Katsoin kiinnostavan kisan suorana ja sen perään vielä kuninkuusluokka MotoGP jossa espanjalaiset kuskit ovat menestyneet hienosti. Belgialainen kanava, hyvät ja osaavat spiikkerit joista toisena entinen MotoGP kisaaja, eli kiinnostavaa teknistä ja ajamiseen liittyvää infoa.
Viimeksimainitussa kostean kelin renkaat alkoivat olla melkisen loppu kohti kisan loppua ja sen vuoksi meno oli melkoista nuorallatanssimista ja pyörät levottomasti lipsumassa jatkuvasti. Haastavaa hommaa.
Täytyy sanoa, että ovat kyllä melkoisia virtuooseja taiteillessaan todella korkeissa nopeuksissa renkaiden pidon, radan epätasaisuuksien, lian, pölyn ja / tai sateen muodostamissa olosuhteissa kahva kahvassa kiinni hiuksen hienoissa ohitustilanteissa.
Yhdellä espanajalaiskuskilla meni aika-ajoissa etupää alta korkan nopeuden mutkassa ilman, että itse tekin varsinaista ajovirhettä. Jarutuksessa mutkassa radan pinnan epätasaisuus sai pidon irtoamaan. Argh, en muista oliko hän kisassa ensimmäiseksi vai kolmanneksi lopulta tullut. Kakoseksi ajoi harjoituksissa kaatunut ja murtuneella jalan tibialla ajanut.
Nykyisellä kisojen kuvaustekniikalla kisat saadaan erityisen kiinnostaviksi ja näkee selkeästi miten prätkät viedään aivan limiitille ja / tai jopa hienokseltaan ylikin, ajetaan korkeissa nopeuksissa mutkiin / mutkissa slandissa jne. Hidastetut lähikuvat mm. ovat upeita katsottavia.
Eräskin kuski (englantilainen?) GP-luokassa suorastaan makaa pyörän kyljellä maaten ajaen mutkissa kyynärpää maassa. Näyttävän, komean ja tyylikkään näköistä. Kuin inkkarit ikään hevosiensa selässä taiteillen. Spiikkerin mukaan sillä tekniikalla saa pidettyä pyörän hieman pystymmässä mutkissa ja teroriassa ajaettu mutkat läpi hiskarvan verran nopeammin.
"Mika Kallion ajo kulki Le Mansin vaikealla radalla ja vaativassa säässä. Kallio oli noussut kymmenennestä lähtöruudusta toiseksi, kun punainen lippu heilahti ja päätti kilpailun kaksi kierrosta ennenaikaisesti vesisateen takia."
- http://www.mtv3.fi/urheilu/muutlajit/moottoriurheilu/uutiset.shtml/2013/05/1757887/mika-kallio-nousi-upeasti-toiseksi
Ps. Pitääpä katsella jos jonkin MP-lehden kylkiäisenä olisi kauden kooste DVD:llä.
Kallio nousi upeasti toiseksi
MotoGP2
0
111
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.733394Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91901Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241279- 1321111
- 1001033
- 60964
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil67956Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6915- 84899
- 34830