Joo eli oon hankkimassa marsun. Ihan ekaks aion hankkii vaan yhen vaik kaikki väittää et ei missään nimesä mutta en voi ottaa kahta.
Ja tahtoisin että kertoisitte niistä vielä paljonkin lisää! :)
Ja tahtoisin että kertoisitte niistä vielä paljonkin lisää! :)
Vastaukset 13
Vanhimmat
Jos et voi ottaa kahta, älä ota ollenkaan! Leikippä ajatusleikkiä, että asuisit itse marsusi kanssa tapaamatta koskaan enää yhtään ihmistä. Luulenpa, ettet kestäisi sitä.
Mä en voisi ikinä edes kuvitella hankkivani laumaeläintä yksin. Laumaeläimet viettää yleensä kaiken elinaikansa yhdessä. Ne nukkuu vierekkäin, syö yhdessä, pesee toisiaan, juoksee peräkanaa, juttelee, leikkii... Kaikkea mitä ihminen ei ikinä pysty tekemään niiden kanssa. Luulen, että haluat seuraavan viiden vuoden aikana nauttia muun muassa sellaisista ylellisyyksistä kuin koulussa/töissä/kaupassa käyminen. Yksin oleminen on marulle täysin luonnoton tilanne. Ja vaikka olisitkin en kanssa aina, ihminen ei silti voi ikinä korvata marsua.
Jos todella rakastat marsuja, älä älä ota sellaista huonoihin oloihin :(
Miksi otat vain yhden vaikka se laumaeläimenä kärsii siitä? Jos et voi ottaa kahta niin marsu ei ole sinulle oikea lemmikki. Jos eläimistä välität niin älä ota yksinäistä marsua.
Jaa mikset voi ottaa kahta kun kerran yhdenkin? Siihähän ne menisi molemmat samassa.
Siis mitä haluaisit tietää, mitään lemmikkiä ei koskaan pidä ottaa jos ei niistä mitään tiedä. Kehotan googlettamaan ja lukemaan eri sivustoja, joissa on kaikennäköstä marsuista, ne kuolee nopeesti jos ei hoida oikein.
Ja mulla on ollut marsuja ihan yksitellen aina yks kerrallaan, joten voi olla yks jos sen kanssa on myös paljon ettei se masennu.
Mutta minäpä kerron jotain marsuista.
Marsu on kasvisyöjä, joka ei voi itse tuottaa c-vitamiinia ja sen takia marsulle pitää antaa erikseen c-vitimiinia jota saa apteekista tai voi liottaa veteen, rakeina saa apteekista.
Marsulla ei koskaan saa antaa, mitään eläinperäisiä tuotteita, koska se on vain KASVISSYÖJÄ. Sipulia ja perunaa EI SAA ANTAA missään muodossa.
Marsu tarvitsee koko ajan heinää ja vettä sitä pitää olla saatavilla koko ajan.
Heinää marsu tarvitsee sen takia, että ruoansulataskanavat eivät toimi ilman sitä ja marsu kuolee hyvin nopeasti jos heinää ei ole, sitä voi laittaa todella paljon jotta marsu pääsee heinän alla kunnolla :)
Porkkanaa voi antaa marsulle aika paljon, mutta niin ettei sekyllästy siihen.
Lanttua voi antaa, jos se sitä suostuu syömään se on todella hyvä c-vitamiinin lähde.
Persiljaa ja tillia ja rucolaa voi antaa. kaupasta ostaa. Mutta varoen ja ei ekalla kerralla paljoa, ne pitää pestä tietenkin kaikki kunnolla.
puolikkaan kuorallisen persiljaa vaikka.
Omenaa voi silloin tällöin antaa ehkä kaksi kertaa viikossa ja vähän.
Kurkkua ja salaattia ja banaania ei kannata antaa kuin kerran viikossa ja ihan vähän, kurkku kuivattaa marsun munuaisia ja banaani ja salaatti tuo ilmaa ja turvottaa.
jos ulkoolt antaa jotain, niin matokuuri pitää antaa marsulle, joten itse en ulkoolta syötä mitään marsulle.
Kalkki ja suolakivi pitää olla häkissä.
Ja pesämökki semmonen puinen kiva. Jonne marsu pääsee piiloon tai voi katolle tulla katsomaan ympärille.
