Pehmeet vai kovat lelut?

lapsesta asti.....

Leikki-ikän saavuttanut lapsi oppii käsillänsä tarttumaan paremmin ja paremmin eri esineisiin.

Jos lapsi leikkii vain pehmoleluilla, tuleeko heistä isona "peukalo keskellä kämmentä" tyyppi, useimmiten naiset.

Ja vastaavasti lapset jotka leikki-iän saavuttuaan opettelevat käsien käyttöä kovilla leikkikaluilla, ovat aikuisiällä käsistänsä parempia, kuten lähes kaikki miehet.

Kun tyttölapset leikkivät usein nukeilla ja nallella on vanhemmiten käden motoriikka epäkelpo työkaluille.

2

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Stereotypioita

      Hmm, provohan tämä on, mutta vastaan silti.

      Kyllähän se menee selvästi niin päin, että naiset ovat taitavampia käsistään ja heillä hienomotoriikka toimii paremmin kuin miehillä ja myös silmän ja käden yhteistyö pelaa yhteen paremmin.

      Miehet ovat kömpelöitä ja heillä on se peukalo keskellä kämmentä. Vrt piirustus, neulominen, virkkaaminen ja naisilla on poikkeuksetta myös parempi käsiala kuin miehillä. Miehet ovat kovia rassaamaan koneita ja purkavat mm. teini-iässä moponsa sen tuhannen palasiksi, saamatta sitä enää koskaan takaisin kasaan.

      Kun meillä hajoaa jokin elektroninen laite, minä naisena korjaan sen, sillä jos mieheni purkaa laitteen osiin hänelle jää iso kasa ruuveja ja prikkoja "ylimääräiseksi". :)
      Yleensä laite lentää seinään, ennenkuin se on lähelläkään uudelleen kasassa.

      Pikkutytöillä on jo 3-vuotiaana pirun pikkuruisia leluja, joilla he näppärästi leikkivät (nukke kodit, polly pocketit yms.), kun taas pojille lykätään kouraan se auto, jolla päristellä.

      Miehet pärjäävät paremmin voiman käytössä, joten työkalut jotka vaativat voimaa ovat miehille käteen istuvampia. Naisille sopii kaikki tarkkuutta vaativat työkalut.

      Naiset ovat myös huomattavasti miehiä älykkäämpi, koska heiltä puuttuu voimaa, heidän pitää pärjätä aivoillaan.

    • jesswasa

      No sinä sen keksit! Hienoa! Avaisitko vielä hieman käsitettä "peukalo keskellä kämmentä"-tyyppi ja tyyppi, joka on käsistänsä parempi? Millä mittarilla tätä katsotaan tässä tutkimuksessasi, että kumpaa lajia sitä on?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      5054
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      2841
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1290
    4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      100
      1268
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1210
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1084
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      883
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      835
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      763
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      35
      732
    Aihe