Zakinthos

sharon25

Moikka. Ajattelin kesälomalla lähteä ystävieni kanssa zakinthokselle. Olen lukenut siitä jonkin verran ja retket ainakin miellyttivät. Eli millainen paikka se on,kannattaako edes lähteä? kalamaki vai tsilivi? tykkäämme retkistä,rannalla löhöilystä,jonkin verran yöelämää ja hieman ostoksia. Kertokaa kokemuksianne. Kiitos vastanneille :)

7

810

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sharon25

      Kukaan ei ole vissiin käynyt,ei varmaan kannata lähteä. Menkää kaikki turistirysiin. Kohta tulee kommenttia että onhan sekin.

    • caramello3

      zakyntos on hieno saari. upeat rannat ja puhdas vesi.menkää ehdottomasti tsiliviin koska kalamaki ja sen vieressä oleva laganas on brittinuorten biletys paikkoja. hyviä meriretkiä myös löytyy.

      • kokemusta on

        Kerran vuosia sitten oltiin saarella ja asuttiin zakintosin kaupungissa. Kaupunki on ihan kiva, mutta noista pikkukylistä en tiedä, ovat nuorison biletyspaikkoja, täynnä mäkkäreitä ja muita.
        Mielestäni Zakinthos on Joonian saarista kaikkien tylsin.


    • jippuli1

      me vuokrattiin monkijä jolla ajeltiin saarta ristiin rastiin. Oltiin Alikes nimisessä paikassa, mikä on rauhallisempi kun noit Brittibiletys mestat. Mutta ainahan niistä pois pääsee!
      tosi kaunis saari, ajellen loydettiin monia ihania rantoja joissa ei ollut ketaan.

      http://www.google.co.uk/search?gs_rn=15&gs_ri=psy-ab&cp=4&gs_id=a&xhr=t&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.47244034,d.ZWU&biw=1268&bih=765&wrapid=tljp136990828873706&q=zakynthos&um=1&ie=UTF-8&gl=uk&hl=en&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=li

    • jippuli1

      jatkan, en menis kumpaakaan (kalamaki tai tsivili). Asun jo Briteissä joten en sitä sekoilua jaksas lomalla katsoa, varsinkin kun britit ei osaa kayttaytya sit lainkaan. Tsivilissä käytiin, ihan liian suuri turistirysä, kalamaki lie pahempi - mutta kuten sanoin, auto alle ja pois! :)

      • svinersviner

        Kalamaki on tosi paha!! Oikea "sikala".


    • Innokas motoristi

      Kanattaa vuokrata ajoneuvo. Dafni Beachllä tuli uitua ja maattua 2 viikkoa.

      Mutta varokaa Aurinkomatkojen virallisen yhteistyökumppanin Auto Moto Club skoottereita. Tein sen virheen, että tilasin skubun hotellille. Kyseinen laite osottautui hengen vaaralliseksi. Jarrut meni vuorisossa kaksi kertaa. Hengen lähtö oli lähellä. Kun soitin tästä yhtiön toimistoon sanottiin vain ettei sinne rannalle saa tuolla skootterilla mennä. (250 cc) Matkatoimiston edustaja levitteli käsiään.

      Kiitti vaan. Saaren surkeimmista ajoneuvoista. Kannattaa varmistaa missä kunnossa ajoneuvo on ennen sen ottamista. Älä osta sikaa säkissä. Meillä oli kaksi erilaista skootteria molemman erittäin huonossa kunnossa. Vikalistat ei tähän sivulle mahdu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3550
    2. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3503
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3322
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2769
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      32
      2036
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1962
    7. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1695
    8. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1676
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      96
      1625
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1390
    Aihe