Marsun kynnet tulee leikata kerran viikossa. marsua ei saa pestä koskaan turhaan, koska muuten marsu ei itse pysty enään pesemään itseään.
Pelletit ovat myös semmoisia mitä marsulla on jonkun verran koko ajan.
Vapaana marsua vähintään tunti kaks päivässä
häkin siivous kerran viikossa.
No kiva romaani
Vähän surullista tulla neuvomaan muita hoito-ohjeita, jos ei ole ymmärtänyt lajitoverin tärkeyttä :( Oletko pitänyt koskaan marsulaumaa? Oletko nähnyt kun ne puuhailevat keskenään? Oletko hankkinut yksin eläneelle marsulle kaveria, ja nähnyt kuinka se ilahtuu jos saa kaverin edes viereiseen häkkiin?
Mulla ei henkilökohtaisesti ole kokemusta, mutta tiedän miten kavereiden kuoltua yksin jäänyt rotta masentui ja sekosi, ja ilahtui uusista poikasista. Vastaavia tarinoita kuulee myös marsunomistajilta, eikä mulla ole mitään syytä pitää marsun seurantarvetta yhtään sen olemassaolemattomampana.
Jos fakta on, että marsu elää luonnossa aina kaverin kanssa, miksi se pitäisi siltä kieltää? Pyritäänhän sille muutenkin luomaan kivat luonnonmukaiset olot: heinää (ei heinäpellettiä jossa samat ravintoaineet), elintilaa (kyllä se häkissäkin hengissä pysyy), virikkeitä (joista tosin lajitoveri olisi tärkein) jne.
"kurkku kuivattaa marsun munuaisia ja banaani ja salaatti tuo ilmaa ja turvottaa"
-Ei. Kurkku ja salaatti ei sisällä juuri mitään ravintoaineita, ja on siksi turhia. Lisäksi ne ovat kyllä diureettisia, eli käytännössä matkalla kannattaa antaa mieluummin jotain muuta vesipitoista kasvista kuin niitä, ja tarjota välillä juomapulloa ettei marsut saa nestehukkaa. Salaatti ei turvota, mutta esim kaali kyllä tekee kaasuja.
Banaani taas sisältää turhan paljon sokeria, ja se on siksi harvinaisempi herkku.
"Kalkki ja suolakivi pitää olla häkissä."
-itseasissa ei ole välttämättömiä. Hyvässä pelletissä on jo valmiiksi kaikki lisäravinteet, ja lisäksi heinässä on paljon kalkkia, ja sitä usein säilötään suolalla.
"marsua ei saa pestä koskaan turhaan, koska muuten marsu ei itse pysty enään pesemään itseään."
-Lol mitä? :D Marsua ei saa pestä turhaa, koska se pelkää sitä, ja se osaa kyllä yleensä pestä itsensä ihan itse. Rasvarauhasen ja urosten kakkakanjonin puhdistaminen taas on varsin tarpeellista, samoin jos marsu on sotkenut itsensä pahasti. Pesukykyyn peseminen ei vaikuta.
"jos ulkoolt antaa jotain, niin matokuuri pitää antaa marsulle, joten itse en ulkoolta syötä mitään marsulle."
-Madottaa ei välttämättä tarvi ilman oireita. Loisia voi kyllä tulla, muttei mitenkään välttämättä. Kesän lopuksi voi kyllä varmuuden vuoksi madottaa, kun ulkoa ei eää tule syötävää.
Ihan tiedoks vaan, jos marsua pesee turhaan, eli siis ilman mitään syytä ja liian usein, SE EI PYSTY SEN JÄLKEEN ENÄÄN PESEMÄÄN ITSE ITSEÄÄN, SEN TAKIA KOSKA SEN TURKKI MENEE SEMMOSSEKS KOVAKS JA SE ENÄÄN KYKENE PESEMÄÄN ITSEÄÄN JOS IHMINEN PILAA SEN SITEN ETTÄ PESEE TURHAAN.
Tää on ihan fakta tietoa ja totta on myös se että se pelkää, mutta suurin syy on se että sillä sekoaa oma järjestelmä, siis tottakai se pystyy aina pesemään itsensä, mutta tarkotan tässä nyt sitä että SEN TURKKI EI ENÄÄN PUHDISTU SAMALLA LAILLA, VAIKKA SE ITSE YRITTÄÄKIN SE MENEE SEMMOSSEKS KOVAKS HILSEEKS VAAN ..
