Pehmeet vai kovat lelut?

lapsesta asti.....

Leikki-ikän saavuttanut lapsi oppii käsillänsä tarttumaan paremmin ja paremmin eri esineisiin.

Jos lapsi leikkii vain pehmoleluilla, tuleeko heistä isona "peukalo keskellä kämmentä" tyyppi, useimmiten naiset.

Ja vastaavasti lapset jotka leikki-iän saavuttuaan opettelevat käsien käyttöä kovilla leikkikaluilla, ovat aikuisiällä käsistänsä parempia, kuten lähes kaikki miehet.

Kun tyttölapset leikkivät usein nukeilla ja nallella on vanhemmiten käden motoriikka epäkelpo työkaluille.

2

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Stereotypioita

      Hmm, provohan tämä on, mutta vastaan silti.

      Kyllähän se menee selvästi niin päin, että naiset ovat taitavampia käsistään ja heillä hienomotoriikka toimii paremmin kuin miehillä ja myös silmän ja käden yhteistyö pelaa yhteen paremmin.

      Miehet ovat kömpelöitä ja heillä on se peukalo keskellä kämmentä. Vrt piirustus, neulominen, virkkaaminen ja naisilla on poikkeuksetta myös parempi käsiala kuin miehillä. Miehet ovat kovia rassaamaan koneita ja purkavat mm. teini-iässä moponsa sen tuhannen palasiksi, saamatta sitä enää koskaan takaisin kasaan.

      Kun meillä hajoaa jokin elektroninen laite, minä naisena korjaan sen, sillä jos mieheni purkaa laitteen osiin hänelle jää iso kasa ruuveja ja prikkoja "ylimääräiseksi". :)
      Yleensä laite lentää seinään, ennenkuin se on lähelläkään uudelleen kasassa.

      Pikkutytöillä on jo 3-vuotiaana pirun pikkuruisia leluja, joilla he näppärästi leikkivät (nukke kodit, polly pocketit yms.), kun taas pojille lykätään kouraan se auto, jolla päristellä.

      Miehet pärjäävät paremmin voiman käytössä, joten työkalut jotka vaativat voimaa ovat miehille käteen istuvampia. Naisille sopii kaikki tarkkuutta vaativat työkalut.

      Naiset ovat myös huomattavasti miehiä älykkäämpi, koska heiltä puuttuu voimaa, heidän pitää pärjätä aivoillaan.

    • jesswasa

      No sinä sen keksit! Hienoa! Avaisitko vielä hieman käsitettä "peukalo keskellä kämmentä"-tyyppi ja tyyppi, joka on käsistänsä parempi? Millä mittarilla tätä katsotaan tässä tutkimuksessasi, että kumpaa lajia sitä on?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      33
      3004
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      43
      1511
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      19
      961
    4. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      32
      939
    5. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      22
      918
    6. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      56
      914
    7. Tuli vain mieleen

      että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -
      Ikävä
      37
      830
    8. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      36
      793
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      783
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      48
      699
    Aihe