Kärsitkö äänistressistä?

Noise pollution

Työskentelen kiireisessä paikassa asiakaspalvelijana. Päivän mittaan tapaa jopa satoja ihmisiä. Useimpien kanssa joutuu keskustelemaan pitempään ja tietysti olla niin niin kohtelias. Jatkuva "melu" rasittaa. Energinen taustamusiikki sekoitettuna loputtomaan puheensorinaan väsyttää ja iltaisin tarvitsen hiljaisuutta. Vaikka haluaisin kuunnella musiikkia, en jaksa, koska 8 tuntia mölyä on kertynyt nuppiin ja aivot lepäävät kuullessaan mahdollisimman vähän. Vasta lauantain iltapäivinä alkaa tulemaan fillis, että voisi kääntää cd-soittimen nupin kaakkoon ja laittaa jotain kunnon electro housea ja tekstata tytöille olisivatko lähdössä ulos. Välillä harkitsen työpaikan vaihtoakin, kun uupumus ei tuppaa hellittämään. Tuskin taustamusiikkia pääsee minnekään karkuun tänä päivänä (ellei libristiksi mene), mutta puhekakofonian saisi kadotettua monissa toimistoissa.

4

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • häiriintynyt.

      Taustamusiikki haittaa kaupoissa ainakin minua. Kun pitäisi keskittyä valitsemaan jotain, josta pitää lukea tekstiteitoja, niin monta kertaa olen joutunut luopumaan koko ostoksesta kun en ole voinut keskittyä. Musiikki tulee kaupoissa niin kummallisena ja kuulostaa todella pahana.

    • melua liikaa

      Minä olen ainakin niin hiljaisuuden ystävä, että olen aivan haltioissani kun onnistun joskus vielä löytämään kaupan tai kahvilan jossa ei soiteta musiikkia eikä kuuluteta yhtään mitään. Tai ainakin musiikki on oikeesti taustamusiikkia ja hiljaista sellaista.

      Kauppakeskukset on useimmiten ihan hirveitä laitoksia, monesti jo parkkihallissa ulisee ja kaikuu betoneista selkäpiitä karmiva musiikki heti aamusta.

      Lisäksi lauantait on joskus niitä kauhupäiviä, kun kauppakeskuksessa järjestetään "ohjelmaa" (vierailevia julkkiksia yms). Yritän vältellä, tai ainakin käydä hyvissä ajoin aamulla sapuskat ostamassa, ennen kuin päivän kissanristiäiset ehtii alkaa.

      Usein käy kyllä mielessä että työntekijöillä ei ole tätä valinnanvapautta, siellä on vaan oltava alttiina mikrofoniin kailotetuille puheille/musiikille ja kovaäänisille kuulutuksille. Seurataankohan näissä edes melutasoa millään tavalla?

      • karkotusmusiikkia

        Yhdessä kaupassa on AINA sama kauhea musiikki, (käyn siellä joskus kerran parissa kuukaudessa, korvia pidellen) sääliksi käy henkilökuntaparkoja, vai ovatko he tulleet kuuroiksi.


    • Aina liikaa

      Olen aina ollut herkkä melulle. Oli se sitten lähtöisin mistä tahansa elollisesta tai elottomasta. Pitkään jatkunut melu ja toistuva kovempi melu saa stressaantumaan ja kertyy nuppiin, kuten aloittaja hyvin asian ilmaisi.
      Ja tulen siitä hyvinhyvin räjähdysaltiiksi.
      Illan tullen pidän hiljaisuudesta, enkä siedä televisiota tai radiota isolla, saati molempia auki mölyämässä.
      Pakko saada rauhoittua ennen nukkumaanmenoa ilman meteliä.

      Nautin kyllä musiikista joskus isoillakin voluumeilla, mut vain hyvästä musasta.
      Puhekakofoniasta se,,, että jotkut ihmiset kykenee siihen ihan yksistäänkin,, ne vaan tuo sen tullessaan. Kääk.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1147
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      551
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      487
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      482
    Aihe