Paras paikka yöpyä Portossa?

pemina

Olemme lähdössä poikaystäväni kanssa Portugalin Portoon aivan lokakuun alussa. Haluaisimme tietää, miltä alueelta hotelli kannattaisi valita; lähellä jokea tai merta ja vilinää, mutta kuitenkin vähän syrjässä hulinaisimmilta baarikaduilta.

Säästä; jos olet vieraillut Portossa lokakuun alussa, onko ollut sateista? Entä lämmintä?

Viimeiseksi: mitkä ovat Porton mukavimpia alueita, tai minne kannattaisi lähteä kauemmas päiväretkelle? :-)

3

1371

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pari vuotta sitten kiertelin Portugalia lokakuussa ja sää oli todella helteinen. Paikalliset kertoivat, että kesä oli ollut sään puolesta huono ja helteet tulivat vasta syys-lokakuussa. Itse suosin edullisia hostelleja, joista löytyy myös privaattihuoneita. Oman kokemukseni mukaan Portugalissa on Euroopan parhaat hostellit.
      http://my.opera.com/Taikaranta/blog/2011/10/11/portugal-by-train

    • joitain vinkkejä

      Olin Portossa vuodenvaihteen tienoilla. Sää oli silloin varsin sateinen, mutta se nyt ei ole vastaus sinun kysymykseesi, koska matkasi on noin paljon aiemmin.

      Siitä paikasta sitten: en sanoisi, että Portossa on mitään erityisen pahoja hulina-alueita, eikä se ole siten olennaisin asia, joka kannattaa ottaa huomioon hotellia valittaessa. Sen sijaan yksi toinen asia on: Porton korkeuserot ovat aivan poikkeuksellisen huomattavat. Koko kaupunki on pelkkää ylä- ja alamäkeä, joten kannattaa miettiä millä seudulla suurimmaksi osaksi haluaa vaellella jalkaisin, jottei loma ala tuntua turhan raskaalta. Kiintoisin osa vanhaa kaupunkia on joen rannalla kaikkein matalimmalla, joten jos se houkuttelee eniten, niin sitten hotelli rannan tuntumasta.

    • Pieni maantieteen tutkiskelu lienee hyödyksi matkan suunittelussa. Porto sijaitsee Douro-joen pohjoisrannalla, joen etelärannalla on Vila Nova de Gaian kaupunki (https://fi.wikipedia.org/wiki/Vila_Nova_de_Gaia). Wikipedian englanninkielinen teksti on todennäköisesti laajempi. Vila Nova de Gaiassa sijaitsevat mm. kuuluisat portviinikellarit. Voitte varata hotellin myös Vila Nova de Gaiasta. Kuten yksi vastaaja jo kertoi, Portossa tuskin on mitään varsinaisia hälinäalueita. Perinteisellä joenranta-alueella (Ribeira; katsokaa videoita Youtubesta, hakusana Ribeira do Porto) kannattaa ainakin illalla pitää hieman varansa. Alueella on runsaasti perinteisiä ravintoloita ja se on suosittu huvittelualue.

      Porton ja Gaian alueella on toimiva paikalllisliikenne (metro, bussit, http://www.stcp.pt/pt/viajar/). Olen aina yöpynyt keskustassa, joten Douro-joen suualuetta en tunne. Seudusta (Foz do Douro) on Youtubessa videoita.

      Porton keskimääräiset lämpötilat lokakuussa ovat seuraavat: yön alin 11,4 C, päivän ylin 20,9 C (http://www.worldweather.org/003/c00003.htm). Sademäärissä on suuria vuosittaisia vaihteluja. Parhaimmillaan taivas voi olla pilvetön ja lämmintä 25 C.

      Porton nähtävyyksiä esitellään mm. seuraavalla sivustolla: http://www.portoturismo.pt/Visitar/Paginas/default.aspx. Suosittelen päiväretkeä Douro-joella: meno yläjuoksella junalla, paluu jokilaivalla Portoon. Aiheesta on infoa esim. seuraavalla sivustolla: http://www.douronet.pt/default.asp.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      59
      1511
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      26
      1134
    3. 82
      992
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      65
      806
    5. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      36
      800
    6. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      774
    7. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      90
      723
    8. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      722
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      13
      710
    10. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      705
    11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      685
    12. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      115
      666
    13. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      605
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      141
      601
    15. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      592
    16. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      581
    17. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      570
    18. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      523
    19. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      18
      522
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      41
      518
    Aihe