Työskentelen kiireisessä paikassa asiakaspalvelijana. Päivän mittaan tapaa jopa satoja ihmisiä. Useimpien kanssa joutuu keskustelemaan pitempään ja tietysti olla niin niin kohtelias. Jatkuva "melu" rasittaa. Energinen taustamusiikki sekoitettuna loputtomaan puheensorinaan väsyttää ja iltaisin tarvitsen hiljaisuutta. Vaikka haluaisin kuunnella musiikkia, en jaksa, koska 8 tuntia mölyä on kertynyt nuppiin ja aivot lepäävät kuullessaan mahdollisimman vähän. Vasta lauantain iltapäivinä alkaa tulemaan fillis, että voisi kääntää cd-soittimen nupin kaakkoon ja laittaa jotain kunnon electro housea ja tekstata tytöille olisivatko lähdössä ulos. Välillä harkitsen työpaikan vaihtoakin, kun uupumus ei tuppaa hellittämään. Tuskin taustamusiikkia pääsee minnekään karkuun tänä päivänä (ellei libristiksi mene), mutta puhekakofonian saisi kadotettua monissa toimistoissa.
Kärsitkö äänistressistä?
4
245
Vastaukset
- häiriintynyt.
Taustamusiikki haittaa kaupoissa ainakin minua. Kun pitäisi keskittyä valitsemaan jotain, josta pitää lukea tekstiteitoja, niin monta kertaa olen joutunut luopumaan koko ostoksesta kun en ole voinut keskittyä. Musiikki tulee kaupoissa niin kummallisena ja kuulostaa todella pahana.
- melua liikaa
Minä olen ainakin niin hiljaisuuden ystävä, että olen aivan haltioissani kun onnistun joskus vielä löytämään kaupan tai kahvilan jossa ei soiteta musiikkia eikä kuuluteta yhtään mitään. Tai ainakin musiikki on oikeesti taustamusiikkia ja hiljaista sellaista.
Kauppakeskukset on useimmiten ihan hirveitä laitoksia, monesti jo parkkihallissa ulisee ja kaikuu betoneista selkäpiitä karmiva musiikki heti aamusta.
Lisäksi lauantait on joskus niitä kauhupäiviä, kun kauppakeskuksessa järjestetään "ohjelmaa" (vierailevia julkkiksia yms). Yritän vältellä, tai ainakin käydä hyvissä ajoin aamulla sapuskat ostamassa, ennen kuin päivän kissanristiäiset ehtii alkaa.
Usein käy kyllä mielessä että työntekijöillä ei ole tätä valinnanvapautta, siellä on vaan oltava alttiina mikrofoniin kailotetuille puheille/musiikille ja kovaäänisille kuulutuksille. Seurataankohan näissä edes melutasoa millään tavalla?- karkotusmusiikkia
Yhdessä kaupassa on AINA sama kauhea musiikki, (käyn siellä joskus kerran parissa kuukaudessa, korvia pidellen) sääliksi käy henkilökuntaparkoja, vai ovatko he tulleet kuuroiksi.
- Aina liikaa
Olen aina ollut herkkä melulle. Oli se sitten lähtöisin mistä tahansa elollisesta tai elottomasta. Pitkään jatkunut melu ja toistuva kovempi melu saa stressaantumaan ja kertyy nuppiin, kuten aloittaja hyvin asian ilmaisi.
Ja tulen siitä hyvinhyvin räjähdysaltiiksi.
Illan tullen pidän hiljaisuudesta, enkä siedä televisiota tai radiota isolla, saati molempia auki mölyämässä.
Pakko saada rauhoittua ennen nukkumaanmenoa ilman meteliä.
Nautin kyllä musiikista joskus isoillakin voluumeilla, mut vain hyvästä musasta.
Puhekakofoniasta se,,, että jotkut ihmiset kykenee siihen ihan yksistäänkin,, ne vaan tuo sen tullessaan. Kääk.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p546167Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3135105Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1604874Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1384676Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil203900Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema202416Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32198Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241845- 731792
- 2201552