Debian 7 asennusohjelma sanoo:
The missing firmware files are: rtl_nic/rtl8168e-3.fw
googletamalla tuloksia löytyy mutta imuroitavaa tiedostoa ei.
mistähän se saisi, mieluiten valmiina binaarina
rtl_nic/rtl8168e-3.fw
10
410
Vastaukset
- seppäs
Vissiin:
firmware-realtek
http://packages.debian.org/wheezy/firmware-realtek
non-free varastosta
PS. Jos se asentuu ethernetillä, niin sen jälkeen lisäämällä non-free pakettivaraston, sen voi asentaa sieltä ja wlan pitäisi toimia sen jälkeen.
Siis luulisin... - updatedb
Eikähän tuo lyödy useimmista jakeluista.
locate rtl_nic/rtl8168e-3.fw
/usr/lib/firmware/rtl_nic/rtl8168e-3.fw
Eli kuten yllä jo todettiin firmware-paketti kehiin. - dsfgh
Enpä ole onnistunut vieläkään saamaan langatonta verkkoa pelaamaan.
Kyseessä on siis Debian 7.0.0 ja HP 655.
Jos kerran Debian tietää ilman nettiyhteyttä mitä firmware tiedostoja siihen kaivataan niin miksei niitä ole laitettu asennuslevylle mukaan?
Onko Realtek kieltänyt vai onko Debianin tekijät kieltäytyneet "uskonnollisista" syistä laittamasta suljettuun lähdekoodiin perustuvia binaareja jakelun mukaan?- jotain...
Klikkaa sitä yhteyskuvaketta sieltä ylhäältä, vaikka se näyttäisi ruksia (voi näyttää ethernettiä) ja laita wlan käyttöön.
- jotain...
jotain... kirjoitti:
Klikkaa sitä yhteyskuvaketta sieltä ylhäältä, vaikka se näyttäisi ruksia (voi näyttää ethernettiä) ja laita wlan käyttöön.
HP 655 voi tarvita wlaniin firmware-atheros, kannattaisiko kokeilla asentaa se.
- jotain...
netinstall levyn voi saada myös non-free versiona, jos asennusvaiheessa on firmware-ongelmia:
http://ftp.jaist.ac.jp/pub/Linux/debian-cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/7.0.0/multi-arch/iso-cd/ - wtf3
jotain... kirjoitti:
netinstall levyn voi saada myös non-free versiona, jos asennusvaiheessa on firmware-ongelmia:
http://ftp.jaist.ac.jp/pub/Linux/debian-cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/7.0.0/multi-arch/iso-cd/Miksi juuri japanista?
- jotain...
wtf3 kirjoitti:
Miksi juuri japanista?
Linkki sattui vaan silmään Distrowatch:in kommentointipalstalta, siellä puhutaan paljon Debian 7:stä, kommentoija on muuten Serbiasta.
- jotain...
jotain... kirjoitti:
Linkki sattui vaan silmään Distrowatch:in kommentointipalstalta, siellä puhutaan paljon Debian 7:stä, kommentoija on muuten Serbiasta.
1 15 antoikin jo hyvän linkin ylempänä:
http://wiki.debian.org/Firmware#Firmware_during_the_installation
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1391832
- 961610
Martina uinnin jälkeen sijalla 436! Tästä tuli riemun päivä!
Martina painaa menemään sitkeästi kuin sissi! Rambolla ja Martinalla on molemmilla hidas aamu 🤣1041341Haha, nyt vähän naurattaa:)
Kun täällä on kovasti ollut aloituksia niistä M syömistä, niin nyt on M ja Mimmin stooreissa hirveä valkopyykkipäivä terveellisestä ruoasta.. 😂 Miksi1211285- 591277
luomua olla pitää
sitä sinä olet :) ei "tahroja" ihossa ei turhaa meikkiä eikä feikkiä. just siitä tykkään, olet se kaunis oma itsesi :) äläkä nyt sano että et ole kaun1271150- 38916
Sofian dj-deitti
No nyt on päässy hyvään seuraan, joko päästään romanssin makuun? :)39903Martina neljäs sija
Eiköhän kaikki onnitella upeasta suorituksesta ,omassa sarjassa neljäs sija 💯hienoa Martina 🇫🇮👌💯103886Tuleeko mielipiteestä rikos?
Sananvapaus kyseenalaistetaan? Tuleeko sodan toisen osapuolen puolustusmielipide rikolliseksi toiminnaksi? Tai vastaavasti sodan osapuolen tekojen syy462886