JA SITTE BANAANI KUULUU YHTÄ KIELLETTYYN KU PERUNA JA SIPULIKI..
Oo sä mitä mieltä ikinä ootkaan, mutta mä hoidan marsujani/marsuani miten ite parhaaks nään ja mun marsut onki eläny pitkän elämän
Joo siis ei tietenkään pidä pestä liian usein ilman tarvetta, samaa mieltä olen itsekin :) Hyvä että täsmensit vielä!
Banaania saa antaa. Lähteeni on tämä:
http://www.marsut.net/keskustelut/index.php?topic=35200.0
PItkän linjan harrastajien kokoama lista, joka päivittyy jatkuvasti uuden tiedon perusteella. Banaani on luokassa "satunnaiset herkut", syynä sokerinen.
Ja siis viesti johon vastasit oli kans mun, käytin ennen tota Sedää, ja vieläkin jos en jaksa kirjautua :P
Älä hanki marsua lainkaan jos et voi ottaa heti kahta tai laumaa!
Marsut ovat laumaeläimiä ja todella stressi alttiita. Yksinäinen marsu kesyyntyy huonosti, masentuu, altistuu käytöshäiriöille ja pahimassa tapauksessa "riutuu" pois. Marsun stressitaso nousee helposti ja ystävät auttavat toisiaan lievittämään stressiä. Tutkimuksen mukaan yksinäinen marsu on kokoajan stressaantunut ja sen stressistä palautuminen kestää ainakin tunnin. Kun marsulla on ystäviä sen stressi loppuu jo 20 minuutissa ja marsu ei altistu niin helposti uudelle stressille. En suosittele ostamaan marsua vähäisellä tiedolla ja hetken mielitekona tietämättä lajista mitään.
Älä hanki yksinäistä marsua aiheutat sille kärsimystä!
Ehdottomasti väh. 2 marsua.
meillä kolme marsua ja jokainen eri häkissä.vanhin marsu lähenee jo 8v ikää.syövät kurkkua,heinää,eri salaatteja,porkkanaa,vesimeloonia,omenaa ja joskus palat banaania.häkit siivotaan muutaman kerran viikossa,kokonaa purut vaihetaa kerran viikossa jolloin myös pestään häkin pohjat.meillä marsut saa c-vitamiiniä lisättynä juomaveteen.kynnet leikataan kerran kuukaudessa tai tarpeen vaatiessa,eikä todellakaan kerran viikossa.Vanhin marsu on pesty pelkällä vedellä useita kertoja,koska tekee jostain syystä tarpeensa mökkiinsä ja sitten makaa siellä niiden päällä,eikä siis taivu pesemään itseään mahan alta joten pesu sillointällöin pitää marsun puhtaana ja ei-haisevana.suolakivi on jokaisen marsun häkissä,kalkkikivestä eikä pelleteistä meidät marsut ei välitä hölkäsen pöläystä.
Jos olet vastuullinen lemmikin omistaja, ÄLÄ MISSÄÄN NIMESSÄ OTA VAIN YHTÄ MARSUA. Jos sinulla ei ole sen vertaa vastuuntuntoa, että voisit tarjota marsuille hyvän kodin, marsu ei ole sinulle sopiva lemmikki. Kannattaa miettiä, olisiko vaikka hamsteri sopivampi. Niitä voit pitää yhtä kerrallaan.
Minkähän verran olet perehtynyt marsuihin, kun et tiedä etä lajitoveri on niille terveen ja hyvän elämän edellytys? Pisti kyllä ihmettelemään...
Harmi tosiaankin, että joku tulee neuvomaan toisia täysin virheellisillä tiedoilla...! Ota ensin itse asioista selvää, ennen kuin neuvot muita.
ja vielä sitä että meillä keskimmäisen marsun mikrobikanta meni sekaisin,ainut keino millä marsu saatiin elävien kirjoihin(tiputuksen eli nesteytyksen kera)oli se et tehtiin terveen marsun YÖpapanoista,heinistä ja puurohiutaleista puuromössö jota ruutalla jouduttiin antamaan marsulle yli 5 kertaa päivässä koska se ei syönyt eikä juonut mitään,eli se olisi kuollut jos ei olis ollut toista marsua.mistäs itse saisit terveen marsun papanoita?niitäkun ei eläinkaupoissa myydä.