Hirsimökki maalattu aikoinaan Vanhanajan tervamaalilla. mikä on hilseillyt suurimmalta osin pois hirren pinnasta, toisin paikoin tiukasti kiinni. Tarkoituksena on saada pois tervamaali hirrenpinnasta ja käsitellä uudestaan maalilla. Onko kellään antaa vinkkejä millä saisi tervamaalin pois ?mikä maali päälle?
Vastaukset 8
- Joku vaan
Tuollainen juttu Työkaluosastolta.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11367718 - Kosteushengittävyytt
älä katkaise!!
.........jatkuuHuom! Vesihöyry on kaasumaisessa muodossa oleva vesi, joka pystyy läpäisemään diffuusiosuojaamattoman(=kaasua läpäisevä) materiaalin:
- Diffuusiosuojaamaton vesieriste,
- Maali, Jne.
Kaasua läpäisevä pinta ei estä pinnan alla olevan materiaalin hidasta kostumista, mutta kaasua läpäisevä pinta estää pinnan alla olevan materiaalin kuivumisen!
- >>>>>>Kosteus pääsee esimerkiksi maalipinnan läpi vesihöyrynä(=kaasu), mutta kun vesihöyry tiivistyy vedeksi(=neste) maalikalvon alle, niin se ei pääsekään enää pois maalikalvon alta, koska maalikalvo läpäisee kaasua – mutta se ei läpäise nestettä. Tämän takia maalipinta lohkeilee ja irtoaa karkeastakin -puu, -betoni, -jne pinnasta! Jatkuu..........
..........jatkuu. Kosteus-hengittävä hirsitalo:
2.1. Onko rakenteiden kosteus-hengittävyys katkaistu maali-, muovi-, lastulevy-, kipsilevy-, yms-pinnoitteella?
- >>>>>>Jos on: Niin poista kosteus-hengittävyyden katkaiseva pinnoite kokonaan sekä ulkopuolelta, että sisäpuolelta. Poista kaikki kv-hometoksiinin tummuttama materiaali ja anna hirsien kuivaa kunnolla. Toteuta seinä “Rakenna hengittävä hirsitalo”-ohjeen mukaan.
Huomautus:
-Rakenna hirsitaloon mahdollisimman raskas katto jolla varmistetaan hirsien riittävä painuminen tiiviyden takaamiseksi ja halkeilun estämiseksi.
-Rakenna hirsitaloon pystykoolattu(50mmx50mm(=tuuletusrako)) ulkopintaverhous joka toimii tuulensuojana! Jatkuu........
http://pappasmurffi.nettisivu.org/kv-kosteusvauriot-mista-johtuu/ - klkn5
jollakin taas lääkkeet jääneet ottamatta
- minävaanentaas
oikea puumaali ei hilseile, akryyli ja jotkut lakat hilseilee mutta ne ei 'hengitä'.
maalinpoistosprayllä saa maalit pois.
anna kuohua ja pese painepesurilla.
älä posota suoraan sivusta, vaan yläviistosta.
anna kuivua viikko-pari.
toinen vaihtoehto on karkea laikkapyyhkäsy ja päälle vaan uutta öljyvinhaa.
homeenestoaineella.- Joku vaan
Minä juuri Vinhan ostossa kävin, ja maalikaupassa suosittelivat vesiVinhaa, koska se pysyy paremmin kiinni. Onhan tuosta itsellänikin hyät kokemukset.
- minävaanentaas
Joku vaan kirjoitti:
Minä juuri Vinhan ostossa kävin, ja maalikaupassa suosittelivat vesiVinhaa, koska se pysyy paremmin kiinni. Onhan tuosta itsellänikin hyät kokemukset.
vesivinhaa olemme käyttäneet, muttei se sovellu jos pohjassa öljyä/tervaa tms.
- Puhkujainen
soodapuhallus tai tärkkelyspuhallus (vehnä tai maissitärkkelysrouhe)
- rakrestart
Soodapuh.&hengittävä keitto- tai pellavaöljymaali
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091340
- 45911
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50736Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r131696- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.94485Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20480- 34467
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32458Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e92451- 5448
- 49447
- 51445
- 52403
- 42400