Pehmeet vai kovat lelut?

lapsesta asti.....

Leikki-ikän saavuttanut lapsi oppii käsillänsä tarttumaan paremmin ja paremmin eri esineisiin.

Jos lapsi leikkii vain pehmoleluilla, tuleeko heistä isona "peukalo keskellä kämmentä" tyyppi, useimmiten naiset.

Ja vastaavasti lapset jotka leikki-iän saavuttuaan opettelevat käsien käyttöä kovilla leikkikaluilla, ovat aikuisiällä käsistänsä parempia, kuten lähes kaikki miehet.

Kun tyttölapset leikkivät usein nukeilla ja nallella on vanhemmiten käden motoriikka epäkelpo työkaluille.

2

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Stereotypioita

      Hmm, provohan tämä on, mutta vastaan silti.

      Kyllähän se menee selvästi niin päin, että naiset ovat taitavampia käsistään ja heillä hienomotoriikka toimii paremmin kuin miehillä ja myös silmän ja käden yhteistyö pelaa yhteen paremmin.

      Miehet ovat kömpelöitä ja heillä on se peukalo keskellä kämmentä. Vrt piirustus, neulominen, virkkaaminen ja naisilla on poikkeuksetta myös parempi käsiala kuin miehillä. Miehet ovat kovia rassaamaan koneita ja purkavat mm. teini-iässä moponsa sen tuhannen palasiksi, saamatta sitä enää koskaan takaisin kasaan.

      Kun meillä hajoaa jokin elektroninen laite, minä naisena korjaan sen, sillä jos mieheni purkaa laitteen osiin hänelle jää iso kasa ruuveja ja prikkoja "ylimääräiseksi". :)
      Yleensä laite lentää seinään, ennenkuin se on lähelläkään uudelleen kasassa.

      Pikkutytöillä on jo 3-vuotiaana pirun pikkuruisia leluja, joilla he näppärästi leikkivät (nukke kodit, polly pocketit yms.), kun taas pojille lykätään kouraan se auto, jolla päristellä.

      Miehet pärjäävät paremmin voiman käytössä, joten työkalut jotka vaativat voimaa ovat miehille käteen istuvampia. Naisille sopii kaikki tarkkuutta vaativat työkalut.

      Naiset ovat myös huomattavasti miehiä älykkäämpi, koska heiltä puuttuu voimaa, heidän pitää pärjätä aivoillaan.

    • jesswasa

      No sinä sen keksit! Hienoa! Avaisitko vielä hieman käsitettä "peukalo keskellä kämmentä"-tyyppi ja tyyppi, joka on käsistänsä parempi? Millä mittarilla tätä katsotaan tässä tutkimuksessasi, että kumpaa lajia sitä on?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      233
      4159
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2624
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      39
      2369
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      115
      1416
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1087
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      953
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      936
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe