Kun aloin käydä baareissa useammin, aina baari-illan jälkeen korvissani tinnitti monta tuntiakin. Nykyisin baarin jälkeen ei enää esiinny tinnitusta korvissa ja käyn edelleen samoissa baareissa. Onko tinnituksen katoaminen melun jälkeen merkki siitä, että kuuloni on huonontunut?
Onko kuuloni vaurioitunut baarien takia?
2
1610
Vastaukset
- temph88
Nuorempana olen yrittänyt pitää korvistani hyvää huolta. Baareissakaan (tarkoitan baareja joissa on yökerho) en viitsinyt käydä kun musiikki on niin lujalla ja korvatulppia en kehdannut käyttää. Jostain syystä sitten kerran päädyin baariin ja huomasin, että eihän se musiikki tuntunut korvissa. Kävin baareissa yhä useammin. Välillä korvat soivat kun tuli kotiin. Yhtenä aamuna sitten heräsin ja toinen korva soi. Soi edelleen ja siitä on nyt n. 1,5 vuotta. Olen tutkituttanut kuuloni ja korkeiden äänien kuuleminen on huonontunut.
Aina kun korvat soivat kovan äänen takia niin se on merkki siitä, että korvissa on tapahtunut vaurioita. Kaikkien korvat soivat joskus, mutta toisille sitten usean kerran jälkeen tulee pysyvä tinnitus. Hommasin kunnon tulpat (korviin valetut) ja käytän niitä nykyisin baarissa.
Täytyy sanoa, että olet onnekas jos tinnitus on loppunut ja sitä ei enää tule baari-iltojen jälkeen. Kuitenkin kannattaa olla varovainen... joku kerta se voi iskeä taas ja jäädä pysyväksi - Anonyymi
Yökerhossa ja baareissa joissa musiikki soi niin kannattaa aina käyttää korvatulppia. Aina kannattaa pitää siellä biletakin taskussa tai käsilaukussa muutamat korvatulpat varalta ettei unohdu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1742618Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19747Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait220734Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678