhosille sopii lyhyehkökin lenkki, mutta kyllä ne jaksavat lenkkeillä, ainakin oman kokemukseni mukaan sen mitä nyt keskiverto ihminenkin.Samanverran kuin isommatkin koirat.Toivottavaa olisikin ainakin kerran päivässä kuitenkin puolta tuntia pitempi lenkki.Rotu on nykyroduksi terveimmästä päästä.Silmät ja polvet ovat perhosen heikkoimmat kohdat, mutta hyvältä kasvattajalta hankittu pentu tuo harvemmin isoja ikäviä yllätyksiä.

      Uinti -intoisia ei ainakaan meidän porukka ole, mutta saattaa johtua uinti mahdollisuuksien vähäisyydestäkin. Eivät ole tottuneet uimaan. Kokemukseni mukaan ainakin osa perhosista on melkoisia hienohelmoja.Eli eivät kastele varpaitaan intomielin.

      Agressiivisuuteen perhonen ei ole kovin taipuvainen,tarkka pirtti-/pihavahti kuitenkin.Ilmoittaa haukkumalla lähistöllä liikkuvista.Koiran kasvatus ja hoito vaikuttavat mielestäni enemmän siihen tuleeko perhosesta agressiivinen.Sopeutuu helposti lapsiin kun tottuu niihin,mutta pienenä koirana on vaara,että lapset voivat hoksaamattaan satuttaa koiraa ja sillon se saattaa puolustaa itseään jopa puraisemalla.On tärkeää opettaa lapsille myös,ettei koira ole lelu,vaikka siltä näyttäisikin.Mutta hyvän kaverin siitä kyllä saa kaikkiin harrastuksiinsa.Vierailijoihin suhtautuu usein uteliaasti ja ystävällisesti.

      Perhonen on hyvä oppimaan,niin hyvässä kuin pahassakin.Ja jos voi sanoa koirasta,niillä on mielikuvitusta keksiä itsekin asioita.Hauska koira.Ihmisen tehtävä on kertoa mikä idea on hyvä ja mitä ei ehkä ole viisasta tehdä toiste.Ne ovat myös herkkiä tajuamaan koska tekevät väärin.Eivät useinkaan tarvitse kuin pienen äänen muutoksen ihmiseltä, kun huomaavat tehneensä ihmisen mielestä väärin.Omistani voin sanoa,että ovat syntymäfiksuja kasvatuksestaan huolimatta.

      Perhonen on näppärän kokoinen ja toimii mielellään ihmisen tahdon mukaan, ilmaisee kyllä omankin mielipiteensä, mutta antaa helposti periksi, varsinkin jos uskoo,että saatat olla oikeassa.
      Trimmausta ei tarvita juurikaan,ellet halua.Harjaus 1-2 kertaa viikossa riittää ja pesu tarvitessa.Näyttelykoiria puunataan sitten enemmänkin.

      Pennulta vie aikansa oppia sisäsiistiksi, sanovat että tyttöpennulta voi mennä hiukan kauemmin.Aika on suhteessa opetukseen.Kesällä on aika helppo opettaa hoitamaan asiat ulos nopeastikin.Aikuinen koira jaksaa odotella ulospääsyä työpäivän, mutta olisi hyvä,ettei koira olisi paljon yli 6 h odottelemassa ulospääsyä.Rodusta riippumatta.
      Tässä tietoni tästä rodusta,mutta tutustumalla eri rotuihin netissä tai kirjoista,löydät varmasti mieleisesi rodun.Selkeät kriteerit Sinulla ainakin on selvillä,se on hyvä lähtökohta.
      Antoisia hetkiä valitsemasi karvakaverin kanssa.Kannattaa harkita myös mahdollisuutta ottaa kaksi kaverusta.Aika kuluu heillä mukavammin,odotellessa emäntää kotiin.

    • Päiväperhonen

      Olen samaa mieltä kuin edellinen kirjoittaja. Ne jaksavat kyllä lenkkeillä. itsellänikin on niitä ja olen todella tyytyväinen. Sopisi sulle todella hyvin :)

    • neville1

      perhonen on kyllä hyvä rotu :) itsellä perhonen oli välillä sisällä 10h kun ei suostunut sateella menemään pihalle ja jos kantoi pihalle niin äkkiä sisälle :D ei tosiaan ole aggressiivisia, ainakaan kohtaamani. ihania seurapalleroita, joiden kanssa voi harrastaa paljon ja pitkiä lenkkejä!

      suosittelen :)

    • lilith_89

      Omakin papillonini sopii noihin sinun luettelemiisi ominaisuuksiin :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      206
      4235
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      186
      2229
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      61
      1410
    4. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      96
      1151
    5. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      122
      1039
    6. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      70
      985
    7. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      94
      960
    8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      127
      931
    9. Bim bom ovikello soi!!

      Mitä tekisit jos kaivattusi ilmestyisi ovesi taakse?
      Ikävä
      102
      897
    10. Kuvaile kaivattuasi

      kolmella adjektiivilla ja kolmella emojilla. Pidetään ketju asiallisena kiitos. 😁
      Ikävä
      54
      845
    Aihe