Työskentelen kiireisessä paikassa asiakaspalvelijana. Päivän mittaan tapaa jopa satoja ihmisiä. Useimpien kanssa joutuu keskustelemaan pitempään ja tietysti olla niin niin kohtelias. Jatkuva "melu" rasittaa. Energinen taustamusiikki sekoitettuna loputtomaan puheensorinaan väsyttää ja iltaisin tarvitsen hiljaisuutta. Vaikka haluaisin kuunnella musiikkia, en jaksa, koska 8 tuntia mölyä on kertynyt nuppiin ja aivot lepäävät kuullessaan mahdollisimman vähän. Vasta lauantain iltapäivinä alkaa tulemaan fillis, että voisi kääntää cd-soittimen nupin kaakkoon ja laittaa jotain kunnon electro housea ja tekstata tytöille olisivatko lähdössä ulos. Välillä harkitsen työpaikan vaihtoakin, kun uupumus ei tuppaa hellittämään. Tuskin taustamusiikkia pääsee minnekään karkuun tänä päivänä (ellei libristiksi mene), mutta puhekakofonian saisi kadotettua monissa toimistoissa.
Kärsitkö äänistressistä?
4
232
Vastaukset
- häiriintynyt.
Taustamusiikki haittaa kaupoissa ainakin minua. Kun pitäisi keskittyä valitsemaan jotain, josta pitää lukea tekstiteitoja, niin monta kertaa olen joutunut luopumaan koko ostoksesta kun en ole voinut keskittyä. Musiikki tulee kaupoissa niin kummallisena ja kuulostaa todella pahana.
- melua liikaa
Minä olen ainakin niin hiljaisuuden ystävä, että olen aivan haltioissani kun onnistun joskus vielä löytämään kaupan tai kahvilan jossa ei soiteta musiikkia eikä kuuluteta yhtään mitään. Tai ainakin musiikki on oikeesti taustamusiikkia ja hiljaista sellaista.
Kauppakeskukset on useimmiten ihan hirveitä laitoksia, monesti jo parkkihallissa ulisee ja kaikuu betoneista selkäpiitä karmiva musiikki heti aamusta.
Lisäksi lauantait on joskus niitä kauhupäiviä, kun kauppakeskuksessa järjestetään "ohjelmaa" (vierailevia julkkiksia yms). Yritän vältellä, tai ainakin käydä hyvissä ajoin aamulla sapuskat ostamassa, ennen kuin päivän kissanristiäiset ehtii alkaa.
Usein käy kyllä mielessä että työntekijöillä ei ole tätä valinnanvapautta, siellä on vaan oltava alttiina mikrofoniin kailotetuille puheille/musiikille ja kovaäänisille kuulutuksille. Seurataankohan näissä edes melutasoa millään tavalla?- karkotusmusiikkia
Yhdessä kaupassa on AINA sama kauhea musiikki, (käyn siellä joskus kerran parissa kuukaudessa, korvia pidellen) sääliksi käy henkilökuntaparkoja, vai ovatko he tulleet kuuroiksi.
- Aina liikaa
Olen aina ollut herkkä melulle. Oli se sitten lähtöisin mistä tahansa elollisesta tai elottomasta. Pitkään jatkunut melu ja toistuva kovempi melu saa stressaantumaan ja kertyy nuppiin, kuten aloittaja hyvin asian ilmaisi.
Ja tulen siitä hyvinhyvin räjähdysaltiiksi.
Illan tullen pidän hiljaisuudesta, enkä siedä televisiota tai radiota isolla, saati molempia auki mölyämässä.
Pakko saada rauhoittua ennen nukkumaanmenoa ilman meteliä.
Nautin kyllä musiikista joskus isoillakin voluumeilla, mut vain hyvästä musasta.
Puhekakofoniasta se,,, että jotkut ihmiset kykenee siihen ihan yksistäänkin,, ne vaan tuo sen tullessaan. Kääk.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1244902Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1954693Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku112348Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1211997- 4031741
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a371518Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann101338Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3781235- 841209
- 741065